Szukaj
Szukaj

Siarka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Siarka (symbol: S, łac. sulphur) to pierwiastek należący do grupy tlenowców w układzie okresowym pierwiastków. Jest stałym niemetalem występującym w postaci wielu odmian alotropowych.

Siarka (symbol: S, łac. sulphur)

Siarka – występowanie

Zawartość siarki w skorupie ziemskiej jest dość wysoka. W ziemi występuje ona w stanie związanym i wolnym także w Polsce, głównie w okolicach Tarnobrzega. Obecność siarki lub jej związków w węglach kopalnych jest przyczyną powstawania zanieczyszczeń powietrza. Podsumowując, siarka w przyrodzie występuje w postaci gazów wulkanicznych i minerałów.

Siarka występuje również w ogólnie dostępnych produktach spożywczych, w tym w takich jak:

Normy spożycia siarki pokrywają się z normami spożycia dziennego białka.

Siarka – zastosowanie

Siarka znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Wykorzystuje się ją do produkcji kwasu siarkowego, zapałek, sztucznych ogni, prochu czy barwników. Jest składnikiem wielu środków ochrony roślin.

Dodatkowo znajduje zastosowanie w medycynie i kosmetologii. W lecznictwie uzdrowiskowym niezwykle popularne są kąpiele siarczkowe. Podczas takich kąpieli siarka wchłania się nie tylko przez skórę, ale również błony śluzowe oskrzeli, przewodu pokarmowego i drogi rodne. W czasie kąpieli z zawartością siarki pojawia się rumień na części ciała zanurzonej i utrzymuje się od kilku minut do kilku godzin. Siarka wyzwala wiele substancji histaminopodobnych, co z kolei powoduje rozkurcz większości naczyń włosowatych. W efekcie następuje przesunięcie do skóry znacznych ilości krwi, co skutkuje także obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi u osób z normalnym i podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Zmniejsza się również łamliwość naczyń krwionośnych. Istnieje również możliwość stosowania kuracji pitnych.

Zobacz również: Krenoterapia (kuracje pitne).

Siarka jest składnikiem kosmetyków i preparatów po opalaniu, ponieważ łagodzi skutki oparzeń słonecznych. Dodaje się ją także do preparatów przeciwłupieżowych, przeciwtrądzikowych i przeciwgrzybiczych. Bywa składnikiem szamponów leczących łojotokowe zapalenie skóry.

Właściwości siarki

Siarka wspomaga usuwanie toksycznych produktów przemiany materii i jest ważnym składnikiem białek, enzymów oraz hormonów. Wchodzi w skład skóry, włosów czy paznokci. Funkcje siarki w organizmie człowieka można przedstawić następująco:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • działa keratolitycznie – usuwa nadmiernie zrogowaciałą warstwę naskórka;
 • działa bakteriobójczo i grzybobójczo;
 • hamuje łojotok;
 • wspiera czynność układu nerwowego;
 • stymuluje wydzielanie żółci;
 • bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych.

Kuracje pitne wodami zawierającymi siarkę poprawiają motorykę jelit, zwiększają biodostępność cennych składników odżywczych oraz wspierają gospodarkę węglowodanowo-tłuszczową.

Wody siarczkowe wykorzystywane są w leczeniu schorzeń dermatologicznych, w tym łuszczycy. Szczególnie przydatny w terapii jest ich efekt zmniejszania świądu poprzez blokowanie uwalniania mediatorów stanu zapalnego.

Kosmetyki z siarką wykorzystywane są także w przypadku wielu schorzeń skórnych. Omawiany pierwiastek, pozostając na powierzchni skóry, reaguje z mocznikiem. W efekcie prowadzi do powstania siarczku amonu, który również ma właściwości odkażające. Ponadto wiążąc tlen tkankowy, zwalnia procesy metaboliczne oraz obniża aktywność mitotyczną komórek.

Niedobór siarki

Niedobór siarki w organizmie człowieka wiąże się z pogorszeniem kondycji włosów, skóry i paznokci. W rezultacie skóra traci elastyczność i jędrność, staje się matowa i blednie. Włosy zaś twardnieją i zwiększa się skłonność do ich wypadania.

Zbyt niski poziom siarki w organizmie znacznie upośledza wchłanianie niektórych składników mineralnych, w tym takich jak:

 • potas;
 • chlor;
 • jod;
 • krzemu;
 • magnezu;
 • manganu;
 • sodu;
 • wapnia

To prowadzi do ich niedoboru.

Wśród przyczyn niedoboru siarki wymienia się:

Należy podkreślić, że dobrze skomponowana dieta zapewnia całkowite pokrycie zapotrzebowania organizmu na siarkę. Nie obserwuje się przedawkowania siarki z tego względu, że jej nadmiar jest usuwany wraz z moczem.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Kuciel-Lewandowska J., Aleksandrowicz K., Bogut B., Paprocka-Borowicz M., Siarka w medycynie i kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 6/2017.
 2. Osówniak A., Siarka i jej związki jako źródła pierwiastka budulcowego dla bakterii, Edukacja Biologiczna i Środowiskowa, 2/2013.
 3. Woźniak T., Terapia siarką, Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *