Szukaj
Szukaj

Niemowle przechyla głowę do ramienia

Spis treści

Pytanie


Witam,
proszę o pomoc. Mój 3-miesięczny syn przechyla ciągle główkę na prawą stronę bez względu na pozycję (w leżeniu na plecach, na brzuszku, podczas noszenia). Był konsultowany, gdy miał 1,5 miesiąca i teoretycznie miało samo minąć, a jeśli nie, to mieliśmy się zgłosić po ukończeniu trzech miesięcy. Dzisiaj przekroczył tę magiczną barierę i nic się nie zmieniło, a dodatkowo obecna sytuacja w kraju nie pozwala nam udać się do fizjoterapeuty. Zdaję sobie sprawę, że im wcześniej zaczniemy rehabilitację tym lepiej. Czy są jakieś bezpieczne ćwiczenia, które mogę z nim wykonywać w domu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Paulina

 

Odpowiedź


Pani Paulino,
przyczyn asymetrycznego ułożenia głowy i tułowia po 3 miesiącu może być wiele (od błahych, jak nieprawidłowa pielęgnacja czy poważniejszych, jak problemy z napięciem mięśniowym czy inne jednostki chorobowe). Niestety mamy zbyt mało informacji żeby móc zaproponować konkretne ćwiczenia. Warto byłoby odpowiedzieć m.in. na takie pytania:

  1. Czy były powikłania okołoporodowe? Czy było badanie neurologiczne? USG główki? Badane odruchy?
  2. Czy głowa jest tylko pochylona do barku czy dodatkowo skręcona? Czy nie ma zwiększonego napięcia mięśniowego w okolicy szyi, kręczu szyi? Czy dziecko nie ma dysplazji biodrowej?
  3. Czy biernie (z naszą pomocą) lub aktywnie (np. podążając za zabawką) dziecko jest w stanie obrócić głowę na drugą stronę?
  4. Czy dziecko nie ma problemów ze skupieniem wzroku np. na zabawce?
  5. Czy dziecko potrafi utrzymać ustawienie głowy i tułowia w linii środka ciała? Jeśli tak, to jak długo?
  6. W jakich pozycjach dziecko jest noszone? Czy jest noszone częściej na którąś stronę (rękę)?
  7. Czy jest karmione przez obie piersi bądź dwie strony przez butelkę? Czy w linii środka karmione? Czy jest odbijane przez jeden bark rodzica?
  8. Czy np. na przewijaku, do łóżeczka, podczas zabawy, podczas kąpieli podchodzimy do dziecka ciągle z jednej strony?
  9. Czy dziecko śpi w różnorodnych pozycjach? Czy zmieniamy ustawienie dziecka w łóżeczku o 180 stopni? Gdzie znajduje się źródło światła w pokoju dziecka?
  10. Czy dziecko lubi leżeć na brzuchu? Czy wyciąga obie rączki po zabawki? Czy łokcie w leżeniu na brzuchu ustawiają się asymetrycznie?
  11. Czy w leżeniu na brzuchu bądź na plecach dziecko ustawia asymetrycznie wyłącznie głowę, czy wygina tułów w literkę C?
  12. Czy któraś strona ciała jest aktywniejsza (np. kopanie jedną nóżką, wkładanie jednej rączki do buzi)?

Proszę spróbować odpowiedzieć na powyższe pytania. Niestety nie widząc dziecka i nie mogąc go zbadać i nie mając zbyt wielu informacji nie zaproponuję Pani teraz konkretnych ćwiczeń. W drodze wyjątku mogę zaproponować bezpłatną konsultację online i wtedy po uzyskaniu odpowiedzi m.in. na powyższe pytania będę mógł zaproponować dalsze postępowanie, ćwiczenia do momentu udania się do gabinetu.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Witam moja sześciomiesięczna córka od niedawna zaczęła przechylać głowę do barku po jednej prawej stronie. Rusza szyja normalnie i prawidłowo w prawa i lewa strone. Tylko ta główka przechylona do prawego barku w pozycji leżącej jak i siedzącej. Czy to jest powód do niepokoju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *