Pytanie
Dzień dobry,
czemu mężczyźni mają taki chód ze stopami na zewnątrz? Gdy zwrócę uwagę na to jak chodzą mężczyźni a kobiety, to zauważam, że kobiety chodzą ze stopami na wprost, a palce mężczyzn idą na zewnątrz, taki trochę kaczy chód. Skąd to się wywodzi? Zgaduje, że to inna budowa ciał, ale jestem ciekawa szczegółów.
Natalia
Odpowiedź
Pani Natalio,
chód ze stopami na zewnątrz (tzw. kaczy chód) może wynikać z różnych przyczyn, które można podzielić na anatomiczne, biomechaniczne i nawykowe.
1. Różnice anatomiczne i biomechaniczne.
Budowa miednicy:
Mężczyźni mają węższą i bardziej pionowo ustawioną miednicę niż kobiety, co może wpływać na ułożenie stawów biodrowych i kończyn dolnych. Taka budowa sprzyja rotacji zewnętrznej w biodrach.
Kąt antetorsji szyjki kości udowej:
U mężczyzn fizjologicznie kąt antetorsji (ustawienie szyjki kości udowej w stosunku do trzonu kości) jest mniejszy, co sprzyja większemu ustawieniu kończyn dolnych w rotacji zewnętrznej.
Dominacja mięśniowa:
Mężczyźni często mają silniejsze mięśnie obręczy biodrowej, zwłaszcza mięśnie rotatory zewnętrzne (m.in.. mięsień gruszkowaty), co naturalnie kieruje stopy na zewnątrz.
2. Czynniki biomechaniczne i posturalne.
Stawy biodrowe i stawy kolanowe:
Ustawienie stóp na zewnątrz może wynikać z nawykowego lub anatomicznego zwiększenia rotacji zewnętrznej w biodrze. Może to być sposób na uzyskanie większej stabilności podczas chodu.
Mechanika stóp:
Łuk podłużny i poprzeczny stopy mogą powodować różnice w sposobie ustawienia stóp, ponieważ ich kształt i funkcjonowanie wpływają na sposób stawiania stóp podczas chodu. Przykładowo, u osób z nadmierną pronacją często obserwuje się większą tendencję do rotacji na zewnątrz stóp.
3. Różnice społeczne i nawykowe:
Sposób chodzenia:
Mężczyźni mogą przyjmować sposób chodzenia ze stopami na zewnątrz jako nawyk z dzieciństwa, kiedy większa rotacja zewnętrzna była związana z komfortem ruchu lub obuwiem.
Wpływ aktywności fizycznej:
Praca fizyczna lub sporty wymagające szerokiego ustawienia nóg (np. sporty walki) mogą prowadzić do utrwalenia bioder w rotacji zewnętrznej.
4. Czynniki patologiczne:
Przykurcze mięśniowe lub ograniczenia ruchomości:
Przewlekłe napięcia w mięśniach rotatorach zewnętrznych lub przykurcze w obrębie stawów biodrowych mogą powodować chód ze stopami na zewnątrz.
Deformacje kończyn dolnych:
Wady wrodzone lub nabyte mogą prowadzić do tego rodzaju zmian w biomechanice chodu.
Nieprawidłowa postawa lub asymetrie:
Skrócenie jednej kończyny dolnej, skolioza czy inne asymetrie mogą wpłynąć na ustawienie kończyn dolnych i stóp.
Dlaczego kobiety chodzą inaczej?
Kobiety zwykle chodzą z bardziej skierowanymi do przodu stopami z uwagi na:
- szerszą miednicę i większy kąt antetorsji biodra;
- mniejsze napięcie mięśni rotatorów zewnętrznych;
- różnice w nawykach posturalnych i noszonym obuwiu (np. buty na obcasie wymuszają bardziej prostoliniowy chód).
Kiedy warto zgłosić się do lekarza?
Jeśli „chód kaczkowaty” jest bardzo wyraźny, powoduje ból, utrudnia codzienne funkcjonowanie lub jest wynikiem urazu, warto skonsultować się z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą. Diagnostyka może obejmować odpowiednio dobrane testy funkcjonalne jak również m.in.:
- analizę chodu;
- badania obrazowe (RTG, MRI, USG).
Chód ze stopami na zewnątrz u mężczyzn jest w większości przypadków fizjologią, wynikającą z naturalnych różnic anatomicznych i biomechanicznych. Jednak należy pamiętać, że każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie, uwzględniając wszystkie czynniki.
Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczy się Pani kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂
Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |