Szukaj
Szukaj

Sposoby na oparzenia słoneczne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Sposoby na oparzenia słoneczne są różne. Warto je znać, ponieważ to przypadłość, która może spotkać każdego człowieka. Wbrew pozorom, tego typu oparzenia nie dotyczą wyłącznie osób przebywających przez dłuższy czas na plaży. W przypadku bardzo jasnej karnacji, nawet krótkie wyjście na dwór często może skończyć się poparzeniem. Zależy to również od wrażliwości danej osoby. Istnieje wiele różnych, domowych sposobów, które są stosowane do złagodzenia objawów oparzeń słonecznych. Poniżej przedstawiamy, niektóre z nich.

Sposoby na oparzenia słoneczne

Fizjologia oparzeń

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) dociera do ziemi wraz ze światłem słonecznym. Dzieli się je na 3 rodzaje:

  • promieniowanie UVA;
  • promieniowanie UVB;
  • promieniowanie UVC.

Najwięcej, ponieważ aż 95% promieniowania docierającego do powierzchni ziemi to promieniowanie UVA. Może ono przenikać przez cienkie warstwy ubrań i jest niezależne od pogody. UVB dociera jedynie do podstaw naskórka, mimo to może być bardzo groźne. Jego natężenie jest już zależne od pory roku, godziny czy strefy geograficznej.

Patronite
Patronite

Długotrwałe i przewlekłe poddawanie skóry promieniowaniu UVB powoduje zaburzenia w warstwie ochronnej oraz zwiększenie utraty wody ze skóry.

Zobacz również: Niedobór witaminy D.

Sposoby na oparzenia słoneczne

  1. Na oparzoną skórę umieść zimny okład – może być to czysta szmatka nawilżona wodą. Jeśli tkanina nagrzeje się, powtórz czynność tj. zanurz szmatkę w misce z wodą (możesz do niej włożyć kostki lodu) i połóż ją bezpośrednio na skórze. Nie stosuj bezpośrednio kostek lodu na skórę.
  2. Weź chłodny prysznic lub kąpiel – dodaj jedną filiżankę octu jabłkowego do kąpieli, aby zrównoważyć pH opalonej skóry i wspomóc jej gojenie. Dla swędzącej, oparzonej skóry szczególnie przydatna będzie kąpiel z płatków owsianych.
  3. Stosuj płyny (np. żele), które zawierają aloes, aby ukoić i nawilżyć skórę. Niektóre produkty z aloesem zawierają lidokainę, która znieczuli i pomoże złagodzić ból po oparzeniu słonecznym. Unikaj mydła, gdyż może ono wysuszyć skórę.
  4. Zastosuj miejscowo krem (1% hydrokortyzon czy pantenol). Pomoże on złagodzić ból po oparzeniu słonecznym jak również świąd i obrzęk.
  5. Stosuj leki przeciwbólowe np. ibuprom, aby złagodzić ból oraz zmniejszyć stan zapalny. Często po oparzeniu słonecznym organizm chroni się wywołując u nas podwyższoną temperaturę. Środki przeciwbólowe „zbiją” temperaturę.
  6. Zastosuj okład z mleka i produktów mlecznych na skórę – można nimi namoczyć czystą szmatkę. Produkty te stworzą „filtr” białka, który pomoże złagodzić oparzenia słoneczne i dyskomfort.
  7. Witamina E działa jak przeciwutleniacz – może ona pomóc zmniejszyć stan zapalny spowodowany oparzeniem słonecznym. Użyj olejku z witaminą E (np. olej z czarnuszki) na skórę lub przyjmuj regularnie jako suplement diety.
  8. Stosuj świeżo parzoną herbatę (wcześniej musisz ją schłodzić) – rozprowadź po skórze za pomocą czystej szmatki. Tanina z czarnej herbaty pomoże odprowadzać ciepło ze skóry, a także pomaga w przywróceniu równowagi pH.
  9. Ogórki są naturalnym przeciwutleniaczem i dodatkowo mają właściwości przeciwbólowe – ogórki spowodują, że odczujesz przyjemny chłód. Przygotuj je w blenderze na konsystencje pasty i zastosuj na opalone obszary w tym również na twarz.
  10. Możesz skierować strumień powietrza z wentylatora na poparzoną skórę – z pewnością polepszysz tym swoje samopoczucie.

Podsumowanie

Wiadomo od zawsze, że najlepszym lekarstwem jest zapobieganie. Zawsze należy stosować krem z filtrem do opalania, odzież ochronną oraz unikać długiej i bezpośredniej ekspozycji na słońce. W przypadku oparzenia warto sięgnąć po wyżej wymienione rady, aby w krótkim czasie ukoić ból i przyspieszyć regenerację tkanek.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Styczeń P., Słońce – wróg czy przyjaciel?, Uroda i Medycyna.
  2. Puszkarz I., Bednarek J., Dziarmaga E., Wpływ opalania na zdrowie, Journal of Education, Health and Sport, 7/2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.