Szukaj

Mięsień podgrzebieniowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień podgrzebieniowy (łac. musculus infraspinatus) wypełnia dół podgrzebieniowy łopatki. Należy do grupy mięśni obręczy kończyny górnej oraz do mięśni wchodzących w skład stożka rotatorów. Ciekawostką jest, że mięsień podgrzebieniowy często zrasta się z mięśniem obłym mniejszym, przy czym górne wiązki mogą być samodzielne.

Mięsień podgrzebieniowy (łac. musculus infraspinatus)

Mięsień podgrzebieniowy – budowa anatomiczna i topografia

Mięsień podgrzebieniowy jest spłaszczony i posiada trójkątny kształt. Wierzchołek tego trójkąta leży na końcu bliższym kości ramiennej. Mięsień rozpoczyna się na 2/3 częściach przyśrodkowych dołu podgrzebieniowego, na powięzi pokrywającej mięsień i przeważnie także na przegrodzie włóknistej, która oddziela go od mięśnia obłego mniejszego i mięśnia obłego większego. Włókna biegną bocznie w kierunku stawu ramiennego, przechodzą w płaskie ścięgno, które zrasta się z torebką stawową oraz sąsiednimi ścięgnami. Przyczep końcowy obejmuje natomiast powierzchnię środkową guzka większego kości ramiennej.

Przyczepy można zapisać w skrócie:

  • przyczep początkowy (pp): dół podgrzebieniowy łopatki, częściowo przegroda włóknista oraz powięź tego mięśnia;
  • przyczep końcowy (pk): guzek większy kości ramiennej.

Mięsień podgrzebieniowy jest przykryty mięśniem czworobocznym, mięśniem naramiennym i skórą. Część boczna dołu, która nie służy za pole przyczepu mięśnia, jest oddzielona od niego nerwem i naczyniami nadłopatkowymi, które zespalają się tutaj z naczyniami okalającymi łopatkę.

Zwykle mięsień ten dzieli się na 3 części. Część środkowa jest pierzasta i składa się z krótkich włókien. Włókna części górnej i dolnej biegną mniej więcej równolegle do siebie. Mięsień podgrzebieniowy wraz z  mięśniem obłym mniejszym przykrywa bardzo silna powięź podgrzebieniowa. W efekcie zamyka ona dół podgrzebieniowy w komorę kostno-włóknistą.

Kaletki maziowe

Mała kaletka maziowa często występuje między ścięgnem końcowym mięśnia, a torebką stawową. Dodatkowo, u starszych ludzi nieraz komunikuje się ona z jamą stawową. Występuje jeszcze druga kaletka, która umiejscowiona jest stale między częścią górną mięśnia, a grzebieniem łopatki.

tubapay
tubapay

Mięsień podgrzebieniowy – czynność

Główne działanie tego mięśnia polega na obracaniu ramienia na zewnątrz. Moment obrotu jest szczególnie duży, kiedy ramię znajduje się w położeniu nawróconym. Część górna mięśnia pomaga w podnoszeniu ramienia (odwodzi i zgina). Podczas ruchów obrotowych mięsień równocześnie napina torebkę stawową i chroni ją przed wpukleniem się w obręb stawu.

Można zatem podsumować, że mięsień ten:

  • odwraca ramię;
  • wspomaga tyłozginanie;
  • wspomaga odwodzenie (górne włókna mięśnia);
  • napina torebkę stawową.

Ćwiczenia mięśnia podgrzebieniowego

W związku z tym, że główna czynność tego mięśnia obejmuje rotację zewnętrzną, wszelkie ćwiczenia wzmacniające będą opierały się na rotacji zewnętrznej z oporem. Celem nałożenia odpowiedniego oporu można wykorzystać taśmy rehabilitacyjne lub zdecydować się na trening w środowisku wodnym. Górną część mięśnia można wzmacniać stosując ćwiczenia odwodzące ramię, również z oporem.

Z kolei rozciąganie mięśnia podgrzebieniowego będzie bazować na ruchach w kierunku przeciwnym do działalności tego mięśnia. Należy oczywiście zachować metodykę ćwiczeń rozciągających.

Zobacz również: Stretching (rozciąganie) – wpływ na organizm.

Unerwienie i unaczynienie

Zarówno unerwienie, jak i unaczynienie jest takie same jak w przypadku mięśnia nadgrzebieniowego. Oznacza to, że za unerwienie odpowiada nerw nadłopatkowy, odchodzący od splotu ramiennego. Z kolei krew tętnicza dochodzi tętnicą nadłopatkową oraz tętnicą okalającą łopatkę.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia Człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Wiszomirska I., Anatomia Układu Ruchu Człowieka, Wydawnictwo AlmaMer, Warszawa 2009.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.