Jak złagodzić silny ból stawów? Najskuteczniejszym sposobem na uśmierzenie bólu są zimne okłady. Sprawdź, jak jeszcze możesz złagodzić objawy zwyrodnienia stawów. Dowiedz się, jakie znaczenie w regeneracji stawów ma rodzaj diety.
Zimne i gorące okłady
Okłady to najprostszy i najszybszy sposób na uśmierzenie bólu stawów. Zimne zalecane są w przypadku stanów zapalnych, obrzęków i rozszerzonych naczyń krwionośnych. Możesz je wykonać samodzielnie, zawijając kostki lodu w ściereczkę, lub sięgnąć po gotowe okłady żelowe. Jeśli bólowi nie towarzyszy obrzęk, możesz spróbować ciepłych okładów. Poprawią one ukrwienie tkanek, przez co złagodzą ból. Przyspieszą również procesy regeneracji tkanek.
Ulgę w bólu może przynieść również hydroterapia, czyli masaż wodą, który wspomaga regenerację i wyciszanie stanów zapalnych. Kąpiel lecznicza nie powinna przekraczać temperatury 38 stopni Celsjusza. Możesz do niej dodać kilka kropli olejku kamforowego, który ma działanie rozgrzewające, regenerujące i przeciwzapalne.
Maści i kremy na bolące stawy
W przypadku intensywnego bólu może być konieczne zastosowanie maści rozgrzewających. Kupisz je bez recepty w aptece lub dobrze zaopatrzonej drogerii. Wybierając preparat, upewnij się, że ma on w składzie substancje przeciwbólowe, rozgrzewające i regenerujące. W ofercie znajdziesz również kremy z ziołową, naturalną recepturą. Możesz je aplikować po ciepłych okładach. Ulgę w bólu przyniesie wtarty w skórę za pomocą rozgrzewającego masażu olejek kamforowy.
Maści i ogólnodostępne środki przeciwbólowe powinny być stosowane przez krótki czas. Jeśli borykasz się z długotrwałym bólem, zasięgnij porady specjalisty.
Skuteczne porady zdrowotne na zwyrodnienie stawu biodrowego i domowe sposoby na łagodzenie innych bóli reumatycznych kolan, stóp, dłoni itd. znajdziesz w serwisie o zdrowiu fizycznym i psychicznym Welbi. To serwis promujący holistyczne podejście do zdrowia.
Dieta na stawy
Zbilansowana i różnorodna dieta może w odczuwalny sposób przyczynić się do poprawy kondycji stawów, a nawet zmniejszyć dolegliwości związane z chorobami zwyrodnieniowymi. Podstawą diety na stawy powinny być produkty dostarczające organizmowi składników odbudowujących maź stawową i chrząstki. Kluczowa jest więc w codziennym menu zawartość białka – podstawowego budulca naszych kości. Wybieraj białka pełnowartościowe (zwierzęce), np. sery, twarogi, kefiry, jogurty naturalne, maślanki. Dietę uzupełnij o wysokiej jakości białko roślinne, które znajdziesz m.in. w kaszach.
Pozytywny wpływ na funkcjonowanie i zdrowie stawów ma również kolagen. Odpowiada on m.in. za wytrzymałość chrząstek stawowych. Niedobór tej substancji objawia się bólem, ograniczeniem ruchomości stawów, a ponadto sprzyja rozwojowi chorób. Komponując dietę na stawy, nie zapominaj o produktach bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3. Wzmacniają one układ immunologiczny i układ krążenia, a ponadto chronią przed osteoporozą. Zdrowe stawy i kości to również odpowiednia, codzienna dawka witaminy D. Od jesieni do maja suplementuj ją za pomocą leku. W okresie wakacyjnym zażywaj kąpieli słonecznych. Długotrwały niedobór witaminy D przyczynia się bowiem m.in. do rozwoju chorób reumatoidalnych stawów.
Artykuł zewnętrzny