Szukaj
Szukaj

Paracetamol przed szczepieniem – czy można podawać?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Czy można podawać paracetamol przed szczepieniem? Ta kwestia nie jest wcale tak oczywista, jak początkowo mogłoby się wydawać. Sprawdź, czy paracetamol przed szczepieniem to dobry pomysł!

Paracetamol przed szczepieniem – czy można podawać?

Dlaczego szczepienia są takie ważne?

Mogłoby się wydawać, że większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czym są szczepionki oraz dlaczego warto się szczepić – okazuje się jednak, że rzeczywistość nie do końca tak wygląda. Otóż szczepionki to specjalnie przygotowane preparaty biologiczne, które w swoim składzie zawierają antygeny pozyskane z żywych, lecz znacznie słabszych patogenów. Sprawia to, że podanie szczepionki przygotowuje organizm do walki z daną chorobą poprzez wytworzenie adekwatnych przeciwciał. O zasadności i istocie powszechnych szczepień może świadczyć fakt, że pierwsza szczepionka podawana jest już w pierwszej dobie życia – są to szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz przeciwko gruźlicy.

Zasadniczym celem podawania szczepień jest obniżenie ryzyka zachorowań i powikłań wielu poważnych chorób, jak chociażby wspomnianego już wirusowego zapalenia wątroby typu B czy odry. Niektóre choroby udało się już nawet całkowicie wyeliminować z populacji, co ewidentnie wskazuje na skuteczność tego typu działań. Ponadto szczepienia są absolutnie kluczowymi działaniami medycznymi, których celem nie jest leczenie chorób i ich objawów, ale im zapobieganie. Warto też dodać, że szczepionki w pośredni sposób wpływają na osoby niezaszczepione, gdyż zmniejszają ryzyko rozprzestrzenienia się drobnoustrojów i ograniczają ich odporność na antybiotyki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Paracetamol przed szczepieniem

Paracetamol to jeden z najczęściej podawanych środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych na świecie. Substancja ta znana jest od ponad 100 lat, przez ten czas została gruntownie przebadana i uznana za bardzo bezpieczną w stosowaniu. Dlatego też preparaty z paracetamolem można podawać nawet kobietom w ciąży oraz małym dzieciom – oczywiście zgodnie ze stosownymi zaleceniami. Przeciwgorączkowe działanie paracetamolem utrzymuje się około 6-8 godzin, podczas gdy działanie przeciwbólowe od 4 do 6 godzin.

Paracetamol jest też środkiem bardzo często zalecanym po szczepieniu – szczególnie jeśli pojawi się odczyn poszczepienny czy różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Znacznie rzadziej jednak przedstawia się informacje dotyczące tego, czy paracetamol przed szczepieniem jest również wskazany. Okazuje się, że zalecenia w tej kwestii nie są w pełni jednoznaczne i mogą się różnić zależnie od rodzaju szczepienia. Zgodnie z niektórymi teoriami i badaniami paracetamol przed szczepieniem może obniżać odpowiedź immunologiczną – czyli po prostu osłabiać działanie podanej szczepionki.

Należy jednak podkreślić, że twierdzenie, iż paracetamol przed szczepieniem jest nieodpowiednim pomysłem, jest dość rzadko spotykane. Z drugiej strony w przypadku niektórych szczepionek wręcz zaleca się podanie paracetamolu przed szczepieniem. Przykładem może być chociażby szczepienie na meningokoki. Zgodnie z wytycznymi dziecku można podać paracetamol 30 minut przed szczepieniem. Powodem tego jest duża bolesność tego szczepienia oraz dość częste występowanie miejscowego odczynu poszczepiennego i gorączki. Guz powstały w miejscu szczepienia może być wyczuwalny nawet przez kilka dni. Podanie paracetamolu ma na celu zniwelowanie tych objawów. Profilaktyczne podawanie paracetamolu przed szczepieniem może obniżać ryzyko wystąpienia wysokiej gorączki oraz silnych dolegliwości bólowych.

Materiał zewnętrzny

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *