Objaw Zohlena wskazuje na chondromalację rzepki. Test ten wykonuje się podczas badania chrząstki stawu kolanowego.
Urazy stawu kolanowego
Według niektórych statystyk szacuje się, że na 1000 osób w Polsce przypada 1 uraz stawu kolanowego rocznie, przy czym uszkodzenia stawu kolanowego to aż 30% uszkodzeń wszystkich stawów.
Niezwykle ważnym narzędziem uzupełniającym diagnostykę stawu kolanowego jest szereg testów klinicznych i czynnościowych, dzięki którym można sprawdzić poszczególne struktury stawu, jak również ich funkcję. Istotną dodatkową cechą tego rodzaju testów jest monitorowanie postępów rehabilitacji.
Badanie stawu kolanowego najlepiej podzielić na 3 części:
- Testy rzepki (m.in. jej powierzchni stawowej).
- Badania określające rodzaj niestabilności uszkodzenia danego więzadła.
- Testy łąkotkowe.
Zobacz również: Balotowanie rzepki.
Objaw Zohlena
Badanie wskazujące na występowanie objawu Zohlena należy do pierwszej omawianej grupy testów, a mianowicie do testów rzepki. Szczegóły wykonania oraz interpretacji zostały przedstawione poniżej.
Wykonanie
Pacjent znajduje się w pozycji leżenia tyłem, z wyprostowanym stawem kolanowym. Fizjoterapeuta uciska kciukami powierzchnie stawowe rzepki od strony bliższej, przyśrodkowej i bocznej. Następnie poleca choremu napiąć mięsień czworogłowy uda.
Interpretacja
Mięsień czworogłowy uda pociąga rzepkę w kierunku dogłowowym i przyciska ją do powierzchni stawowej uda. W przypadku zlokalizowanych pod nią uszkodzeń chrząstki występują dolegliwości bólowe pod i/lub okołorzepkowe. Test wskazuje nie tylko na chondromalację rzepki, ale również na uszkodzenie chrząstki kłykci kości udowej.
Zobacz również: Kolano kinomana (zespół rzepkowo-udowy).
Należy jednak wiedzieć, że ból pojawia się często również w przypadku zdrowego stawu. W związku z tym wszelkie rozpoznania chondromalacji należy opierać także na innych testach i badaniach.
Przy ujemnym teście znaczne uszkodzenie chrząstki jest raczej mało prawdopodobne.
Dodatkowymi informacjami potwierdzającymi objaw są dolegliwości bólowe zgłaszane przez pacjenta podczas wchodzenia na schody oraz uczucie niestabilności kolana. W efekcie może to świadczyć o procesach zapalnych, zmianach zwyrodnieniowych czy urazach.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Testy diagnostyczne stawu kolanowego, Praca recenzowana, Rehabilitacja w praktyce, 3/2010.