RSQ Technologies

Kolano kinomana (zespół rzepkowo-udowy) charakteryzuje się przede wszystkim bólem rzepki, co jest jedną z najczęstszych przypadłości wśród urazów stawu kolanowego.

Mechanizm urazu

W zespole tym, ból jest zwykle wynikiem tego, że rzepka nie porusza się gładko u podstawy podstawowej kości, gdy zginamy i prostujemy kończynę dolną.

Wiele czynników może spowodować, że rzepka nie porusza się gładko. Ucisk zewnętrznych mięśni uda (które ciągną rzepkę na zewnątrz) często towarzyszy osłabieniu wewnętrznych mięśni uda. Skutkiem tego jest nacisk na rzepkę w kierunku zewnętrznym nogi.

To wszystko powoduje zaburzenia koordynacji w działaniu danych grup mięśniowych.

Często ból rozwija się z powodu nadmiernego obciążania (co może prowadzić do uszkodzenia) u biegaczy długodystansowych i rowerzystów lub może też być spowodowany kontuzją jak np. skręcenie kolana.

Zobacz również: lateralizacja rzepki

kolano kinomana

Kolano kinomana – objawy

Zespół rzepkowo-udowy zwykle wiąże się z pojawieniem się bólu w okolicach rzepki. Ból ten objawia się najczęściej w momencie gdy idziemy w górę lub w dół schodów, kucamy, klęczymy lub pracujemy. Może on być również spowodowany dłuższym siedzeniem z ugiętymi kolanami, dlatego też schorzenie to zwane jest jako “kolano kinomana”.

Obrzęk zazwyczaj nie jest główną cechą tego stanu.

Leczenie

W przypadku pojawienia się pierwszych objawów po aktywności fizycznej należy zastosować okład z lodu przez 10-20 minut. Krioterapia działa przeciwbólowo i zmniejsza stan zapalny.

Dodatkowo można przyjąć leki przeciwbólowe takie jak paracetamol, a także leki przeciwzapalne. Wskazane jest również uniknie czynności (ruchów), które pogarszają ból.

Taping na stabilizację rzepki będzie również bardzo korzystny w początkowej fazie, gdyż zmniejszy jej nadmierne przemieszczanie się. Lekarz lub fizjoterapeuta będzie w stanie pokazać, jak prawidłowo oklejać kolano przywracając właściwe ustawienie rzepki i wyrównując jej prawidłową biomechanikę podczas ruchów. Dodatkowo może okazać się niezbędna biomechaniczna korekta nieprawidłowości kończyn dolnych poprzez zastosowanie podpór łukowych lub ortezy, które spowodują ich wyrównanie.

Kinezyterapia

W dłuższej perspektywie bardzo ważne są ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśni nóg, aby osiągnąć cel jakim jest pełne wyzdrowienie.

Słabe mięśnie czworogłowe uda (przód uda) często są przyczyną bólu i powodem powstawania zespółu rzepkowo-udowego. Dlatego ćwiczenia wzmacniające są podstawą leczenia. Podobnie też zwarte, ciasne ścięgna, zespół biodrowo-piszczelowy, czy obolałe mięśnie łydki i bioder mogą być przyczyną urazu, dlatego bardzo ważne jest regularne rozciąganie tych grup mięśniowych.

Lekarz lub fizjoterapeuta może zaplanować indywidualny program ćwiczeń dla pacjenta. Program ten będzie zawierał stopniowany wzrost aktywności. Ważne jest, aby codziennie wykonywać te ćwiczenia, aby zmaksymalizować szansę wyzdrowienia oraz powrót do pełnej sprawności. Zazwyczaj zajmuje to około 6 tygodni.

Leczenie operacyjne może być wymagane w przypadku, gdy stan nie ulega poprawie.

Kinesiotaping kolana

Poniżej przedstawiamy film, na którym dr Mateusz Nowacki pokazuje jak oklejać staw kolanowy taśmami do kinesiotapingu w celu ustabilizowania rzepki:

Bibliografia

  1. Lewiński N., Konflikt rzepkowo-udowy, boczne przyparcie rzepki.
  2. Strojek K., Kortas K., Radzimińska A., (i inni), Leczenie zachowawcze zespołu bocznego przyparcia rzepki, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław