Szukaj

Alfa-blokery

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Alfa-blokery to leki blokujące postsynaptyczne receptory alfa-adrenergiczne. W związku z tym ich mechanizm wywołuje działanie hipotensyjne. Dzielą się na leki blokujące selektywnie receptory alfa 1 oraz leki blokujące nieselektywnie blokery alfa 1 i alfa 2.

 

Jak działają alfa-blokery?

Alfa-blokery skutecznie obniżają ciśnienie krwi oraz wykazują korzystne działanie metaboliczne. Stosuje się je bardzo często w leczeniu skojarzonym, szczególnie przez mężczyzn z łagodnym przerostem prostaty. Dodatkowo warto wiedzieć, że tego typu preparaty mogą być stosowane jako leki czwartego lub piątego rzutu w leczeniu hipotensyjnym pacjentów ze współistniejącą cukrzycą.

Alfa-blokery jednocześnie wpływają korzystnie na niektóre wskaźniki gospodarki lipidowej. W efekcie niejednokrotnie zaleca się ich przyjmowanie pacjentom, u których jednocześnie występuje zaburzona przemiana lipidowa.

Leki te są bezpieczne dla pacjentów z jednoczesną astmą oskrzelową czy istniejącym stanem spastycznym. Jest to jedna z podstawowych różnic między alfa-blokerami a beta-blokerami, ponieważ wymienione choroby są przeciwwskazaniem w przypadku beta-blokerów. Leki te mogą stosować również pacjenci z niewydolnością nerek.

Podział alfa-blokerów

Jak wspomniano we wstępie, alfa-blokery dzieli się na leki:

Patronite
Patronite
  • blokujące selektywnie receptory alfa 1 – np. prazosyna, doksazosyna, terazosyna czy trimazosyna;
  • blokujące nieselektywnie blokery alfa 1 i alfa 2 – np. fentolamina czy fenoksybenzamina.

Przykładowo, doksazosyna cechuje się łagodnym początkiem działania i wydłużonym czasem działania. Jednocześnie ewentualne skutki uboczne jej przyjmowania są znacznie mniej nasilone niż w przypadku innych leków. Przewlekłe stosowanie tego preparatu zmniejsza masę lewej komory serca oraz wpływa pozytywnie na profil lipidowy i odporność tkanek na insulinę.

Alfa-blokery – skutki uboczne

Niekorzystną cechą działania tych leków jest wywoływanie przez nie hipotonii ortostatycznej, szczególnie wśród pacjentów z cukrzycą. Do pozostałych skutków ubocznych przyjmowania alfa-blokerów zalicza się:

  • nadmierną senność;
  • ogólne zmęczenie organizmu;
  • dolegliwości bólowe głowy;
  • obrzęki błony śluzowej nosa.

Przewlekłe przyjmowanie alfa-blokerów nie wpływa niekorzystnie na metabolizm węglowodanów, ani nie powoduje wzrostu wrażliwości tkanek na insulinę.

Przeciwwskazania do stosowania alfa-blokerów

Alfa-adrenolityków nie należy stosować u pacjentów z neuropatią cukrzycową i jednoczesnym znacznym obniżeniem ciśnienia krwi oraz u pacjentów z objawową hipotonią po pionizacji. Przeciwwskazaniem jest również równoczesne stosowanie blokerów receptora adrenergicznego alfa i beta.

Bibliografia

  1. Kaźmierczak E., Jabłecka A., Korzeniowska K., Leczenie nadciśnienia tętniczego – część 1, Farmacja Współćzesna, 2/2009.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.