Szukaj
Szukaj

Badanie drożności jajowodów. Na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Niedrożność jajowodów to jedna z często występujących przyczyn niepłodności u kobiet. Zablokowany jajowód uniemożliwia naturalne zapłodnienie, przez co pacjentki napotykają na problemy z zajściem w ciążę. Jego udrożnienie pozwala wyeliminować przyczynę niepłodności i tym samym zaoferować parze szansę na posiadanie własnego potomstwa. W celach diagnostycznych przeprowadza się badanie drożności jajowodów, które ma na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie jajowodów oraz wdrożenie dalszego leczenia.

Badanie drożności jajowodów. Na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Czym może być spowodowana niedrożność jajowodów?

Jajowody pełnią kluczową rolę w procesie naturalnego zapłodnienia. To właśnie w nich dochodzi do połącznia komórki jajowej z plemnikiem i zapoczątkowania nowego życia. Zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się jajowodem w kierunku macicy i zagnieżdża się w niej. Aby doszło do zapłodnienia, jajowody muszą być drożne – zablokowanie obydwu lub jednego z nich uniemożliwia naturalne zapłodnienie i stanowi jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności.

Niedrożność jajowodów może być spowodowana różnymi czynnikami. Może powstać w wyniku operacji w obrębie miednicy, wycięcia wyrostka robaczkowego, endometriozy, ciąży pozamacicznej przebytej w przeszłości, a także wcześniejszych poronień. Niedrożność jajowodów może być także rezultatem chorób wenerycznych, a także nieprawidłowo założonej wkładki domacicznej. W celu oceny stanu jajowodów przeprowadza się badanie drożności jajowodów, które pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy to właśnie w ich drożności tkwi przyczyna problemów z naturalnym poczęciem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak wygląda badanie drożności jajowodów? Czy jest bolesne?

Jedną z najnowocześniejszych metod badania niedrożności jajowodów jest Sono-HSG (ultrasonograficzna histerosalpingografia). Pozwala ona na ocenę jamy macicy i jajowodów oraz jest zaliczana do podstawowej diagnostyki kobiecej płodności. Badanie przeprowadza się u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę i wykluczone zostały inne przyczyny niepłodności. Przed badaniem drożności jajowodów pacjentki są poddawane nieinwazyjnym badaniom, do których zalicza się m. in. USG, badania hormonalne oraz badanie nasienia w przypadku ich partnerów.

Badanie Sono-HSG pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie anatomicznej kobiecych narządów rozrodczych oraz zrostów, polipów, torbieli i guzów, które powodują niedrożność. Badanie to jest szczególnie istotne w przypadku pacjentek, które w przeszłości poddały się zabiegom ginekologicznym, gdyż według badań, to właśnie one najczęściej cierpią na niedrożność jajowodów.

Badanie drożności jajowodów przeprowadza się w gabinecie, na fotelu ginekologicznym. Lekarz wprowadza wziernik do pochwy i dokładnie sprawdza stan i budowę szyjki macicy. Do szyjki wprowadzany jest cienki cewnik, przez który podawany jest kontrast (sól fizjologiczna lub specjalny płyn), pozwalający na uwidocznienie macicy i jajowodów na USG. Badanie USG przeprowadza się przezpochwowo i przezbrzusznie, aby dokładnie obejrzeć drogi rodne. Badanie drożności jajowodów jest dość nieprzyjemne, jednak w większości przypadków nie wymaga podania znieczulenia.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *