Szukaj
Szukaj

Rotatory zewnętrzne barku

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rotatory zewnętrzne barku to zbiór mięśni, których główną lub dodatkową funkcją jest rotacja zewnętrzna w stawie ramiennym. Pozwala ona m.in. na unoszenie kończyny górnej, sięganie po różne przedmioty, czesanie się i wykonywanie wielu innych czynności. Mięśnie te należą do różnych grup, np. do grona mięśni grzbietu czy obręczy barkowej.

Mięsień podgrzebieniowy

Mięsień podgrzebieniowy (łac. musculus infraspinatus) to spłaszczony mięsień o trójkątnym kształcie, mający przyczepy w następujących miejscach:

  • przyczep początkowy (pp): dół podgrzebieniowy łopatki;
  • przyczep końcowy (pk): powierzchnia środkowa guzka większego kości ramiennej.

Mięsień podgrzebieniowy (łac. musculus infraspinatus)

Główną funkcją mięśnia podgrzebieniowego jest rotacja zewnętrzna ramienia, choć w pewnym stopniu uczestniczy on również w odwodzeniu i zginaniu ramienia oraz napinaniu torebki stawowej, dzięki czemu nie wpukla się ona w obrąb stawu. Unerwia go nerw nadłopatkowy (C5-C6).

Mięsień obły mniejszy

Mięsień obły mniejszy (łac. musculus teres minor) jest małym, walcowatym mięśniem biegnącym wzdłuż brzegu dolnego mięśnia podgrzebieniowego. Posiada następujące przyczepy:

  • przyczep początkowy (pp): powierzchnia grzbietowa brzegu bocznego łopatki;
  • przyczep końcowy (pk): guzek większy kości ramiennej i torebka stawu ramiennego.

Mięsień obły mniejszy (łac. musculus teres minor)

Mięsień obły mniejszy rotuje ramię do zewnątrz i napina torebkę stawową. Jest unerwiony przez nerw pachowy (C5-C6).

Mięsień naramienny

Mięsień naramienny (łac. musculus deltoideus) to największy i najbardziej powierzchowny mięsień okolicy barku, mający następujące przyczepy:

  • przyczep początkowy (pp): koniec barkowy obojczyka, wyrostek barkowy łopatki, dolny brzeg grzebienia łopatki;
  • przyczep końcowy (pk): guzowatość naramienna kości ramiennej.

Mięsień naramienny (łac. musculus deltoideus)

Patronite
Patronite

Za rotację zewnętrzną barku odpowiada część tylna mięśnia naramiennego. Dokładną funkcję można opisać następująco: część barkowa mięśnia naramiennego odwodzi kończynę górną do linii nieprzekraczającej poziomu. Powyżej poziomu kość ramienna styka się z wyrostkiem barkowym, który ten ruch zatrzymuje. Aby możliwe było dalsze odwiedzenie, muszą włączyć się stawy obojczyka. Część obojczykowa mięśnia naramiennego odpowiada więc za rotację wewnętrzną, zaś część grzebieniowa mięśnia naramiennego odpowiada za rotację zewnętrzną. Unerwienie mięśnia pochodzi od nerwu pachowego (C5-C6).

Mięsień równoległoboczny

Mięsień równoległoboczny (łac. musculus rhomboideus) to szeroki, czworokątny i stosunkowo cienki mięsień, przeważnie o równoległym przebiegu, stąd jego nazwa. Posiada następujące przyczepy:

  • przyczep początkowy (pp): więzadło karkowe, wyrostki kolczyste ostatnich dwóch kręgów szyjnych, więzadło nadkolcowe, wyrostki kolczyste czterech górnych kręgów piersiowych;
  • przyczep końcowy (pk): brzeg przyśrodkowy łopatki.

Mięsień równoległoboczny (łac. musculus rhomboideus)

Mięsień równoległoboczny pociąga łopatkę w kierunku przyśrodkowym i ku górze, stabilizuje ją oraz uczestniczy w rotacji zewnętrznej barku. Za jego unerwienie odpowiada nerw grzbietowy łopatki (C4-C5).

Mięsień czworoboczny

Mięsień czworoboczny (łac. musculus trapezius) należy do grupy powierzchownych mięśni grzbietu, a ściślej do grupy mięśni kolcowo-ramiennych. Mięsień czworoboczny jest płaski, szeroki i trójkątny. Posiada następujące przyczepy:

  • przyczep początkowy (pp): kresa karkowa górna, guzowatość potyliczna zewnętrzna kości potylicznej, więzadło karkowe, wyrostki kolczyste VII kręgu szyjnego i wszystkich kręgów piersiowych;
  • przyczep końcowy (pk): koniec barkowy obojczyka, grzebień łopatki.

Mięsień czworoboczny (łac. musculus trapezius)

Mięsień czworoboczny wspiera ruch barków ku górze, co przypomina wzruszanie ramionami, zbliża łopatki do kręgosłupa oraz uczestniczy w rotacji zewnętrznej ramienia. W przypadku porażenia mięśnia czworobocznego chory staw ramienny jest opuszczony i położony nieco do przodu. Za jego unerwienie odpowiada nerw dodatkowy (XI) oraz gałązki splotu szyjnego (C2-C4).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Ignasiak Z., Janusz A., Jarosińska A., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
  4. Szpinda M., Anatomia prawidłowa człowieka Tom 1-4. Podręcznik dla studentów medycyny i lekarzy, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2022.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.