Jak przyspieszyć rehabilitację po urazie?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kontuzje czy urazy zdarzają się często, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie. Mogą się jednak przydarzyć każdemu – wystarczy nieprawidłowo ustawić stopę, poślizgnąć się albo upaść. Jak przyspieszyć regenerację tkanek podczas rehabilitacji?

Jak przyspieszyć rehabilitację po urazie?

Dlaczego dorośli wolniej zdrowieją po kontuzji?

Z dzieciństwa pamiętamy, że po różnego rodzaju upadkach czy zranieniach skóra goiła nam się dość szybko. Dzieje się tak, ponieważ dzieci o wiele łatwiej przyswajają witaminy, szybciej regenerują się również ich tkanki. U osób dorosłych następuje to wolniej – dlaczego?

Otóż, o ile u naszych pociech dbamy o zbilansowaną dietę, pełną warzyw i owoców, to w dorosłym życiu nie zawsze mamy na to czas czy chęci. Łatwiej jest sięgnąć po gotowe półprodukty czy fast foody, niż przygotować zdrowy posiłek. Dochodzą do tego używki, złe nawyki żywieniowe i ograniczona ilość snu, co łącznie doprowadza do wyjałowienia organizmu z niezbędnych witamin i mikroelementów.

Problemem jest także nadwaga, która wynika właśnie ze złych nawyków żywieniowych. Najczęściej, kiedy próbujemy zrzucić nadmiar kilogramów podczas biegania czy na siłowni, dochodzi do kontuzji i urazów – ciało nie jest przyzwyczajone do wysiłku, a nieprawidłowo wykonywany ruch może spowodować np. uraz ścięgna, zwichnięcie stawów czy nawet złamanie kości.

Są to bardzo bolesne i uciążliwe kontuzje, które unieruchamiają nas na długie tygodnie i wymagają rekonwalescencji pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Jak wspomóc jego pracę i przyspieszyć zdrowienie? Pomocne mogą być tu suplementy diety.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jakie suplementy pomogą w rehabilitacji?

Odpowiednia dieta i uzupełnienie witamin na pewno podniesie efektywność pracy fizjoterapeuty i przyspieszy odbudowę uszkodzonych tkanek. Sklep z suplementami będzie pomocny przy dobraniu odpowiednich składników.

  • Witamina D – badania potwierdzają, że aktywnie przyczynia się do prawidłowego stanu układu mięśniowo-szkieletowego. Wyraźne niedobory tej witaminy natomiast mogą powodować zanik włókien mięśniowych, co może przyczynić się do zaburzeń motorycznych kończyn.
  • Witamina C – należy do antyoksydantów, wspomaga więc regenerację całego układu mięśniowego, stawów i wiązadeł, przyspieszając powrót do zdrowia. Jest też niezbędna do wytwarzania przez nasz organizm kolagenu.
  • Kolagen – buduje chrząstkę i wspomaga regenerację tkanki łącznej, odpowiada także za prawidłowy stan ścięgien i stawów. Polecany jest zwłaszcza dla sportowców i osób starszych, u których produkcja kolagenu jest znacznie obniżona.
  • Wapń – niedobory tego pierwiastka mogą doprowadzić do słabszej siły skurczu mięśnia, czyli w efekcie mniejszej kontroli nad ciężarem ciała. Wapń jest też głównym składnikiem naszych kości, dlatego jego suplementacja pozytywnie wpływa na odbudowę struktury kośćca.
  • Cynk – odgrywa kluczową rolę w procesie gojenia się ran, wzmacnia również naturalne mechanizmy obronne naszego organizmu.
  • Magnez – jego niedobory potęgują stany zapalne stawów i mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń gęstości mineralnej kości.

 

Wszystkie te pierwiastki znajdują się w suplementach, oferowanych przez sklep z suplementami diety https://mybionic.pl. Do diety natomiast warto dodać również białko, aminokwasy i kwasy tłuszczowe omega-3, które na pewno wspomogą rehabilitację organizmu.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *