Szukaj
Szukaj

Dlaczego witamina D jest ważna dla organizmu człowieka?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Witamina D pełni w organizmie wiele kluczowych funkcji, a jej niedobory mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Prowadzą między innymi do zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforowej, osteoporozy oraz krzywicy u dzieci. Sprzyjają też rozwojowi innych schorzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba wieńcowa, a nawet stwardnienie rozsiane oraz nowotwory.

Dlaczego witamina D jest ważna dla organizmu człowieka?

O witaminie D dużo mówi się w kontekście skutków jej niedoborów u dzieci. Warto jednak pamiętać, że niedostatki tego związku są bardzo groźne również dla osób dorosłych. Dlatego tak istotne jest to, by była obecna w organizmie człowieka w odpowiedniej ilości. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że szkodliwy jest też jej nadmiar. Może prowadzić między innymi do zaburzeń rytmu serca, kamicy nerkowej, gromadzenia się wapnia w tętnicach, a u kobiet ciężarnych do deformacji płodu. W rzeczywistości jednak do przedawkowania witaminy D dochodzi stosunkowo rzadko. Zdecydowanie częstsze – zwłaszcza w naszym klimacie – są jej niedobory.

Patronite
Patronite

Jakie są źródła witaminy D?

Witamina D dostępna jest między innymi w takich produktach spożywczych jak jajka, mleko, a także roślinne i zwierzęce tłuszcze. Jednak z uwagi na to, że jej zawartość w pożywieniu jest stosunkowo nieduża, to nawet odpowiednio zbilansowana dieta nie byłaby w stanie zaspokoić zapotrzebowania organizmu. Na szczęście spożywane pokarmy nie są jej jedynym źródłem, bowiem witamina D może być przez organizm człowieka samodzielnie wytwarzana. Do jej syntezy dochodzi w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Problematyczne jest to, że w naszej strefie klimatycznej słonecznych dni mamy raczej niewiele. Właśnie dlatego często wskazuje się na konieczność jej suplementacji w okresie zimowym.

Preparaty w witaminą D

Kiedy za oknem jest pochmurno, a co gorsza, kiedy taka pogoda utrzymuje się przez wiele dni, w skórze człowieka może dochodzić do syntezy zbyt małej ilości witaminy D. Obecny w grzybach, drożdżach i roślinach ergokalcyferol (witamina D2) oraz w nabiale i tłustych morskich rybach cholekalcyferol (witamina D3) również nie zaspokaja zapotrzebowania na ten związek. Właśnie wtedy warto zastanowić się nad suplementacją. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów witaminowych, które z uwagi na zróżnicowaną zawartość przeznaczone są osób o różnym zapotrzebowaniu. Wśród nich dostępna jest witamina D dla niemowląt, dla dzieci oraz dla osób dorosłych. Warto pamiętać, że zwiększone zapotrzebowanie może wystąpić również u osób starszych. Bardzo ważne jest nieprzekraczanie zalecanej dawki. Niektóre z dostępnych suplementów są dodatkowo wzbogacone o inne witaminy.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *