Nerw biodrowo-pachwinowy (łac. nervus ilioinguinalis) odchodzi od pętli splotu lędźwiowego, tej samej jak w przypadku nerwu biodrowo-podbrzusznego. Zawiera włókna gałęzi brzusznej nerwu nerwu L1. Odpowiada zarówno za unerwianie ruchowe, jak i czuciowe, jest więc nerwem mieszanym.
Nerw biodrowo-pachwinowy – przebieg
W przebiegu nerwu wyróżniamy 2 główne odcinki:
- lędźwiowy;
- międzymięśniowy.
Za początek omawianego nerwu uznaje się wyjście z mięśnia lędźwiowego większego. W dalszym ciągu przebiega on pomiędzy mięśniem czworobocznym lędźwi a nerką, kierując się między przednie mięśnie brzucha. W przeciwieństwie do nerwów okolicznych (np. nerwów międzyżebrowych czy nerwu biodrowo-podbrzusznego) nie oddaje on gałęzi skórnej bocznej. Nerw biodrowo-pachwinowy, po przebiciu mięśnia skośnego wewnętrznego brzucha, biegnie na wewnętrznej powierzchni rozcięgna mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha i więzadła pachwinowego, dołączając ostatecznie do powrózka nasiennego (w przypadku mężczyzn) bądź więzadła obłego macicy (w przypadku kobiet).
Końcowy odcinek nerwu biegnie zatem w kanale pachwinowym, zaś swoje końcowe gałęzie skórne nerw biodrowo-pachwinowy oddaje po przejściu przez pierścień pachwinowy-powierzchowny.
Odgałęzienia nerwu
Nerw biodrowo-pachwinowy oddaje liczne gałęzie końcowe. Są to przede wszystkim gałęzie:
- mięśniowe – kierują się do mięśnia poprzecznego brzucha, mięśnia skośnego wewnętrznego brzucha i mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha;
- otrzewnowe – dochodzą do otrzewnej ściennej;
- skórne – unerwiają powierzchnię przyśrodkową górnej części uda, wzgórek łonowy, przednią część skóry moszny (w przypadku mężczyzn) oraz wargi sromowe większe (w przypadku kobiet).
Nerw biodrowo-pachwinowy tworzy 2 zespolenia – z nerwem biodrowo-podbrzusznym oraz z nerwem płciowo-udowym.
Zobacz również: Neuropatia nerwu biodrowo-pachwinowego.
Obszar unerwienia
Unerwienie ruchowe dotyczy dolnych odcinków następujących mięśni:
- mięsień poprzeczny brzucha;
- mięsień skośny wewnętrzny brzucha;
- mięsień skośny zewnętrzny brzucha.
Z kolei czuciowo nerw biodrowo-pachwinowy unerwia:
- otrzewną ścienną;
- skórę wzgórka łonowego;
- przedni odcinek moszny;
- wargi sromowe większe;
- skórę przyśrodkowej części bruzdy pachwinowej;
- okolicę podpachwinową.
Przy przecięciu lub uszkodzeniu tego nerwu obserwuje się zaburzenie czucia w okolicach, które unerwia czuciowo. Czynność mięśni zostaje zachowana, ponieważ są one unerwiane jeszcze przez inne nerwy.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Gołąb B., Anatomia czynnościowa obwodowego układu nerwowego, Wydawnictwo Czelej, Lublin 1998.
Jedna odpowiedź
Mnie zastanawia dlaczego w lecznictwie nie jest brany pod uwagę układ nerwowy, który powinien być na pierwszym planie, bo jego rola jest najważniejsza dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego ponieważ jego rolą jest pobudzanie naszego organizmu do pracy dzięki której nasz organizm pracuje i funkcjonuje