Szukaj
Szukaj

Co ile zmieniać pieluchę w nocy?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Świeżo upieczeni rodzice nierzadko zastanawiają się, co ile zmieniać pieluchę w nocy. Karmienie niemowlęcia i przewijanie go to jedne z podstawowych, najważniejszych czynności pielęgnacyjnych na tym etapie życia. Należy podejść do nich odpowiedzialnie i zgodnie z zaleceniami lekarzy i specjalistów. Jak wygląda to w praktyce?

Co ile zmieniać pieluchę w nocy?

Co ile zmieniać pieluchę w nocy?

Z jednej strony długie leżenie w niezmienionej pieluszce może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia skóry dziecka. Jednak z drugiej strony równie istotny dla rozwoju jest spokojny, nieprzerwany sen nocny. Rodzice stają więc przed dylematem, czy budzić dziecko do zmiany pieluszki, czy może poczekać z ta czynnością do rana. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy od okoliczności.

Zwykle niemowlęta budzą się w nocy na karmienie, to idealny moment, aby sprawdzić również pieluszkę. Jeśli jest mokra, najlepiej od razu ją zmienić, korzystając z chwili lekkiego przebudzenia dziecka. Jeśli jednak dziecko przesypia 5-7 godzin w nieprzerwanym bloku, a rodzice korzystają z jednorazowych pieluszek, zwykle nie ma konieczności specjalnego wybudzania niemowlęcia. Współcześnie pieluszki jednorazowe są chłonne i pozostają suche przez sporą część nocy. Tym bardziej, że porą nocną czynność układu moczowego i układu pokarmowego spada (zwłaszcza jeśli dziecko nie wybudza się do karmienia), a więc nierzadko pierwsze oddanie moczu czy kału odbywa się już nad ranem. Bardzo ważne jest jednak przebranie pieluchy na czystą i suchą tuż przed wieczornym ułożeniem dziecka spać, już po ostatnim karmieniu przed snem.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku dzieci z problemami dermatologicznymi, alergiami czy wyjątkowo delikatną skórą. Wówczas nawet pediatra może zalecić częstsze przewijanie dziecka porą nocną. Częstotliwość tej czynności dobiera się indywidualnie do potrzeb.

Zobacz również: Co zrobić żeby niemowlę spało całą noc?

Co ile zmieniać pieluchę w ciągu dnia?

Istnieje zasada, że noworodkom należy zmieniać pieluszkę nie rzadziej niż co 1 godzinę, natomiast niemowlakom nie rzadziej niż co 3 godziny. Jeśli dziecko często budzi się na karmienie, chwilę po każdym z nich należy sprawdzić, czy nie pojawiła się konieczność przewinięcia. W okresie, gdy dziecko karmione jest jeszcze wyłącznie mlekiem, może sikać nawet co kilkanaście minut. Zwykle są to ilości niewielkie, jednak gromadząc się na przestrzeni godzin, mogą podrażniać delikatną skórę.

Patronite
Patronite

Dziecko pilnie wymagające zmiany pieluszki zachowuje się często w dość charakterystyczny sposób. Wystarczy je obserwować, aby szybko nauczyć się odczytywać jego sygnały. Maluch może zmieniać swoją mimikę twarzy, staje się kapryśny, nie może się wyciszyć. Typowe jest wiercenie się, a nawet płacz.

Dlaczego należy regularnie przewijać niemowlę?

Skóra noworodka i niemowlęcia jest wyjątkowo delikatna, wrażliwa i podatna nawet na najdrobniejsze podrażnienia. W moczu i kale znajdują się związki silnie drażniące, np. amoniak. Jeśli mokra pieluszka nasączona drażniącymi substancjami przemiany materii będzie mieć przez dłuższy czas kontakt bezpośrednio ze skórą dziecka, dojdzie do rozwoju mniej lub bardziej poważnych konsekwencji. Najczęstszą jest pieluszkowe zapalenie skóry, objawiające się piekącym, czerwonym rumieniem, złuszczaniem naskórka, bólem i świądem. Może dojść także do rozwoju nadżerek, grudek i pęcherzyków. Regularna zmiana pieluszki poprawia komfort niemowlaka i zwiększa jego bezpieczeństwo.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Im mniejsze dziecko, tym mniejsza jest pojemność jego pęcherza moczowego. Zmiana pieluszek powinna odbywać się więc częściej. Częstszej wymiany wymagają również tetrowe pieluszki wielokrotnego użytku, w przeciwieństwie do sklepowych pieluch jednorazowych. Sporym ułatwieniem dla rodziców są pieluszki z zewnętrznym paskiem informującym o wilgoci w jej wnętrzu, zmieniając swój kolor.

Pieluszki nie należy zmieniać bezpośrednio po karmieniu, najlepiej odczekać chociaż 15-20 minut, aby dziecko odbiło i aby nie doszło do zwrócenia pokarmu wskutek ruchów podczas przewijania. Po zdjęciu pampersa, a jeszcze przed założeniem nowego, warto pozwolić dziecku poleżeć z gołą skórą, aby dobrze wyschła i miała kontakt z powietrzem.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.