Szukaj
Szukaj

Mięśnie glistowate

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięśnie glistowate (łac. musculi lumbricales) należą do mięśni środkowych dłoni. Jest ich 4 i cechują się smukłym, wąskim kształtem. Leżą między ścięgnami mięśnia zginacza głębokiego palców.

 

Topografia

Mięśnie glistowate leżą w części bliższej pod rozcięgnem dłoniowym, w części dalszej zaś bezpośrednio pod skórą. Dodatkowo przykryte są łukiem tętniczym dłoniowym powierzchownym i naczyniami dłoniowymi wspólnymi palców oraz nerwami tej samej nazwy.

Z kolei mięśnie glistowate przykrywa mięsień przywodziciel kciuka i mięśnie międzykostne.

Mieśnie glistowate – budowa

pp:

Dwa promieniowe mięśnie rozpoczynają się na brzegu promieniowym odpowiednich ścięgien. Z kolei dwa łokciowe mięśnie są dwugłowe i każdy z nich rozpoczyna się od dwóch sąsiednich ścięgien mięśnia zginacza głębokiego palców.

Ścięgna tego mięśnia stanowią ruchomy początek dla mięśni glistowatych. Następnie mięśnie te, z których oba mięśnie dwugłowe mają szczególnie pierzastą budowę, biegną rozbieżnie ku czterem palcom strony łokciowej. W swej dalszej części przechodzą one w wąskie ścięgno.

pk:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ścięgna te biegną dalej po stronie dłoniowej więzadeł poprzecznych głębokich śródręcza i kończą się po stronie promieniowej na trójkątnie poszerzonych częściach rozcięgna grzbietowego na wysokości paliczków bliższych palców II-V.

Pozostałe informacje

Mięśnie glistowate są bardzo zmienne i w związku z tym można spotkać wiele anomalii. Jeden lub drugi mogą zupełnie nie występować, mogą zdarzać się także mięśnie nadliczbowe. Również pięć mięśni nie należy do rzadkości.

Ponadto mogą się one rozdwajać u swego przyczepu końcowego i przyczepiać się do dwóch sąsiednich palców. Przyczepy początkowe mogą występować wyżej i rozpoczynać się na mięśniach sąsiednich.

Czynność

Mięśnie glistowate zginają palce II-V w stawach śródręczno-paliczkowych, tak jak mięśnie międzykostne. Ponadto przez swoje przyczepy do rozcięgna grzbietowego prostują palce w obu stawach międzypaliczkowych wspólnie z mięśniami międzykostnymi.

Unaczynienie

Unaczynienie omawianych mięśni pochodzi od łuku dłoniowego powierzchownego.

Unerwienie

Unerwienie natomiast mięśnie te zawdzięczają kilku nerwom, ponieważ mięśnie glistowate I i II unerwiane są przez nerw pośrodkowy, a III i IV przez gałąź głęboką nerwu łokciowego. Mięsień III często jest zaopatrywany przez oba wymienione nerwy.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *