Szukaj
Szukaj

Słaby wzwód

Spis treści

Pytanie


Witam panie Kamilu,
mam problem z odcinkiem krzyżowym kręgosłupa (L5/S1 odwodnienie, obniżenie, przepuklina, modelowanie worka do korzenia nerwu). W moim przypadku oprócz bóli, odczuwam dodatkowe objawy takie jak kropki moczu i spadek sprawności seksualnej, tj. słaby wzwód. Chciałem zrobić badania EMG tego splotu, ale w miejscu gdzie się tym zajmują dostałem odpowiedź: „Jakie nerwy i mięśnie mają być zbadane?”.

Szukając rozwiązania swojego problemu trafiłem na artykuł o splocie krzyżowym. Po przeczytaniu zakładam, że będzie to nerw sromowy , kulszowy, płciowo-udowy. Proszę o poradę co jeszcze powinienem sprawdzić? Wiem, że są też lekarze, ale chodziłem z tym na wizyty i odbijałem się od ściany.

Maciej

Odpowiedź


Panie Macieju,
jeżeli mogę doradzić, moim zdaniem może chodzić o nerw sromowy, nerw kulszowy i nerw guziczny. Nerw płciowo-udowy odpuściłbym, ponieważ jest on tylko nerwem czuciowym, czyli nie wpływa na kurczliwość mięśni dna miednicy u mężczyzny. Ogólnie powinno być tak, że to lekarz lub specjalista wykonujący badanie EMG/EEG dobiera nerwy i mięśnie po opisaniu przez Pana objawów. Dlatego powinien Pan zgłosić się do ośrodka, powiedzieć jaki ma Pan problem i oni powinni dobrać badanie do potrzeb. Jednak jeżeli musi Pan samemu wybrać to ukierunkowywałbym się na te trzy, wspomniane wcześniej przeze mnie nerwy. W przypadku mięśni ciężko jest stwierdzić, ponieważ jest ich bardzo dużo i to może być osłabienie każdego z nich. Dlatego znacznie lepiej skupić się na nerwach, a potem drogą dedukcji wykluczyć.

Jeżeli mogę dodatkowo doradzić, po zbadaniu tych trzech nerwów zalecałbym wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego z wynikami badań. Po zapoznaniu się z nimi i przeprowadzeniu badania per rectum będzie mógł bardzo szybko stwierdzić, który z mięśni unerwianych przez upośledzony nerw będzie niewydolny. Warto również, aby przebadał Pan prostatę. Zależy też w jakim jest Pan wieku, ponieważ nietrzymanie moczu przy przepuklinie kręgosłupa zdarza się dość rzadko. Może to być objaw przerostu prostaty, a skupił się Pan na przepuklinie ze względu na to, że została ona zdiagnozowana.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *