Nerw biodrowo-podbrzuszny (łac. nervus iliohypogastricus) to bardzo ważny nerw odchodzący od splotu lędźwiowego, odpowiedzialny przede wszystkim za unerwianie czuciowe pośladków i brzucha oraz unerwianie ruchowe niektórych mięśni brzucha. Omawiany nerw posiada podobną budowę do nerwów międzyżebrowych.
Nerw biodrowo-podbrzuszny – przebieg
Nerw biodrowo-podbrzuszny posiada 2 główne odcinki w swoim przebiegu:
- bliższy, czyli lędźwiowy – położony jest na mięśniach tylnej ściany brzucha, zwłaszcza na mięśniu czworobocznym lędźwi;
- dalszy, czyli międzymięśniowy – przebiega pomiędzy mięśniami bocznej i przedniej ściany brzucha, zwłaszcza między mięśniem skośnym wewnętrznym brzucha i mięśniem skośnym zewnętrznym brzucha.
Koniec nerwu biodrowo-podbrzusznego podąża w kierunku pochewki mięśnia prostego brzucha, gdzie oddaje gałęzie końcowe.
Gałęzie nerwu biodrowo-podbrzusznego
Nerw biodrowo-podbrzuszny oddaje liczne odgałęzienia. Są to przede wszystkim gałęzie:
- mięśniowe – kierowane do mięśnia poprzecznego brzucha oraz obu mięśni skośnych brzucha;
- otrzewnowe – dochodzące do otrzewnej ściennej;
- skórna boczna – jedyna gałąź czuciowa zaopatrująca kończynę dolną;
- skórna przednia – dochodzi do skóry w okolicy łonowej.
Nerw biodrowo-podbrzuszny tworzy zespolenia. Łączy się bowiem z nerwem podżebrowym, nerwem biodrowo-pachwinowym oraz czasami z nerwem skórnym bocznym uda.
Obszar unerwienia
Nerw biodrowo-podbrzuszny należy do nerwów mieszanych, ponieważ unerwia zarówno czuciowo, jak i ruchowo. Zaopatrzenie ruchowe dotyczy:
- dolnych odcinków mięśnia poprzecznego brzucha;
- mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha;
- mięśnia skośnego wewnętrznego brzucha.
Z kolei unerwienie czuciowe dotyczy otrzewnej ściennej, skóry brzucha (głównie nad więzadłem pachwinowym oraz w okolicy łonowej), a także kończyny dolnej w okolicy stawu biodrowego. Przecięcie tego nerwu lub jego skrajne uszkodzenie powoduje przede wszystkim osłabienie czucia w okolicy skóry, którą unerwia. Mięśnie zachowują swoją funkcję, ponieważ unerwiane są przez jeszcze inne nerwy. Diagnostyką i leczeniem problemów z nerwami obwodowymi zajmuje się lekarz neurolog.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Gołąb B., Anatomia czynnościowa obwodowego układu nerwowego, Wydawnictwo Czelej, Lublin 1998.