Neuropatia nerwu biodrowo-pachwinowego najczęściej dotyczy osób płci męskiej, przy czym konkretne przyczyny jej powstawania nie zostały do końca poznane. Schorzenie występuje przeważnie u osób zawodowo uprawiających sport (np. piłkę nożną).

 

Nerw biodrowo-pachwinowy

Nerw biodrowo-pachwinowy odchodzi od splotu lędźwiowego i należy do nerwów mieszanych. Ruchowo zaopatruje dolne odcinki przednich mięśni brzucha. Z kolei gałęzie czuciowe oddaje do skóry narządów płciowych zewnętrznych. Do uda wysyła tylko drobne gałązki skórne.

W przebiegu nerwu biodrowo-pachwinowego można wyróżnić dwa odcinki – lędźwiowy oraz międzymięśniowy. W swoim początkowym odcinku po wyjściu z mięśnia lędźwiowego większego przebiega on między mięśniem czworobocznym lędźwi, a nerką, W dalszym natomiast między mięśniami przednimi brzucha. Odwrotnie do nerwów międzyżebrowych i nerwu biodrowo-podbrzusznego, nie oddaje on gałęzi skórnej bocznej.

Podsumowując, nerw biodrowo-pachwinowy oddaje następujące gałęzie:

Etiologia neuropatii nerwu biodrowo-pachwinowego

Jedną z głównych przyczyn neuropatii nerwu biodrowo-pachwinowego są zaburzenia stabilności odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz zespoły bólowe jego dolnej części. Powoduje to nadmierną aktywację mięśni brzucha.

Kompensacyjna nadczynność mięśni brzucha może powodować zaciśnięcie mięśni i pasm powięziowych, ponad którymi nerw biodrowo-pachwinowy zmienia swój przebieg.

Inne przyczyny obejmują:

  • ograniczenie wyprostu stawu biodrowego i następcze przodopochylenie miednicy – dochodzi wówczas do wydłużenia drogi przebiegu nerwu i jego drażnienia w okolicy kolca przednio-górnego miednicy;
  • choroby w obrębie miednicy;
  • zaburzenia postawy na tle polegające na utrzymaniu skurczowej postawy ciała.

W niektórych dyscyplinach sportu nadaktywność mięśni brzucha jest sprawą powszechną. Tłumaczy to fakt, że tak często spotykamy podrażnienie nerwu biodrowo-pachwinowego w sporcie wyczynowym.

Sklep Spirulina

Dodatkowo warto zaznaczyć, że trudności diagnostyczne zwiększają się gdy chory cierpi na bóle krzyża promieniujące do pachwiny.

Objawy

Głównym, typowym objawem tej dolegliwości jest ból w pachwinie. Jednocześnie, ból ten:

  • promieniuje do wewnętrznej powierzchni uda;
  • nasilają: napinanie mięśni jamy brzusznej, pozycja wyprostna ciała i ruchy stawu biodrowego.

W przypadkach zaawansowanych stwierdza się zaburzenie czucia w obszarze unerwionej skóry. Ucisk, przyśrodkowo do kolca biodrowego, wywołuje ból promieniujący do okolicy unerwionej.

Zobacz również: Ból w pachwinie – przyczyny i fizjoterapia.

Postępowanie

Zazwyczaj wystarczy stosowanie leków przeciwzapalnych (miejscowo i ogólnie) oraz ograniczenie ruchów i czynności wywołujących lub nasilających dolegliwości (leczenie przyczynowe).

W rezultacie operacyjna rewizja nerwu jest rzadko potrzebna.

Fizjoterapia

Na poniższym filmie pokazujemy jak może przebiegać fizjoterapia w przypadku bólu w pachwinie na przykładzie jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty:

 

Podsumowanie

Ból występujący w pachwinie niekoniecznie musi wskazywać na opisaną neuropatię. Z tego względu bardzo ważne jest różnicowanie dolegliwości z innymi możliwymi schorzeniami.

Warto przy tym wykonać badanie poziomu OB, które potwierdzi lub wykluczy obecność stanu zapalnego, a także USG, RTG czy TK, ponieważ ból w pachwinie może powodować bowiem również przepuklina pachwinowa, neuropatia nerwu udowego, pubalgia, choroba Van Necka i wiele innych. Dodatkowo, niekiedy ból może być wynikiem wyłącznie przeciążenia podczas uprawiania określonej dyscypliny.

Niepokojące dolegliwości należy jednak zgłosić lekarzowi lub fizjoterapeucie. W efekcie odpowiedni specjalista po wykonaniu szeregu badań wskaże na określoną przyczynę problemu.

Bibliografia

  1. Dziak A., Tayara S., Urazy i uszkodzenia w sporcie, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2000.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław