RSQ Technologies

Objaw Zohlena wskazuje na chondromalację rzepki. Test ten wykonuje się podczas badania chrząstki stawu kolanowego.

 

Urazy stawu kolanowego

Według niektórych statystyk szacuje się, że na 1000 osób w Polsce przypada 1 uraz stawu kolanowego rocznie, przy czym uszkodzenia stawu kolanowego to aż 30% uszkodzeń wszystkich stawów.

Niezwykle ważnym narzędziem uzupełniającym diagnostykę stawu kolanowego jest szereg testów klinicznych i czynnościowych, dzięki którym można sprawdzić poszczególne struktury stawu, jak również ich funkcję. Istotną dodatkową cechą tego rodzaju testów jest monitorowanie postępów rehabilitacji.

Badanie stawu kolanowego najlepiej podzielić na 3 części:

  1. Testy rzepki (m.in. jej powierzchni stawowej).
  2. Badania określające rodzaj niestabilności uszkodzenia danego więzadła.
  3. Testy łąkotkowe.

Zobacz również: Balotowanie rzepki.

Objaw Zohlena

Badanie wskazujące na występowanie objawu Zohlena należy do pierwszej omawianej grupy testów, a mianowicie do testów rzepki. Szczegóły wykonania oraz interpretacji zostały przedstawione poniżej.

Sklep Spirulina

Wykonanie

Pacjent znajduje się w pozycji leżenia tyłem, z wyprostowanym stawem kolanowym. Fizjoterapeuta uciska kciukami powierzchnie stawowe rzepki od strony bliższej, przyśrodkowej i bocznej. Następnie poleca choremu napiąć mięsień czworogłowy uda.

Interpretacja

Mięsień czworogłowy uda pociąga rzepkę w kierunku dogłowowym i przyciska ją do powierzchni stawowej uda. W przypadku zlokalizowanych pod nią uszkodzeń chrząstki występują dolegliwości bólowe pod i/lub okołorzepkowe. Test wskazuje nie tylko na chondromalację rzepki, ale również na uszkodzenie chrząstki kłykci kości udowej.

Należy jednak wiedzieć, że ból pojawia się często również w przypadku zdrowego stawu. W związku z tym wszelkie rozpoznania chondromalacji należy opierać także na innych testach i badaniach.

Przy ujemnym teście znaczne uszkodzenie chrząstki jest raczej mało prawdopodobne.

Dodatkowymi informacjami potwierdzającymi objaw są dolegliwości bólowe zgłaszane przez pacjenta podczas wchodzenia na schody oraz uczucie niestabilności kolana. W efekcie może to świadczyć o procesach zapalnych, zmianach zwyrodnieniowych czy urazach.

Zobacz również: Kolano kinomana (zespół rzepkowo-udowy).

Bibliografia

  1. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Testy diagnostyczne stawu kolanowego, Praca recenzowana, Rehabilitacja w praktyce, 3/2010.
Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław