Hiperkifoza piersiowa jest wadą polegającą między innymi na nadmiernym uwypukleniu się fizjologicznej krzywizny piersiowej kręgosłupa.
Hiperkifoza – charakterystyka
Wada ma tendencję do kompensacji w odcinkach sąsiednich kręgosłupa – lordozie lędźwiowej i szyjnej. Szczyt kifozy znajduje się na wysokości Th7. Wyróżnić można także hiperkifozę wysoką i niską.
W przypadku hiperkifozy wysokiej szczyt wygięcia znajduje się na wysokości Th 6. Wada jest często kompensowana poniżej – przez lordozę lędźwiową o długim łuku, niekiedy przedłużającą się na dolny odcinek piersiowy. Powyżej hiperkifozy zauważa się także pogłębioną lordozę szyjną. Wada może występować rodzinnie.
W przypadku hiperkifozy niskiej szczyt wygięcia znajduje się na wysokości Th8-Th10. Przy jej pogłębieniu następuje kompensacja w obrębie skróconej lordozy lędźwiowej, co wyraża się nie tylko jej pogłębieniem, ale i zwiększeniem przodopochylenia miednicy.
Szczególną uwagę należy zwrócić na hiperkifozę totalną, która określana jest jako plecy okrągłe. Posiada swój szczyt na wysokości ostatnich kręgów piersiowych, obejmuje także odcinek lędźwiowy, czemu towarzyszy zmniejszenie przodopochylenia miednicy. Konsekwencją tej wady jest przykurcz mięśni pośladkowych wielkich, mięśni półścięgnistych, mięśni półbłoniastych, mięśni dwugłowych uda oraz mięśni brzucha – głównie mięśnia prostego.
Objawy
Osoba z hiperkifozą charakteryzuje się spłaszczoną i zapadniętą klatką piersiową, przy odstających i rozsuniętych łopatkach.
W wadzie tej mięśniami nadmiernie rozciągniętymi oraz osłabionymi są mięśnie:
- czworoboczny;
- równoległoboczny;
- najszerszy grzbietu;
- prostownik grzbietu odcinka piersiowego;
- karku.
Ponadto rozciągnięte są więzadła: długie tylne, żółte, międzykolcowe i nadkolcowe.
Mięśniami nadmiernie napiętymi, a nawet przykurczonymi są mięśnie:
Przykurczone jest również więzadło podłużne przednie kręgosłupa.
W części przypadków, w efekcie stałego pochylenia w przód górnej części tułowia, wymienione mięśnie grzbietu kompensacyjnie ulegają napięciu. Przyczyną tego jest konieczność utrzymania ciężaru ciała, lecz w pozycji wydłużenia, co powoduje, że ani ich napięcie, ani ich skurcz nie są w stanie wyprostować kręgosłup, ponieważ amplituda ruchu jest zredukowana przez skrócenie brzuśca mięśniowego.
Hiperkifoza wywołuje także szereg zmian w obrębie klatki piersiowej. Żebra nadmiernie zbliżają się do siebie, w związku z czym mięśnie międzyżebrowe zbliżają się przyczepami do siebie. W rezultacie klatka piersiowa ustawia się wydechowo.
Zobacz również: Ruchomość klatki piersiowej.
Leczenie
Głównym celem reedukacji posturalnej jest ponowne nabycie umiejętności przyjmowania i utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Program rehabilitacji powinien obejmować wszystkie sfery życia pacjenta i zawierać:
- uświadomienie pacjentowi oraz jego rodzinie specyfiki wady;
- zapewnienie optymalnych warunków środowiskowych;
- kinezyterapię ukierunkowaną na rozciąganie mięśni przykurczonych oraz wzmacnianie mięśni rozciągniętych;
- kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała;
- przywracanie równowagi emocjonalnej;
- ortopedyczną terapię manualną;
- masaż leczniczy;
- zabiegi fizykalne.
Kinezyterapia obejmuje nie tylko ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. W hiperkifozie szczególną uwagę należy poświęcić ćwiczeniom oddechowym torem piersiowym. Znaczne korzyści przynosi również korekcja w środowisku wodnym.
Masaż klasyczny rozpoczyna się od pobudzenia mięśni rozciągniętych w pozycji leżenia przodem. Po tym etapie można przejść do rozluźniania mięśni przykurczonych w pozycji leżenia tyłem. Nie należy zapominać o rozluźnieniu mięśni międzyżebrowych w siedzeniu.
Terapia manualna stosowana jest tylko w przypadku czynnościowego zablokowania w stawach, co uniemożliwia pełny zakres ruchu.
W przypadku fizykoterapii można zastosować zabiegi wzmacniające na mięśnie rozluźnione, a także zabiegi rozluźniające (np. z zakresu ciepłolecznictwa) na mięśnie przykurczone. Nie jest to jednak konieczne. Przede wszystkim należy skupić się na kinezyterapii.
Zauważono również, że metodą pomocniczą w przypadku pogłębienia kifozy piersiowej może być kinesiotaping.
Bibliografia
- Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |