Szukaj
Szukaj

Badanie drożności jajowodów. Na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Niedrożność jajowodów to jedna z często występujących przyczyn niepłodności u kobiet. Zablokowany jajowód uniemożliwia naturalne zapłodnienie, przez co pacjentki napotykają na problemy z zajściem w ciążę. Jego udrożnienie pozwala wyeliminować przyczynę niepłodności i tym samym zaoferować parze szansę na posiadanie własnego potomstwa. W celach diagnostycznych przeprowadza się badanie drożności jajowodów, które ma na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie jajowodów oraz wdrożenie dalszego leczenia.

Badanie drożności jajowodów. Na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Czym może być spowodowana niedrożność jajowodów?

Jajowody pełnią kluczową rolę w procesie naturalnego zapłodnienia. To właśnie w nich dochodzi do połącznia komórki jajowej z plemnikiem i zapoczątkowania nowego życia. Zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się jajowodem w kierunku macicy i zagnieżdża się w niej. Aby doszło do zapłodnienia, jajowody muszą być drożne – zablokowanie obydwu lub jednego z nich uniemożliwia naturalne zapłodnienie i stanowi jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności.

Niedrożność jajowodów może być spowodowana różnymi czynnikami. Może powstać w wyniku operacji w obrębie miednicy, wycięcia wyrostka robaczkowego, endometriozy, ciąży pozamacicznej przebytej w przeszłości, a także wcześniejszych poronień. Niedrożność jajowodów może być także rezultatem chorób wenerycznych, a także nieprawidłowo założonej wkładki domacicznej. W celu oceny stanu jajowodów przeprowadza się badanie drożności jajowodów, które pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy to właśnie w ich drożności tkwi przyczyna problemów z naturalnym poczęciem.

Patronite
Patronite

Jak wygląda badanie drożności jajowodów? Czy jest bolesne?

Jedną z najnowocześniejszych metod badania niedrożności jajowodów jest Sono-HSG (ultrasonograficzna histerosalpingografia). Pozwala ona na ocenę jamy macicy i jajowodów oraz jest zaliczana do podstawowej diagnostyki kobiecej płodności. Badanie przeprowadza się u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę i wykluczone zostały inne przyczyny niepłodności. Przed badaniem drożności jajowodów pacjentki są poddawane nieinwazyjnym badaniom, do których zalicza się m. in. USG, badania hormonalne oraz badanie nasienia w przypadku ich partnerów.

Badanie Sono-HSG pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie anatomicznej kobiecych narządów rozrodczych oraz zrostów, polipów, torbieli i guzów, które powodują niedrożność. Badanie to jest szczególnie istotne w przypadku pacjentek, które w przeszłości poddały się zabiegom ginekologicznym, gdyż według badań, to właśnie one najczęściej cierpią na niedrożność jajowodów.

Badanie drożności jajowodów przeprowadza się w gabinecie, na fotelu ginekologicznym. Lekarz wprowadza wziernik do pochwy i dokładnie sprawdza stan i budowę szyjki macicy. Do szyjki wprowadzany jest cienki cewnik, przez który podawany jest kontrast (sól fizjologiczna lub specjalny płyn), pozwalający na uwidocznienie macicy i jajowodów na USG. Badanie USG przeprowadza się przezpochwowo i przezbrzusznie, aby dokładnie obejrzeć drogi rodne. Badanie drożności jajowodów jest dość nieprzyjemne, jednak w większości przypadków nie wymaga podania znieczulenia.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *