Szukaj

Wózek inwalidzki czy dalsza rehabilitacja?

Spis treści

Pytanie


Witam,
jestem rehabilitowana i staram się sama troszkę ćwiczyć, ale moje nogi są coraz bardziej zesztywniałe. Nie wiem czy się poddać i usiąść na wózku inwalidzkim czy torturować się ćwiczeniami przy bardzo miernych wynikach? Mam 76 lat i chorobę od dzieciństwa (bez prawidłowej diagnozy popartej badaniami genetycznymi). Jest to skrzywienie o kształcie litery „O” kończyn dolnych (częściowo górnych) leczone operacyjnie w wieku 20 lat – operację połączenia kości piszczelowych i kości strzałkowych. Mam również bardzo niski wzrost. Pierwsze rozpoznanie to krzywica, a kolejne achondroplazja. Jestem po przebytym udarze mózgu kilka lat temu. Nadal mam poudarowy brak równowagi, zawroty głowy, ale najgorsze staje się to, że z trudem przemieszczam się kilka metrów.

Anna

 

Odpowiedź


Pani Anno,
decyzja między korzystaniem z wózka inwalidzkiego, a kontynuowaniem ćwiczeń zależy od wielu czynników, takich jak m.in. ogólne zdrowie, siła mięśniowa, wytrzymałość, stopień sztywności kończyn i możliwość poruszania się samodzielnie. Najlepsza w Pani przypadku byłaby wizyta u fizjoterapeuty w celu skonsultowania się i indywidualnej oceny sytuacji na żywo, a następnie zaproponowania najlepszego rozwiązania.

W przypadku, gdy trudności w poruszaniu się są znaczne, a ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów należy przeanalizować dotychczas prowadzoną rehabilitację i dopasować ją ponownie do Pani potrzeb. Wózek inwalidzki może być rozważany jako narzędzie ułatwiające codzienne funkcjonowanie i zapewniające większą niezależność. Może umożliwić swobodne przemieszczanie się na dłuższych odległościach i zmniejszyć uczucie zmęczenia. Jednak korzystanie z wózka inwalidzkiego wiąże się również z pewnymi ograniczeniami i wyzwaniami, które mogą pogłębiać problem z jakim się Pani zmaga. Dlatego ważne jest wzięcie pod uwagę obu rozwiązań i jak wpłyną na Pani codzienne czynności i dalsze życie.

Jeśli nadal chciałaby Pani kontynuować rehabilitację w celu utrzymania możliwie najwyższej sprawności ruchowej, ważne jest, aby skonsultować się z fizjoterapeutą i ponownie indywidualnie dobrać odpowiednie zabiegi, jak również ćwiczenia. Doświadczony specjalista dostosuje program ćwiczeń do potrzeb i aktualnych możliwości. Dobrze dobrana aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu i poprawie siły mięśniowej, równowagi oraz zakresu ruchu w kończynach. Dlatego też zalecam dalszą kontynuację i niepoddawanie się. Fizjoterapeuta może również zaproponować inne metody, takie jak terapia manualna czy używanie specjalistycznych przyborów wspomagających, które ułatwią wykonywanie czynności dnia codziennego.

Proszę pamiętać, że Pani zdrowie i dobre samopoczucie są najważniejsze. Dlatego ważne jest, aby szukać pomocy do momentu aż trafi się na specjalistę, który będzie w stanie wspomóc powrót do sprawności.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.