Szukaj
Szukaj

Anatomia bez tajemnic – które podręczniki akademickie wybrać?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Gdzie jest wątroba? Jak przebiegają poszczególne mięśnie? Ile kości ma człowiek? To tylko niektóre z pytań, na jakie musisz znać odpowiedź, jeśli zamierzasz studiować na kierunku medycznym. Anatomia człowieka jest jednym z podstawowych przedmiotów, na jaki będziesz musiał uczęszczać. Jak się do niej przygotować? Które podręczniki akademickie wybrać, aby nauka szła sprawnie i przyjemnie? Zobacz, czym się kierować przy ich wyborze.

Anatomia bez tajemnic - które podręczniki akademickie wybrać?

Anatomia – jedna z najważniejszych nauk na kierunkach medycznych

Lekarz, fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna czy nawet dietetyk – to tylko niektóre z zawodów medycznych, które obowiązuje znajomość ludzkiej anatomii. Jest ona bowiem kluczem do zrozumienia podłoża wszelkich chorób, jakie mogą dotknąć człowieka.

Anatomia człowieka zajmuje się badaniem budowy organizmu pod kątem położenia, kształtu, a także składu czy zmian zachodzących na przestrzeni czasu poszczególnych narządów, tkanek oraz komórek. Dzieli się ją na kilka działów, m.in. prawidłową, patologiczną, mikroskopową, topograficzną i radiologiczną. Każdy z nich bada układ anatomiczny człowieka pod innym kątem, pozwalając na zdobycie obszernej wiedzy odnośnie funkcji, jakie pełnią poszczególne części ustroju względem jego całości.

Tak obszerną dziedzinę, jak anatomię, poznać można poprzez poszczególne układy narządów. Wyróżnia się m.in. układ ruchu (szkieletowy i mięśniowy), oddechowy, pokarmowy czy nerwowy. Każdy z nich będzie pełnił inną rolę w organizmie człowieka, jednocześnie wpływając na pozostałe, ich wybiórcza znajomość nie wchodzi więc w grę. Studia medyczne nie mogą obejść się bez anatomii – jak inaczej zrozumieć ludzkie ciało, jeśli nie będziesz wiedział, z czego dokładnie się składa i jak działa?

Podręcznik akademicki: po czym poznać wartościowy?

Książki dla studentów znacznie różnią się od tych, które znałeś do tej pory. Nie są to już podręczniki z wydzielonymi tematami lekcyjnymi, a woluminy o konkretnej tematyce. Dobry podręcznik akademicki rozpoznasz po tekście w stylu naukowym, który będzie opierał się na fachowej terminologii z danego zakresu. Jego konstrukcja musi odpowiadać właściwej hierarchii zagadnień, wprowadzając czytelnika najpierw w te podstawowe i stopniowo przechodząc do bardziej zaawansowanych. I co najważniejsze – książki na studia są podstawowym źródłem wiedzy każdego studenta, dlatego też muszą opierać się na aktualnej wiedzy z danej dziedziny potwierdzonej najświeższymi badaniami. Jeśli więc zależy Ci na wartościowych podręcznikach akademickich o takich cechach, zajrzyj do oferty wydawniczej PZWL.

Anatomia bez tajemnic - które podręczniki akademickie wybrać?Jaki podręcznik do anatomii wybrać?

Ogrom nauki, jaki trzeba przerobić na studiach medycznych, potrafi przytłoczyć. Anatomia człowieka to materiał, który trudno przyswoić w jedną noc, więc konieczna jest systematyczność. Po jakie podręczniki do anatomii sięgnąć?

Bardzo popularnym wyborem wśród studentów kierunków medycznych jest seria “Anatomia człowieka” Adama Bochenka i Michała Reichera. Składa się ona z pięciu rozbudowanych tomów, które pozwalają na zapoznanie się z wszystkimi niezbędnymi na kierunkach medycznych aspektami anatomicznymi człowieka. Pierwszy tom to wprowadzenie w anatomię ogólną, która niezbędna jest szczególnie na pierwszym roku studiów. “Anatomia człowieka” po polsku jest bardzo dokładnym podręcznikiem akademickim, przybliżającym najważniejsze zagadnienia i pozwalającym zrozumieć podstawowe pojęcia, jakie zachodzą w ludzkim ciele. Sięgnij po całą serię, a zyskasz wiedzę także z zakresu poszczególnych układów oraz narządów zmysłów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Anatomia ludzka wciąż jest poznawana i opisywana na nowo, dlatego też kupując podręczniki na studia powinieneś sprawdzać ich aktualność. Na przykład, “Gray Anatomia. Podręcznik dla studentów” A. Volga, A. Mitchella i R. Drake’a w czwartym wydaniu to wariant, który dostarczy Ci najaktualniejszą wiedzę z tej dziedziny. Dzięki niemu poznasz podstawy, ale także rozszerzysz swoją wiedzę o zagadnienia kliniczne, zyskując w ten sposób szerszy ogląd łączący wiedzę praktyczną z teoretyczną.

Książką zasługującą na uwagę jest również “Anatomia człowieka” J. Morysia i O. Narkiewicza. Jej świetna konstrukcja i usystematyzowanie zagadnień sprawia, że nauka staje się przyjemnością. Podręcznik ten dostarczy Ci wiedzy z zakresu anatomii ogólnej i ściany tułowia, stanowiąc tym samym idealny wariant na pierwsze podejście do anatomii.

Poza podręcznikiem, warto posiadać także atlas, który zobrazuje poszczególne układy i pomoże Ci uzmysłowić sobie, gdzie konkretnie znajdują się poszczególne narządy. Wartościowym wyborem będzie “Atlas anatomii człowieka” J. Sobotty. który umożliwia szybkie i jednocześnie rzeczowe przyswojenie wiedzy, dlatego tak często staje się wyborem przyszłych lekarzy, fizjoterapeutów czy pielęgniarek już na pierwszym roku studiów.

Jak uczyć się anatomii na medycynie?

Układ anatomiczny człowieka to obszerny temat, z którym nie zapoznasz się w ciągu jednego weekendu. Z tego powodu warto postawić na systematyczność już od początku studiów. Nie należy z pewnością poprzestawać też na pierwszym tomie wybranej serii podręczników. Bez pozostałych egzemplarzy nie uzyskasz pełnego zakresu wiedzy, który będzie rzutował na problemy w całościowym rozumieniu ludzkiego ciała.

Kreatywnym rozwiązaniem w nauce może się okazać również atlas do kolorowania “Anatomia Nettera” J. Hansena. Pomoże on w prześledzeniu przebiegu poszczególnych struktur i pozwoli lepiej zrozumieć ich znaczenie. Dużą pomoc w nauce anatomii na studiach mogą stanowić także repetytoria i książki z pytaniami testowymi, np. “Anatomia człowieka. 1500 pytań testowych” F. Czerwińskiego. Z nimi możesz sprawdzać swój zakres wiedzy i wyłapywać braki, które powinieneś uzupełnić.

Pamiętaj, że nawet najlepszy podręcznik akademicki nie przyniesie efektów, jeśli będzie stał nieużywany na półce. Sięgnij po książkę dostosowaną do Twojego poziomu wiedzy i dbaj o systematyczność, a studiowanie ludzkiej anatomii stanie się czystą przyjemnością.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *