Zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna to filary zdrowia, o których powinniśmy pamiętać każdego dnia. Intensywny i częsty wysiłek fizyczny może wiązać się jednak ze zwiększonym zapotrzebowaniem na niektóre składniki odżywcze, w tym mikroelementy. Jednym z nich jest magnez. Dlaczego sportowcy powinni na niego zwrócić szczególną uwagę i jaki magnez dla sportowców będzie najlepszym rozwiązaniem? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Nieprzyjemne objawy niedoborów
Magnez nazywany bywa często pierwiastkiem życia. Wynika to z jego niezwykle istotnej roli dla funkcjonowania organizmu ludzkiego. Ten mikroelement odpowiada za wiele procesów biochemicznych, a jego niedobory mogą manifestować się na wiele różnych sposobów i dotyczyć każdego. Jeśli dokucza Ci drażliwość, nerwowość czy wahania nastroju, cierpisz na zaburzenia snu o niewielkim nasileniu, skurcze przewodu pokarmowego, drgania powiek lub kołatania serca (bez zaburzeń serca) – objawy te mogą być związane z niewystarczająca ilością magnezu. Deficyt magnezu może pojawić się zarówno u osób młodych, jak i starszych, niezależnie od ogólnej kondycji organizmu. Istnieją jednak pewne grupy osób, które są szczególnie narażone na niedobory magnezu. Zalicza się do nich m.in. pacjentów z zaburzeniami wchłaniania żołądkowo-jelitowego, osoby borykające się z wrodzonymi zaburzeniami metabolicznymi czy też odżywiane pozajelitowo.
Uwielbiasz sport? Nie zapomnij o magnezie
Inną grupą osób, która powinna szczególnie zadbać o poziom magnezu w organizmie są sportowcy. Bez względu na to, czy trenujesz zawodowo czy też regularnie uprawiasz sport jako amator, zdecydowanie warto zadbać o prawidłowy poziom tego pierwiastka we krwi. Jak już wspomniano, magnez bierze udział w wielu procesach organicznych, które są też niezwykle istotne z punktu widzenia każdej regularnie trenującej osoby. Magnez uczestniczy m.in. w syntezie i rozpadzie związków wysokoenergetycznych (np. kwasu ATP), a także w przemianach węglowodanów
i tłuszczów. Pierwiastek ten wpływa ponadto na przewodnictwo mięśniowo-nerwowe, co ma bezpośrednie przełożenie na zachowanie prawidłowej kurczliwości mięśni. Magnez przyczynia się także do regeneracji włókien mięśniowych. Duże ilości magnezu znajdziemy m.in. w produktach pełnoziarnistych, w warzywach strączkowych, zielonych warzywach liściastych czy też w pestkach dyni.
Gdzie kupić dobry magnez?
Prawidłowa dieta w niektórych przypadkach może okazać się niewystarczająca. Na rynku znajdziemy wiele preparatów magnezowych, zarówno w postaci leków, jak i suplementów diety. Wybierając magnez przeznaczony dla osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na ten pierwiastek warto zwrócić uwagę na zawartość dodatkowych składników, które przyczyniają się do polepszenia wchłaniania tego mikroelementu. Jednym z takich składników jest witamina B₆, która ułatwia wchłanianie magnezu przez komórki. Zdecydowanie warto postawić na magnez w postaci leku (np. dostępny bez recepty Magnefar B6 Forte firmy Biofarm).
Artykuł sponsorowany