Szukaj
Szukaj

Pogorszenie wzroku po 40 – jakie są przyczyny zmian w widzeniu?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wraz z wiekiem u większości populacji obserwuje się pogorszenie widzenia. Najczęściej to prezbiopia, czyli osłabienie zdolności oka do akomodacji. Mimo iż prezbiopia nie jest chorobą, to w znacznym stopniu wpływa na pogorszenie jakości widzenia, a w konsekwencji także na obniżenie jakości życia. Jak zadbać o wzrok po 40? Co stanowi przyczynę osłabienia widzenia?

Pogorszenie wzroku po 40 - jakie są przyczyny zmian w widzeniu?

Prezbiopia i jej symptomy

Jak wskazują specjaliści ochrony wzroku, prezbiopia nie jest chorobą, a wadą refrakcji i wynika z naturalnych procesów fizjologicznych. Osłabienie widzenia jest spowodowane spadkiem zdolności oka do akomodacji, czyli umiejętności dostosowywania się do oglądania obiektów z różnej odległości.

Zaburzenia wzroku są zauważalne przede wszystkim przy czynnościach wymagających sprawnego widzenia z bliska, takich jak praca przy komputerze czy czytanie. Osłabieniu umiejętności wzrokowych może towarzyszyć także ból oczu i głowy. Charakterystycznym symptomem jest odsuwanie od siebie czytanego tekstu (tzw. „syndrom za krótkich rąk”) Więcej na temat symptomów i metod leczenia prezbiopii możesz przeczytać tutaj: https://mamwzrokok.pl/co-to-jest-prezbiopia/.

Problemy ze wzrokiem a ogólny stan zdrowia

Wzrok to podstawowy narząd zmysłu. Korzystamy z niego już od pierwszych chwil życia i można by powiedzieć, że jest on niezbędny do poznawania otaczającego nas świata. Niestety, ale występujące zaburzenia wzroku wpływają na pogorszenie jakości życia ogółem. Niedowidzenie czy inne zaburzenia widzenia utrudniają naukę i zdobywanie wiedzy. W przypadku osób w wieku podeszłym mogą uniemożliwić prowadzenie samochodu czy jazdę na rowerze. Co więcej, problemy ze wzrokiem zwiększają ryzyko upadku. Jest to szczególnie groźne wśród seniorów, u których osłabiona siła mięśniowa i pogorszenie mineralizacji kości może przyczynić się do tego, że upadek skończy się bardzo poważnym złamaniem kości przedramienia lub kości udowej.

Jak dbać o wzrok po 40?

W trosce o kondycję i zdrowie naszych oczu, należy zwrócić uwagę na wiele elementów stylu życia. Począwszy od diety, poprzez formę spędzania wolnego czasu, na pracy kończąc. Zaczynając jednak od początku – zadbaj o dietę. Pamiętaj, że każdego dnia w twoim menu powinno znaleźć się 5 porcji warzyw i owoców (z przewagą warzyw). Zadbaj o to, by spożywać różne warzywa i owoce. Im bardziej różnorodnie tym lepiej, bo zwiększasz szansę na dostarczenie sobie przeciwutleniaczy z różnych źródeł!

W kontekście diety pamiętaj także, aby do jadłospisu wkomponować źródła zdrowych tłuszczów (orzechy, olej roślinne), a także pełnowartościowe źródła białka (jaja kurze i ryby, zwłaszcza tłuste ryby morskie). Białe pieczywo i jasne makarony zamień na gruboziarniste kasze, razowe pieczywo i pełnoziarnisty makaron.

Wzrok to dla wielu z nas niezbędne narzędzie do pracy. Nasze oczy, skupione przez dłuższy czas na obiektach z bliska np. na komputerze, potrzebuje odpoczynku. Zatem cennym nawykiem będzie i stosowanie zasady 20-20-20, czyli robienie co 20 minut 20 sekundowych przerw i spoglądanie na obiekty znajdujące się w odległości około 6 metrów (20 stóp) W tym czasie warto wyjrzeć przez okno, popatrzeć w dal, zająć się innymi obowiązkami.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Chcąc zadbać o kondycję wzroku, pamiętaj także, aby odpowiednio przygotować swoje stanowisko do pracy. Ważna jest nie tylko odpowiednie oświetlenie, ale także ustawienie monitora czy biurka do pracy. Światło dobre do pracy nie powinno razić w oczy. Zazwyczaj wystarczy światło górne i lampka na biurko, która przydaje się do pracy wieczorem lub w pochmurne dni. Biurko powinno być ustawione tak, aby swoją sylwetką lub piszącą ręką nie zasłaniać źródła światła. Ekran komputera powinien być oddalony o około 40 cm od twarzy i powinien być on na wysokości wzroku, tak aby nie trzeba było się schylać, ani patrzeć do góry.

Dobrym nawykiem będzie także delikatny masaż oczu i ich okolic po zakończeniu pracy. Z kolei w przypadku suchych oczu warto również zastosować odpowiednie krople nawilżające np. z kwasem hialuronowym i bez konserwantów

Regularne wizyty kontrolne

Jeśli chcesz zadbać o swoje oczy, pamiętaj, że nie należy bagatelizować sygnałów płynących z organizmu. Ból głowy, łzawienie, oczy zaczerwienione lub zamglone, a nawet odczuwanie suchości oczu wymaga odpowiedniej interwencji. Im wcześniej zgłosisz się do okulisty, a później także do optometrysty i optyka, tym większe szanse na to, że uda się zapobiec poważnym zaburzeniom wzroku. Regularne kontrole to podstawa zdrowych oczu! Na wizytę umów się najlepiej od razu i w przyszłości pamiętaj, aby robić to regularnie. Listę polecanych specjalistów znajdziesz tutaj: https://mamwzrokok.pl/ok-szukam-optyka/.

Najczęstszym problemem wzrokowym u osób w wieku dojrzałym, po 40 jest prezbiopia. Nie jest to choroba, ale w znaczącym stopniu może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Aby właściwie zadbać o kondycję wzroku i cieszyć się dobrym stanem oczu w przyszłości, należy pamiętać o zdrowych nawykach – regularnych kontrolach u specjalistów, prawidłowo zbilansowanej diecie czy regularnych odpoczynkach od ekranu komputera.

Bibliografia:

  • Olkowska. Prezbiopia – metody korekcji. Optyka, 2021:40-44.
  • Krzysztofiak. Co to jest prezbiopia? Mamwzrok.pl, dostęp online 19.02.2022.

 

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *