Odrobaczanie organizmu może przebiegać na 2 sposoby. Pierwszy odnosi się do metod farmakologicznych, zapisanych przez lekarza po rozpoznaniu choroby pasożytniczej, np. owsicy czy tasiemczycy. Drugi dotyczy naturalnych, domowych metod odrobaczania, na które co pewien czas powinien decydować się każdy człowiek. Na czym to polega?
Odrobaczanie farmakologiczne
Odrobaczanie organizmu za pomocą leków jest uzasadnione wyłącznie wówczas, gdy lekarz (najczęściej podstawowej opieki zdrowotnej) rozpozna u pacjenta jakąkolwiek chorobę pasożytniczą, czyli wywołaną robakami. Nie ma złotego standardu odrobaczania dla wszystkich chorób, ze względu na mnogość specyfiki różnych form robaków, leki powinny być zawsze dobierane indywidualnie.
Przykładowo w przypadku owsicy podstawowe leczenie farmakologiczne polega na 2-krotnym podaniu leków przeciwpasożytniczych wszystkim członkom rodziny – pyrantelu 10-11 mg/kg masy ciała (maksymalnie 1 g jednorazowo), mebendazolu 100 mg jednorazowo lub albendazolu 400 mg jednorazowo w odstępie 2-4 tygodni. Z kolei w przypadku lambliozy farmakoterapia polega na podawaniu doustnym metronidazolu (dzieci: 15 mg/kg masy ciała w 3 dawkach, dorośli: 3 × 250 mg przez 5-7 dni) lub tynidazolu. Nieco rzadziej wykorzystuje się w tym celu inne leki, takie jak np.: azytromycyna, chlorochina, paromycyna, bacytracyna czy nitazoksanid.
Naturalne odrobaczanie organizmu
Odrobaczanie może przebiegać również w sposób całkowicie naturalny, jednak głównie w przypadkach, gdy poważne choroby pasożytnicze nie zostały stwierdzone. Oznacza to, że domowe metody nie mogą zastąpić leczenia farmakologicznego w przypadku chorób pasożytniczych, mogą jednak je wspierać. Takie metody wykorzystywane są ponadto przez ludzi zdrowych i względnie zdrowych celem poprawy stanu zdrowia. Udowodniono, że organizm człowieka jest siedliskiem wielu pasożytów, niekiedy niewidocznych gołym okiem, rozpoznane się je dopiero podczas badania mikroskopowego. Ich obecność może przyczyniać się m.in. do:
- spadku odporności;
- przewlekłego zmęczenia;
- złego samopoczucia;
- nadmiernej senności;
- zaburzeń snu, problemów ze snem;
- niepłodności;
- niestrawności;
- pogorszenia kondycji skóry;
- i wielu innych problemów zdrowotnych.
Jak zatem naturalnie usunąć lub zmniejszyć ilość tych pasożytów? Oto sprawdzone metody.
Ziołolecznictwo
Pasożyty nie lubią ziół, co potwierdzono niejednokrotnie podczas badań klinicznych. Wiele gotowych mieszanek i suplementów diety na pasożyty zawiera w sobie właśnie kompleks starannie dobranych ziół. Przede wszystkim mogą to być: mięta pieprzowa, ostropest plamisty, goździki, tymianek i bylica piołun. Dobrze sprawdzi się też wrotycz, krwawnik, dąb szypułkowy czy czosnek. Można z tego typu surowców roślinnych parzyć napary lub wykonywać odwary, które następnie pije się w ciągu dnia. Przeważnie długość trwania kuracji ziołowej wynosi 1-4 tygodnie, w zależności od wybranego surowca roślinnego. Ziołolecznictwo stanowi naturalną alternatywę dla metod farmakologicznych.
Olejek z czarnuszki siewnej
Czarnuszka siewna wykazuje działanie przeciwbakteryjne, zwłaszcza przeciwko bakteriom gram-dodatnim, w tym Staphylococcus ureus, głównie dzięki obecności tymochinonu. Dodatkowo obiecujące jest zastosowanie czarnuszki w działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Na podstawie badań klinicznych wykazano, że zastosowanie oleju z czarnuszki siewnej tłoczonego na zimno wpływa korzystnie na obniżenie ogólnej liczby pasożytów Schistosoma mansoni, jak również liczby jaj w wątrobie i jelitach. Działa korzystnie także przeciwko miracydii, cerkarii oraz ich formom dorosłym. Olej z czarnuszki jest suplementem bezpiecznym i przeznaczonym do stosowania długoterminowego.
Złote mleko
Do przygotowania złotego mleka wykorzystuje się kurkumę (popularną przyprawę). Kurkuma jest kłączem rośliny z rodziny imbirowatych o fachowej nazwie ostryż długi. Jej najważniejszym składnikiem o działaniu aktywnym są kurkuminoidy. Udowodniono, że substancje te mają m.in. właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe. Dodatkowo mogą hamować rozprzestrzenianie się pasożytów, bakterii oraz grzybów chorobotwórczych. Aby przygotować złote mleko, wystarczy wymieszać ze sobą: łyżeczkę pasty z kurkumy, pół łyżeczki oleju kokosowego (również o działaniu przeciwpasożytniczym), szklankę mleka kokosowego, a następnie wszystko podgotować, nie doprowadzając do wrzenia. Złote mleko pije się na czczo z rana.
Takich metod jest znacznie więcej, a w każdym domu znaleźć można wiele produktów spożywczych, które przyczyniają się do odrobaczania organizmu. Bardzo dobrze sprawdzą się 1-dniowe detoksy wykonywane co kwartał. W tym dniu należy pić wyłącznie koktajle owocowo-warzywne z dodatkiem ziół i przypraw o działaniu przeciwpasożytniczym, a także czystą wodę mineralną.
Polecane produkty:
Czarnuszka (Nigella Sativa) w kapsułkach
Czarnuszka siewna to roślina, z której pozyskuje się olej o właściwościach potwierdzonych badaniami. W składzie zawiera m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wytwarzać i musimy dostarczać Zobacz więcej... | |
Olej z czarnuszki siewnej w płynie
Naturalny, nierafinowany, tłoczony na zimno olej otrzymywany z nasion czarnuszki siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Wykorzystuje się go przy różnego rodzaju problemach skórnych ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Własienko A., Kuchar E. Diagnostyka, leczenie i profilaktyka najczęstszych chorób pasożytniczych u dzieci – problemy współczesnego pediatry i specjalisty medycyny rodzinnej. Lekarz POZ, 2/2017.
- Jurczak R., Reguła J. Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2018, tom 9, nr 3, 95-102.
- Wierońska J., Kurkuma – roślinne panaceum, Wszechświat, t. 118, nr 4 ̶6/2017.