Szukaj
Szukaj

Śmierć łóżeczkowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Śmierć łóżeczkowa (inaczej: zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, ang. Sudden Infant Death Syndrome – SIDS) jest największą obawą młodych rodziców i nie bez powodu – jej przyczyny nie zostały do końca wyjaśnione, a ryzyko dotyczy każdego dziecka, także zdrowego. Zgodnie z definicją to rodzaj nagłej, naturalnej i niespodziewanej śmierci, której przyczyn nie wyjaśniają wyniki badań pośmiertnych.

Śmierć łóżeczkowa

Śmierć łóżeczkowa – przyczyny

Mianem śmierci łóżeczkowej określa się nagły zgon w pierwszym roku życia, nieznajdujący uzasadnienia w przeprowadzonych badaniach pośmiertnych obejmujących patomorfologiczne badanie sądowo-lekarskie oraz analizę danych i okoliczności zgonu. Zespół nagłej śmierci niemowląt występuje na całym świecie, zaś jego częstotliwość w określonych krajach jest trudna do określenia. Przyczyny nie są znane, choć udowodniono, że śmierć łóżeczkowa najczęściej występuje między 2. a 4. miesiącem życia, częściej u chłopców. Czynnikiem ryzyka jest natomiast niska masa urodzeniowa oraz wcześniactwo.

Wciąż trwają badania nad dalszym poznawaniem istoty śmierci łóżeczkowej. Za możliwą przyczynę SIDS związaną z ośrodkowym układem nerwowym coraz częściej przyjmuje się zaburzenia neurotransmisji w obszarach pnia mózgu, co może prowadzić do zahamowania reakcji chroniących organizm przed hipoksją, hipertermią, hiperkapnią i asfiksją. U ofiar SIDS wykryto ponadto zaburzenia w działaniu systemu serotoniny zlokalizowanego w rdzeniu przedłużonym.

Jak zapobiec śmierci łóżeczkowej?

Nie można całkowicie zapobiec wystąpieniu śmierci łóżeczkowej, ponieważ wykazano, że zdarza się ona nawet u dzieci, których rodzice szczegółowo zadbali o profilaktykę. Mimo tego poniższe działania wyraźnie ograniczają ryzyko tej poważnej sytuacji. Rekomenduje się przede wszystkim:

Patronite
Patronite
  • unikania spania z dzieckiem w jednym łóżku;
  • dbanie o odpowiednią twardość materaca (nie może być zbyt miękki), temperaturę w pokoju dziecięcym (nie może być zbyt wysoka, optymalna to 17-20 stopni C);
  • wyeliminowanie z łóżeczka dziecięcego wszelkich zabawek, poduszek, miśków, koców, które mogłyby ograniczyć przepływ tlenu;
  • unikanie zakładania smoczka ze sznurkiem na szyję;
  • rezygnację z palenia papierosów;
  • karmienie piersią przynajmniej przez pierwsze półrocze życia dziecka.

Niezmiernie ważna jest ponadto prawidłowa pozycja ułożeniowa niemowlęcia w trakcie snu. Najkorzystniejszą jest ta na wznak, o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, ponieważ zapobiega zapadaniu się mięśni górnych dróg oddechowych stanowiących przeszkodę w ich drożności i przeciwdziała ewentualnemu uduszeniu się. Nie zaleca się umieszczania w dziecięcym łóżeczku poduszek i pościeli z pierza. Strój dziecka powinien być lekki i raczej zwiewny. Małego dziecka nie powinno się ściśle zawijać w kocyki czy kołderki.

Równie istotna jest świadomość rodziców na temat prawidłowej opieki nad noworodkiem i niemowlęciem wraz ze wszystkimi obowiązkami. Do 2. doby życia, jeszcze podczas pobytu w szpitalu, noworodek powinien zostać zaszczepiony na WZW typu B i gruźlicę, dalsze przestrzeganie kalendarza szczepień jest już obowiązkiem rodziców. Od 3. tygodnia życia noworodka rekomenduje się podawanie mu witaminy D3 w kroplach, co znacznie wzmocni jego odporność i tym samym zmniejszy ryzyko m.in. śmierci łóżeczkowej. Należy też pamiętać o korzyściach płynących z karmienia naturalnego.

Zobacz również: Niedobór witaminy D.

Śmierć łóżeczkowa – rozpoznanie

Postępowanie w przypadku wystąpienia śmierci łóżeczkowej obejmuje wiele procedur medycznych, psychologicznych i prawnych. Należy ustalić, czy rodzic nie przyczynił się osobiście do śmierci dziecka i czy nie wynikała ona z niezdiagnozowanych problemów zdrowotnych. Lekarz powinien przeprowadzić badanie psychologiczne rodziców wykluczające szok poporodowy, depresję poporodową u matki, inne choroby i zachowania wskazujące na zaniedbanie, maltretowanie, a nawet zabójstwo niemowlęcia. Są to rutynowe działania, które jednak powinny odbywać się z ogromną dozą szacunku, ponieważ jest to wyjątkowo trudny czas żałobny dla rodziców. Aby rozpoznać śmierć łóżeczkową, przeprowadza się również sekcję dziecka.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Perz S., Steinborn B., Zespół nagłej śmierci niemowlęcia, Neurologia Dziecięca, 19/2010.
  2. Pisaniak P., Piękoś D., Bąk K., Stokłosa P., Ozga D. Walka z nierównym przeciwnikiem – Zespół Nagłego Zgonu Niemowląt, Pielęgniarstwo XXI Wieku, 2/2019.
  3. Kochman D., Szmyt A., Edukacja rodziców niemowląt w kontekście zespołu nagłej śmierci niemowląt, Problemy Pielęgniarstwa 2008; 16 (1, 2): 205-213.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *