Kwas hialuronowy

Mięsień czworoboczny lędźwi (łac. musculus quadratus lumborum) to płaski mięsień znajdujący się w tylnej okolicy brzucha. Występuje po obu stronach kręgosłupa i składa się z dwóch warstw, których włókna krzyżują się wzajemnie.

Mięsień czworoboczny lędźwi

Zobacz również: mięśnie brzucha – podział, funkcje, ćwiczenia

Mięsień czworoboczny lędźwi – budowa

Omawiany mięsień posiada spłaszczony, czworoboczny kształt. Jego warstwa przednia rozpoczyna się na wyrostkach żebrowych V-II kręgu lędźwiowego, kończy się zaś na brzegu dolnym i na trzonie XII kręgu piersiowego. Z kolei warstwa tylna rozpoczyna się na wardze wewnętrznej grzebienia biodrowego i na więzadle biodrowo-lędźwiowym. Kończy się na wyrostkach żebrowych IV-I kręgu lędźwiowego oraz na dolnym brzegu XII żebra.

Przyczepy można zatem zapisać w następujący sposób:

  • pp: wyrostki poprzeczne V-II kręgu lędźwiowego (warstwa przednia), przyśrodkowa część grzebienia biodrowego i więzadło biodrowo-lędźwiowe (warstwa tylna);
  • pk: XII krąg piersiowy (warstwa przednia), wyrostki poprzeczne IV-I kręgu lędźwiowego i żebro XII (warstwa tylna).

Topografia

Swoją powierzchnią tylną mięsień ten przylega do blaszki głębokiej powięzi piersiowo-lędźwiowej i za jej pośrednictwem do mięśnia krzyżowo-grzbietowego.

Powierzchnia przednia kieruje się do jamy brzusznej i jest pokryta powięzią lędźwiową, która na bocznym brzegu rozdwaja się. Następnie przedłuża się do boku i do przodu w powięź poprzeczną brzucha, ku tyłowi zaś łączy się z blaszką głęboką powięzi piersiowo-lędźwiowej.

Z kolei powięź lędźwiowa stanowi cienką przegrodę między mięśniem czworobocznym lędźwi, a trzewami – konkretniej: nerką i okrężnicą wstępującą lub zstępującą. Ostatecznie brzeg górny powięzi zlewa się z więzadłem łukowatym bocznym przepony.

Sklep Spirulina

Czynność

Jednostronny skurcz mięśnia powoduje zginanie kręgosłupa do boku (w swoją stronę). Mięsień czworoboczny lędźwi współpracuje przy tym z lędźwiowym większym, krzyżowo-grzbietowym oraz mięśniami brzucha.

Obustronny skurcz mięśnia powoduje:

  • obniżenie XII żebra;
  • ustalenie (stabilizacja) odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

W razie jego porażenia wytwarza się skrzywienie boczne kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Podobną dolegliwość dalej również jego znaczne osłabienie.

Zobacz również: prawidłowa postawa ciała

Unerwienie

Unerwienie mięśnia pochodzi od nerwów splotu lędźwiowego i nerwu podżebrowego.

Unaczynienie

Za unaczynienie mięśnia odpowiadają gałęzie odchodzące od tętnicy biodrowej wewnętrznej, aorty brzusznej i tętnicy podżebrowej.

Mięsień czworoboczny lędźwi – mobilizacja

Mięsień czworoboczny lędźwi, gdy jest przykurczony, może powodować bóle lędźwiowe. W efekcie, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy większą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej, mogą go dotyczyć różne patologie. Jednak zastosowanie odpowiednich technik, które uruchamiają ten mięsień, pozwala na zmniejszenie lub pozbycie się tego bólu w odcinku lędźwiowym. Na poniższym filmie fizjoterapeuta Sebastian z Centrum Fizjoterapeuty przedstawia przykłady radzenia sobie z tym problemem:

Zobacz również: masaż klasyczny kręgosłupa

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław