Szukaj
Szukaj

W czym może nam pomóc stosowanie medycznej marihuany?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Medyczna marihuana z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Niezwykłe właściwości konopnego suszu sprawiają, że pacjenci chętnie sięgają po tę formę wsparcia konwencjonalnych terapii. W jakich przypadkach medyczna marihuana ma zastosowanie? Na jakie dolegliwości można uzyskać receptę na lecznicze konopie?

W czym może nam pomóc stosowanie medycznej marihuany?

Większość osób kojarzy medyczną marihuanę przede wszystkim z leczeniem bólu czy wspomaganiem terapii chorób onkologicznych. Warto jednak mieć świadomość, że konopie są wykorzystywane w terapii wielu problemów zdrowotnych, a w świecie nauki pojawia się coraz więcej publikacji na temat wykorzystania leczniczej marihuany w kolejnych działach medycyny: od endokrynologii, poprzez ginekologię, psychiatrię, neurologię, onkologię, gastrologię, aż po urologię czy choroby autoimmunologiczne.

Terapia przeciwbólowa z użyciem medycznej marihuany

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych informacji na temat medycznej marihuany jest jej działanie przeciwbólowe. Konopie doskonale sprawdzają się w leczeniu bólu przewlekłego o różnorodnym podłożu. Szacuje się, że nawet 10 procent społeczeństwa może cierpieć na skutek uszkodzenia układu nerwowego. Z czasem stosowane w leczeniu bólu neuropatycznego opiaty mogą powodować uzależnienie i skutkować wzmożeniem działań niepożądanych. Dzięki medycznej marihuanie osoby zmagające się z przewlekłym bólem mogą znacznie ograniczyć ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych, zmniejszając ilość przykrych skutków ubocznych i poprawiając swój komfort życia.

Oprócz tego, terapia konopna sprawdza się również w leczeniu przeciwbólowym chorób zwyrodnieniowych, migren, a nawet przy bolesnym miesiączkowaniu.

Dr hab. n. med. Dariusz Kotlęga prof. UZ, specjalista neurolog, na swojej stronie: http://neurolog-zielonagora.pl/konopie.php, wskazuje jeszcze jedną bardzo istotną zaletę medycznych konopi: niwelowanie bólu o charakterze przewlekłym o różnej genezie, takim jak:

– ból nowotworowy,

– ból neuropatyczny, np. w polineuropatiach, w tym w najczęstszej polineuropatii cukrzycowej (częsta jest także polineuropatia po leczeniu chemioterapią),

– bóle miażdżycowe kończyn dolnych,

– stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne i inne choroby układu nerwowego z uporczywym bólem,

– bóle mięśniowo-szkieletowe: reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia, ból kręgosłupa.

O procesie chemicznym, jaki zachodzi w organizmie człowieka po użyciu medycznych konopi prowadząc do łagodzenia bólu, możecie przeczytać w artykule naukowym Jarosława Woronia i Jana Dobrogowskiego pt. „Miejsce kannabinoidów w leczeniu bólu”: file:///home/hp/Pobrane/54854-140747-1-PB.pdf oraz w angielskojęzycznej pracy naukowej autorstwa naukowców z Laboratorium Neurochemii, Instytutu Biofizyki Carlos Chagas Filho (IBCCF), Centrum Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro w Brazylii:
file:///home/hp/Pobrane/fphys-12-785176-2.pdf

W czym może nam pomóc stosowanie medycznej marihuany?

Lecznicza marihuana dla pacjentów onkologicznych

Pacjenci z różnymi typami nowotworów coraz częściej sięgają po wsparcie w postaci medycznej marihuany. Konopie pozwalają łagodzić przykre skutki uboczne chemio i radioterapii, takie jak nudności, zawroty głowy czy wymioty. Pomagają także pobudzić apetyt u chorych, co często jest problemem w przypadku chorób nowotworowych.

Patronite
Patronite

Dodatkowo marihuana wpływa pozytywnie na samopoczucie pacjenta i działa przeciwbólowo, niwelując ból przewlekły z którym zmaga się wielu pacjentów onkologicznych.

Na całym świecie prowadzone są też badania naukowe mające na celu ustalenie wpływu konopi medycznych na komórki nowotworowe. Wyniki tych badań są obiecujące w kontekście leczenia onkologicznego w przyszłości. Przykładowo możecie zapoznać się z analizą wyników takich badań przeprowadzoną przez Stowarzyszenie Podstawowych Nauk Medycznych Federacji Bośni i Hercegowiny z 2019 r.: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6387667/pdf/BJBMS-19-14.pdf

Jakie dolegliwości neurologiczne można leczyć medyczną marihuaną?

Lecznicze konopie słyną również ze swoich właściwości przeciwdrgawkowych. Z tego powodu coraz częściej wykorzystuje się je w terapii wielu chorób neurologicznych. Dla pacjentów z epilepsją, zwłaszcza tych zmagających się z lekooporną odmianą padaczki, medyczna marihuana może być ogromnym wsparciem. To jednak nie jedyny przykład choroby neurologicznej, w której leczeniu wykorzystuje się niezwykłą moc konopi.

Medyczna marihuana doskonale sprawdza się w łagodzeniu skutków choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego, pląsawicy Huntingtona, dyskinezy, tężyczki oraz stwardnienia zanikowego bocznego. Coraz częściej mówi się również o pozytywnych efektach w kuracji demencji oraz choroby Alzheimera i zespołu Touretta.

Choroby gastrologiczne a medyczna marihuana

Również pacjenci zmagający się z problemami gastrycznymi mogą liczyć na niezwykłe działanie medycznej marihuany. Coraz częściej terapia konopna stosowana jest w przypadkach takich jak zespół jelita nadwrażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna czy stany zapalne jelit i trzustki.

Inne schorzenia leczone przy pomocy marihuany medycznej

Ze względu na działanie uspokajające i przeciwlękowe, marihuana lecznicza wykorzystywana jest w terapii zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych, bezsenności, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, PTSD, a także w łagodzeniu skutków ADHD czy w niektórych postaciach autyzmu.

Z leczniczych właściwości konopi coraz częściej korzystają również inne działy medycyny, jak np. endokrynologia (choroby tarczycy, Hashimoto, PCOS, endometrioza, cukrzyca), urologia (przerost prostaty), dermatologia (łuszczyca, wysypka, AZS, świąt, egzema), reumatologia (osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Ehlersa-Danlosa, fibromialgia). Stosuje się ją także w przebiegu leczenia jaskry, astmy oraz jako wsparcie w leczeniu otyłości i nadciśnienia.

Źródła:

file:///home/hp/Pobrane/54854-140747-1-PB.pdf

http://neurolog-zielonagora.pl/konopie.php

file:///home/hp/Pobrane/fphys-12-785176-2.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6387667/pdf/BJBMS-19-14.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6387667/pdf/BJBMS-19-14.pdf

https://kcpu.gov.pl/wp-content/uploads/2023/03/Konopie-i-medyczne-zastosowanie-kannabinoidow-praktyczne-rekomendacje-Ewdomed.pdf

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *