Szukaj

Nauka chodzenia po złamaniu kostki

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nauka chodzenia po złamaniu kostki powinna odbyć się na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty, a taka wizyta zawsze jest wskazana. Zadbanie o właściwą jakość chodzenia (wstępnie o kulach, a później bez nich) pozwala na uniknięcie mechanizmów kompensacji w innych stawach i przyśpiesza powrót do odzyskania pełnej sprawności.

Nauka chodzenia po złamaniu kostki

Nauka chodzenia po złamaniu kostki – na czym polega?

Nauka chodzenia po złamaniu kostki zaczyna się już w momencie założenia gipsu. To bardzo dobry moment, aby odwiedzić fizjoterapeutę. Specjalista nie tylko nauczy właściwego chodzenia o kulach, ale i udzieli instruktażu wykonywania pierwszych, podstawowych ćwiczeń (nawet w trakcie unieruchomienia) oraz ustali dalszy plan postępowania. W przypadku stopy, im wcześniej wdrożona zostanie rehabilitacja po uzyskaniu zrostu kostnego, tym większa szansa na odzyskanie maksymalnej sprawności.

Nauka chodzenia o kulach

W przypadku konieczności stosowania dwóch kul ortopedycznych należy pewnie je chwycić, a następnie przenieść obydwie do przodu pod kątem około 45 stopni. Cały ciężar ciała powinien spoczywać na rękach. Następnie pacjent przeskakuje w ten sposób, aby zatrzymać się ostatecznie tuż obok kul. Po uzyskaniu równowagi czynność się powtarza. Często jednak korzysta się tylko z jednej kuli. Wówczas pacjent trzyma kulę po stronie zdrowej. W trakcie wykonywania ruchu należy wyprostować chorą kończynę dolną do przodu, przesuwając także do przodu samą kulę. Ustawienie kuli po stronie nogi kontuzjowanej przeniosłoby na nią ciężar i niepotrzebnie naraziło tę kończynę na wysiłek.

Dlaczego warto uczyć się prawidłowego chodu o kulach i dlaczego świadome stawianie poszczególnych kroków jest tak ważne? Przykładowo, przy braku zachowania kolejności stawiania kroków i kul może dojść do urazu stawu skokowego, ponieważ w nieodpowiednim momencie ciężar ciała może być przeniesiony na stopę kontuzjowaną przy braku asekuracji czy odciążenia kulami. Z kolei błędne trzymanie kul dłońmi, łokciami lub pachami może doprowadzić do następczych problemów przeciążeniowych takich jak łokieć tenisisty, neuropatia nerwu łokciowego czy zespół ciasnoty podbarkowej.

Nauka chodzenia o kulach po schodach

Chodząc o kulach po schodach, również należy kierować się konkretnymi zasadami. Podczas wchodzenia do góry najpierw stawia się nogę zdrową, a następnie chorą wraz z kulami. Z kolei schodząc ze schodów najpierw stawia się nogę chorą z kulami, a później dostawia do niej zdrową nogę. W celu łatwiejszego zapamiętania, można zapamiętać powiedzenie: „zdrowa do nieba, chora do piekła”.

Nauka chodzenia po złamaniu kostki bez kul

Po odstawieniu kul należy zadbać o właściwą biomechanikę ruchu stopy i całego chodu. To niezwykle ważne, aby uniknąć wtórnych problemów w narządzie ruchu, a także aby odzyskać pełną sprawność. Nie istnieje jednak gotowy instruktaż w tym przypadku, ponieważ reedukacja chodu odbywa się w gabinecie fizjoterapeutycznym, a poszczególne metody dobierane są indywidualnie do pacjenta.

Przeważnie wszystko rozpoczyna się od przywracania właściwej ruchomości w stawach skokowych (górnym i dolnym) oraz od wzmacniania siły mięśniowej kończyny dolnej. Następnie przy pomocy odpowiednio dobranych ćwiczeń przywraca się zdolność właściwego stawiania kroków, z uwzględnieniem faz podporu kończyny dolnej. Po wszelkich urazach kostki niezmiernie istotny jest balans kończyny dolnej. Dlatego w odpowiednim momencie rehabilitacji nie może zabraknąć ćwiczeń na niestabilnym podłożu oraz z elementami podskoków.

tubapay
tubapay

Rehabilitacja po złamaniu kostki

Po zdjęciu gipsu i ocenie RTG wyników leczenia, jeśli doszło do pełnego zrostu, można rozpocząć rehabilitację. W jej przebiegu wykorzystuje się zbiór metod takich jak np.:

Ile trwa rehabilitacja po złamaniu kostki?

Wizyta u fizjoterapeuty początkowo odbywa się około 2 razy w tygodniu. Jednak wraz z powrotem do zdrowia liczbę tę zmniejsza się do 1 wizyty w tygodniu. Cała rehabilitacja po złamaniu kostki trwa średnio około 3-6 miesięcy, co zależy od wielu indywidualnych czynników.

Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak wygląda indywidualnie dobrana rehabilitacja po złamaniu kostki bocznej na przykładzie jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty:

Suplementacja

Często, aby wspomóc proces gojenia się tkanek po złamaniu kostki bocznej, zaleca się odpowiednio dobraną suplementację, do której zalicza się m.in.:

Dzięki tym składnikom organizm może efektywniej odbudowywać tkanki i wzmacniać osłabione struktury kostne, przyspieszając powrót do pełnej sprawności po złamaniu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pedrycz A., Frąckiewicz M., Cichacz B., Siermontowski P., Urazy w obrębie stawu skokowego. Diagnostyka, profilaktyka, leczenie operacyjne, Journal of Polish Hyperbaric Medicine and Technology Society, 4/2014.
  2. Gaździk T., Złamanie kostek goleni, Ortho & Trauma, 3/2006.
  3. Mika T., Kasprzak W., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.