Sprawdzony Fizjoterapeuta

10 prostych sposobów na oparzenia słoneczne, czyli jak ukoić skórę po zbyt długim przebywaniu na słońcu.

Istnieje wiele różnych, domowych sposobów, które są stosowane do złagodzenia objawów oparzeń słonecznych. Poniżej przedstawiamy, niektóre z nich.

Oparzenia słoneczne

 

1. Na oparzoną skórę umieść chłodny kompres.

Może być to czysta szmatka nawilżona wodą. Jeśli tkanina nagrzeje się, powtórz czynność tj. zanurz szmatkę w misce z wodą (możesz dodać kostki lodu) i połóż ją bezpośrednio na skórze. Nie stosuj bezpośrednio kostek lodu na skórę.

2. Weź chłodny prysznic lub kąpiel.

Dodaj jedną filiżankę octu jabłkowego do kąpieli, aby zrównoważyć pH opalonej skóry i wspomóc jej gojenie. Dla swędzącej, oparzonej skóry szczególnie przydatna będzie kąpiel z płatków owsianych.

3. Stosuj płyny (np. żele), które zawierają aloes, aby ukoić i nawilżyć skórę.

Niektóre produkty z aloesem zawierają lidokainę, która znieczuli i pomoże złagodzić ból po oparzeniu słonecznym. Unikaj mydła, gdyż może ono wysuszyć skórę.

4. Zastosuj miejscowo krem (1% hydrokortyzon czy pantenol).

Pomoże on złagodzić ból po oparzeniu słonecznym jak również świąd i obrzęk.

5. Stosuj leki przeciwbólowe np. ibuprom, aby złagodzić ból oraz zmniejszyć stan zapalny.

Często po oparzeniu słonecznym organizm chroni się wywołując u nas podwyższoną temperaturę. Środki przeciwbólowe „zbiją” temperaturę.

6. Zastosuj okład z mleka i produktów mlecznych na skórę.

Można nimi namoczyć czystą szmatkę. Produkty te stworzą „filtr” białka, który pomoże złagodzić oparzenia słoneczne i dyskomfort.

Medfile

7. Witamina E działa jak przeciwutleniacz.

Może ona pomóc zmniejszyć stan zapalny spowodowany oparzeniem słonecznym. Użyj olejku z witaminą E na skórę lub przyjmuj regularnie jako suplement diety.

 

Sun Active na opalanie

 

8. Stosuj świeżo parzoną herbatę (wcześniej musisz ją schłodzić).

Rozprowadź po skórze za pomocą czystej szmatki. Tanina z czarnej herbaty pomoże odprowadzać ciepło ze skóry, a także pomaga w przywróceniu równowagi pH.

9. Ogórki są naturalnym przeciwutleniaczem i dodatkowo mają właściwości przeciwbólowe.

Ogórki spowodują, że odczujesz przyjemny chłód. Przygotuj je w blenderze na konsystencje pasty i zastosuj na opalone obszary w tym również na twarz.

10. Możesz skierować strumień powietrza z wentylatora na poparzoną skórę.

Z pewnością polepszysz tym swoje samopoczucie.

Najlepszym lekarstwem jest zapobieganie. Zawsze należy stosować krem do opalania z filtrem, odzież ochronną oraz unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach między 10 a 16.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Strefa Fizjoterapii