Szukaj
Szukaj

Tomma – nowoczesność, fachowość, rzetelność

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Tomma Diagnostyka Obrazowa S.A. jest firmą działającą na rynku krajowym od 1991 roku. Usługi, głównie badania rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, a w niektórych placówkach, także RTG, prowadzone są w ponad 30 pracowniach na terenie całego kraju. Wyposażenie stanowi najnowocześniejsza aparatura, która pozwala uzyskiwać wysokiej jakości obraz przy jednoczesnym skróceniu czasu ekspozycji organizmu pacjenta na promieniowanie. Nie tylko aparatura, lecz także design pracowni odpowiada najwyższym współczesnym wymogom. Zatrudniona, wysoko wykwalifikowana kadra, dokłada wszelkich starań, aby troska o zdrowie pacjenta była priorytetem. Opisy badań wykonywane są przez najlepszych specjalistów. Zintegrowany System Zarządzania firmą odpowiada standardom międzynarodowym nie tylko w zakresie jakości usług, lecz także ochrony środowiska. Tomma posiada system internetowej rejestracji, a także portal pacjenta, do którego można się logować, podając numer pesel i wybrane przez siebie hasło. Pacjent otrzymuje przypomnienie SMS o terminie badania i pojawieniu się wyników badań w systemie. Za niewielką opłatą wyniki mogą być udostępnione na portalu pacjenta do 2 godzin. Tomma realizuje badania w przystępnej cenie i krótkim terminem oczekiwania. Obecnie Tomma to 38 pracowni w całym kraju i ponad 280 tysięcy badań rocznie.

Tomma - nowoczesność, fachowość, rzetelność

Historia diagnostyki obrazowej

  • 1895 odkrycie promieni X przez Wilhelma Konrada Roentgena.
  • 1896 pierwsze rozpoznanie złamania kości przedramienia na podstawie zdjęcia rentgenowskiego.
  • 1897 zdjęcie klatki piersiowej.
  • 1898 powstaje pierwsza w Polsce pracownia rentgenowska, w szpitalu Świętego Ducha w Warszawie.
  • 1900 – 1940 udoskonalanie aparatury pod kątem poprawy jakości otrzymywanych obrazów. Zostaje zarysowany generalny profil technologii rentgenowskich. Rozwój nowych technik takich jak rentgenokinematografia i angiokardiografia.
  • 1940 – 1950 powstaje spektroskopia, splenoportografia i scynografia.
  • 1973 zostaje zaprojektowany tomograf komputerowy, przez Roberta Ledleya.
  • 1980 Robert Kagan popularyzuje obrazowanie rezonansem magnetycznym w Stanach Zjednoczonych.
  • 1991 w Szpitalu Kolejowym w Warszawie zostaje uruchomiona pierwsza pracownia rezonansu magnetycznego w Polsce.
  • 2003 prof. Peter Mansfield otrzymał nagrodę Nobla za „za odkrycie dotyczące obrazowania magnetycznego”.

Rentgen

Prześwietlenie, zwykle nazywane rentgenem, lub RTG, jest najstarszym badaniem obrazowym. Wykonywane jest urządzeniem emitującym wiązkę promieni X. Dwuwymiarowy obraz otrzymujemy na specjalnej kliszy lub matrycy przekazującej dane do komputera. W dalszym ciągu RTG jest jednym z najczęściej stosowanych badań obrazowych. Bardzo dobrze nadaje się do oceny stanu płuc palaczy i osób zagrożonych pylicą, a także monitorowania zmian nowotworowych, czy schorzeń i urazów układu ruchowego.

Patronite
Patronite

Tomografia komputerowa

Aparat do tomografii komputerowej, zwany tomografem, składa się z ruchomej platformy dla pacjenta i dużego pierścienia, w którym umieszczony jest aparat rentgenowski wykonujący szereg zdjęć. Zdjęcia wykonywane są z różnych stron i pod różnymi kątami. Specjalistyczne oprogramowanie komputerowe nakłada je na siebie, w wyniku czego otrzymujemy przestrzenny obraz badanego narządu. Najbardziej zaawansowana aparatura pozwala uzyskać obraz z dokładnością do 1 mm. Tomografia ma zastosowanie w wykrywaniu zmian nowotworowych, rozwojowych, pozwala zorientować się w położeniu narządów, które mają być operowane, dokonywać monitorowania biopsji, kontrolować stan pacjenta po operacji. Obrazowanie to dotyczy zazwyczaj jednej części ciała.

Rezonans magnetyczny

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest najnowocześniejszym i najdokładniejszym sposobem informacji o stanie narządów wewnętrznych pacjenta. Pozwala uzyskiwać dokładny obraz we wszystkich płaszczyznach.
Aparat do wykonywania rezonansu to dużych rozmiarów rura, w którą wsuwany jest pacjent umieszczony w pozycji leżącej. W kierunku pacjenta, umieszczonego w silnym polu magnetycznym, wysyłane są fala radiowe, które działając na protony, powodują, że te stają się źródłem sygnału radiowego, przekształcanego przez komputer w obraz. Badanie jest bardzo precyzyjne, a więc stosowane jest w diagnostyce często na poziomie komórkowym. Obrazowaniu można poddać całe ciało, jak i jego poszczególne fragmenty.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *