Szukaj
Szukaj

Neuropatia nerwu biodrowo-pachwinowego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Neuropatia nerwu biodrowo-pachwinowego najczęściej dotyczy osób płci męskiej, przy czym konkretne przyczyny jej powstawania nie zostały do końca poznane. Schorzenie występuje przeważnie u osób zawodowo uprawiających sport (np. piłkę nożną).

 

Nerw biodrowo-pachwinowy

Nerw biodrowo-pachwinowy odchodzi od splotu lędźwiowego i należy do nerwów mieszanych. Ruchowo zaopatruje dolne odcinki przednich mięśni brzucha. Z kolei gałęzie czuciowe oddaje do skóry narządów płciowych zewnętrznych. Do uda wysyła tylko drobne gałązki skórne.

W przebiegu nerwu biodrowo-pachwinowego można wyróżnić dwa odcinki – lędźwiowy oraz międzymięśniowy. W swoim początkowym odcinku po wyjściu z mięśnia lędźwiowego większego przebiega on między mięśniem czworobocznym lędźwi, a nerką, W dalszym natomiast między mięśniami przednimi brzucha. Odwrotnie do nerwów międzyżebrowych i nerwu biodrowo-podbrzusznego, nie oddaje on gałęzi skórnej bocznej.

Podsumowując, nerw biodrowo-pachwinowy oddaje następujące gałęzie:

Etiologia neuropatii nerwu biodrowo-pachwinowego

Jedną z głównych przyczyn neuropatii nerwu biodrowo-pachwinowego są zaburzenia stabilności odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz zespoły bólowe jego dolnej części. Powoduje to nadmierną aktywację mięśni brzucha.

Kompensacyjna nadczynność mięśni brzucha może powodować zaciśnięcie mięśni i pasm powięziowych, ponad którymi nerw biodrowo-pachwinowy zmienia swój przebieg.

Inne przyczyny obejmują:

  • ograniczenie wyprostu stawu biodrowego i następcze przodopochylenie miednicy – dochodzi wówczas do wydłużenia drogi przebiegu nerwu i jego drażnienia w okolicy kolca przednio-górnego miednicy;
  • choroby w obrębie miednicy;
  • zaburzenia postawy na tle polegające na utrzymaniu skurczowej postawy ciała.

W niektórych dyscyplinach sportu nadaktywność mięśni brzucha jest sprawą powszechną. Tłumaczy to fakt, że tak często spotykamy podrażnienie nerwu biodrowo-pachwinowego w sporcie wyczynowym.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że trudności diagnostyczne zwiększają się gdy chory cierpi na bóle krzyża promieniujące do pachwiny.

Objawy

Głównym, typowym objawem tej dolegliwości jest ból w pachwinie. Jednocześnie, ból ten:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • promieniuje do wewnętrznej powierzchni uda;
  • nasilają: napinanie mięśni jamy brzusznej, pozycja wyprostna ciała i ruchy stawu biodrowego.

W przypadkach zaawansowanych stwierdza się zaburzenie czucia w obszarze unerwionej skóry. Ucisk, przyśrodkowo do kolca biodrowego, wywołuje ból promieniujący do okolicy unerwionej.

Zobacz również: Ból w pachwinie – przyczyny i fizjoterapia.

Postępowanie

Zazwyczaj wystarczy stosowanie leków przeciwzapalnych (miejscowo i ogólnie) oraz ograniczenie ruchów i czynności wywołujących lub nasilających dolegliwości (leczenie przyczynowe).

W rezultacie operacyjna rewizja nerwu jest rzadko potrzebna.

Fizjoterapia

Na poniższym filmie pokazujemy jak może przebiegać fizjoterapia w przypadku bólu w pachwinie na przykładzie jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty:

Podsumowanie

Ból występujący w pachwinie niekoniecznie musi wskazywać na opisaną neuropatię. Z tego względu bardzo ważne jest różnicowanie dolegliwości z innymi możliwymi schorzeniami.

Warto przy tym wykonać badanie poziomu OB, które potwierdzi lub wykluczy obecność stanu zapalnego, a także USG, RTG czy TK, ponieważ ból w pachwinie może powodować bowiem również przepuklina pachwinowa, neuropatia nerwu udowego, pubalgia, choroba Van Necka i wiele innych. Dodatkowo, niekiedy ból może być wynikiem wyłącznie przeciążenia podczas uprawiania określonej dyscypliny.

Niepokojące dolegliwości należy jednak zgłosić lekarzowi lub fizjoterapeucie. W efekcie odpowiedni specjalista po wykonaniu szeregu badań wskaże na określoną przyczynę problemu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dziak A., Tayara S., Urazy i uszkodzenia w sporcie, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2000.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *