Szukaj
Szukaj

Jakich umiejętności wymaga praca fizjoterapeuty? Zobacz!

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zastanawiając się nad wyborem zawodu, warto postawić na zajęcie, które będzie zarówno ciekawe, jak i potrzebne oraz poszukiwane na rynku pracy. Jednym z takich zawodów może być praca fizjoterapeuty. Nie każdy jednak może zostać fizjoterapeutą. Czym zajmuje się fizjoterapeuta i jakie umiejętności trzeba posiadać, aby nim zostać?

Jakich umiejętności wymaga praca fizjoterapeuty? Zobacz!

Fizjoterapeuta to jeden z najbardziej pożądanych zawodów na polskim rynku pracy. Coraz więcej Polaków uprawia sport, co wiąże się z różnego rodzaju urazami, które wymagają pomocy fizjoterapeuty. Do tego praca zdalna i nieergonomiczne miejsce pracy powoduje problemy z kręgosłupem, co wymaga np. częstych masaży czy nauki ćwiczeń rozciągających, które można wykonać w domu. Nie bez znaczenia jest tutaj także starzenie się społeczeństwa i tym samym większa liczba osób, które potrzebują pomocy specjalisty w dziedzinie fizjoterapii. Coraz większy popyt na usługi fizjoterapeutów sprawia, że fizjoterapeutów ciągle brakuje, a czas oczekiwania na wizytę u fizjoterapeuty, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach jest coraz dłuższy. Sytuacji w dostępie do fizjoterapeuty nie poprawia także ograniczenie naboru na studia z zakresu fizjoterapii. Specjaliści w dziedzinie fizjoterapii są więc często poszukiwani na rynku pracy. Aby zostać fizjoterapeutą należy posiadać odpowiednie umiejętności, a także cechy charakteru, które sprawią, że dana osoba świetnie sprawdzi się w tej roli. Praca fizjoterapeuty nie jest łatwa, ale z pewnością daje dużo satysfakcji, to zawód idealny dla osób empatycznych, które lubią kontakt z ludźmi.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak zostać fizjoterapeutą?

Fizjoterapeuta to w Polsce zawód regulowany, oznacza to, że nie każdy może wykonywać ten zawód, gdyż konieczne będzie zdobycie potrzebnych kwalifikacji i ukończenie studiów z fizjoterapii. Aby zostać fizjoterapeutą należy spełnić następujące warunki: mieć pełną zdolność do czynności prawnych, posiadać wymagane kwalifikacje potwierdzone dyplomem, świadectwem lub innym dokumentem oraz nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajności. Fizjoterapeuta powinien też znać język polski w stopniu wystarczającym, aby być w stanie porozumiewać się z pacjentami, a także cieszyć się stanem zdrowia pozwalającym na wykonywanie zawodu fizjoterapeuty. Kandydat na fizjoterapeutę musi być osobą sprawną fizycznie i choć odrobinę wysportowaną, by móc pomóc pacjentom w wykonywaniu ćwiczeń. Przydaje się to zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z osobą niepełnosprawną ruchowo. Warto jednak pamiętać, że w pracy fizjoterapeuty bardzo ważne są również predyspozycje osobowościowe. Kandydat na fizjoterapeutę musi lubić kontakt z ludźmi, być cierpliwy, delikatny, życzliwy i empatyczny. Fizjoterapeuta powinien też być dobrym psychologiem, aby zachęcić pacjenta do ćwiczeń, zmobilizować go i sprawić by się nie poddawał, nawet jeśli ćwiczenia nie od razu przyniosą efekt. Oferty pracy dla fizjoterapeuty pojawiają się zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i dużych miastach. Fizjoterapeuci są potrzebni m.in. w szpitalach, ośrodkach zdrowia, sanatoriach, gabinetach odnowy biologicznej, hotelach, klubach sportowych, salonach masażu czy salonach fitness.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Podstawowa rola fizjoterapeuty to przede wszystkim diagnozowanie schorzeń i urazów pacjentów, a także dobieranie odpowiedniej terapii. Fizjoterapeuci mogą prowadzić takie zajęcia dla pacjentów jak kinezyterapia, fizykoterapia czy masaż. Fizjoterapeuta nauczy też pacjenta prawidłowej postawy czy pomoże zwalczyć dolegliwości ze strony kręgosłupa. Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad z pacjentem, przeglądnie wyniki badań oraz zdjęcia RTG lub USG, a następnie przeprowadzi badanie manualne i na jego podstawie postawi diagnozę, a następnie ustali plan dalszej terapii, w oparciu o najbardziej skuteczne metody leczenia dolegliwości pacjenta. Fizjoterapeuta zleci też pacjentowi ćwiczenia, a także będzie nadzorował ich wykonanie. Warto pamiętać o tym, że fizjoterapia to coś więcej niż tylko rehabilitacja, a w leczeniu stosuje się nie tylko szereg ćwiczeń gimnastycznych, lecz także nowoczesne metody leczenia, takie jak: krioterapia, leczenie ultrafioletem, podczerwienią czy laserem. Do tego wykonuje się specjalne masaże zdrowotne. Fizjoterapeuta posiada wiedzę z takich dziedzin jak anatomia, fizjologia, biologia, bioetyka, zdrowie publiczne, fizykoterapia, kinezjologia, kinezyterapia, farmakologia, socjologia niepełnosprawności i rehabilitacja, biomechanika kliniczna, balneologia, fizjoterapia kliniczna czy masaż leczniczy. Wielu fizjoterapeutów łączy zajęcia z rehabilitacji z lekcją właściwego oddechu, muzykoterapią, aromaterapią, dietetyką czy kosmetologią.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Pracuję w zawodznie fizjoterapeuty od wielu lat i wiem, że to zawód dla osób, które lubią pracę z ludźmi. W tym zawodzie ważny jest rozwój i zdobywanie wiedzy. Nie możesz przestać się rozwijać i stać w miejscu. Ja właśnie studiuję podyplomowo fizykoterapię i masaż. Jestem bardzo zadowolona z tego wyboru.Według mnie to najlepsza inwestycja w siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *