Szukaj
Szukaj

Glutaminian

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Glutaminian jest anionem karboksylowym kwasu glutaminowego – organicznego związku chemicznego z grupy aminokwasów, o charakterze kwasowym. W organizmie człowieka odpowiada przede wszystkim za przekazywanie sygnałów nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Zmodyfikowany kwas glutaminowy znajduje zastosowanie w przemyśle gastronomicznym.

Kwas glutaminowy

Glutaminian w organizmie człowieka

Glutaminian powstaje w wyniku redukcyjnej aminacji produktu pośredniego cyklu Krebsa alfa-ketoglutaranu w cytoplazmie. Reakcja ta jest odwracalna, lecz w neuronach glutaminergicznych glutaminian jest zagęszczany w pęcherzykach synaptycznych za pomocą związanego z pęcherzykami transportera BPN1. W organizmie człowieka istnieją 2 typy receptorów dla glutaminianu:

  • metabotropowe;
  • jonotropowe.

Receptory metabotropowe są sprzężone z białkami G, których aktywacja prowadzi m.in. do zmniejszenia wewnątrzkomórkowego stężenia cAMP. Z kolei receptory jonotropowe są kanałami jonowymi bramkowanymi ligandem, które przypominają nikotynowe receptory cholinergiczne, a także receptory GABA i glicyny. Podsumowując, glutaminian jest syntetyzowany z glutaminy przy udziale transaminazy glutaminowej i magazynowany w pęcherzykach synaptycznych neuronów.

Zaburzenia metabolizmu glutaminianu

Zaburzenia metabolizmu glutaminianu mogą pojawiać się u osób z chorobami afektywnymi. Natomiast u osób z depresją jednobiegunową wykazano w trakcie licznych badań zwiększone stężenie glutaminianu – zarówno w różnych obszarach mózgu, jak i w płynie mózgowo-rdzeniowym. Glutaminian w nadmiernych ilościach może być toksyczny dla układu nerwowego i powodować uszkodzenie komórek nerwowych. Prowadzi bowiem do nadmiernego pobudzenia receptorów i śmierci komórek nerwowych. Zwie się to naukowo ekscytotoksycznością. Odnotowuje się ją przykładowo w chorobach takich jak:

Patronite
Patronite

Trwają badania nad wykazaniem powiązania zaburzeń metabolizmu glutaminianu, a rozwojem autyzmu.

Za co odpowiada glutaminian?

Glutaminian (a także niektóre z syntetycznych substancji jemu pokrewnych) ma wyjątkową zdolność polegającą na tym, że działając na ciała komórkowe neuronów, jest w stanie wywołać tak znaczny napływ jonów wapniowych do komórki, że prowadzi on do jej śmierci. W organizmie człowieka większe znaczenie ma kwas glutaminowy, który jest ważnym neuroprzekaźnikiem. Oznacza to, że poprzez pobudzanie odpowiednich ośrodków w korze mózgowej jest w stanie warunkować i odpowiadać za przewodzenie impulsów nerwowych. Za pośrednictwem glutaminianu i drugiego pobudzającego aminokwasu – asparaginianu przekazywane jest aż około 75% informacji między neuronami w ośrodkowym układzie nerwowym. Glutaminian działa antagonistycznie do kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), który jest z niego syntetyzowany. Ich równowaga zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Sól sodowa kwasu glutaminowego znana jest powszechnie jako glutaminian sodu. Znajduje zastosowanie jako wzmacniacz smaku i zapachu produktów spożywczych. Na etykietach posiada oznaczenie E 621. Badania udowodniły, że nie jest on niebezpieczny dla zdrowia, jednak jego nadmiar może wywołać pewne objawy niepożądane, typu zawroty głowy czy przyspieszenie rytmu serca.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Permoda-Osip A., Rybakowski J., Koncepcja glutaminergiczna chorób afektywnych, Psychiatria Polska, 6/2011.
  2. Sławek J., Kliniczne znaczenie blokowania receptora NMDA, Polski Przegląd Neurologiczny, 9/2013.
  3. Komorowska A., Sieliwanowicz B., Stecka K., Intensyfikatory smaku – charakterystyka, zastosowanie i otrzymywanie, 4/2002.
  4. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *