Szukaj
Szukaj

Jak często niemowlę karmione piersią powinno robić kupkę?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Świeżo upieczeni rodzice nierzadko zastanawiają się, jak często niemowlę karmione piersią powinno robić kupkę. Choć w większości przypadków kwestie związane z karmieniem, przewijaniem i pielęgnacją są wysoce indywidualne, ponieważ każdy maluch wykazuje inne potrzeby, ustalono dla nich orientacyjne przedziały czasowe. W razie wątpliwości oraz aby uzupełnić podstawową wiedzę, warto dodatkowo skonsultować się z pediatrą lub położną.

Jak często niemowlę karmione piersią powinno robić kupkę?

Smółka – pierwsza kupka dziecka

Rodzice powinni pamiętać, że kupa niemowlęcia jest niezwykle istotnym wskaźnikiem zdrowia dziecka. Oceniać można jej ilość, częstotliwość i kolorystykę (szczególnie w początkowym okresie życia dziecka) odzwierciedlają stan jego zdrowia i prawidłowy przebieg karmienia piersią. W pierwszym dniu życia dziecka powinna zostać wydalona smółka, czyli pierwsza kupa o dużej gęstości, lepkości i ciemnym zabarwieniu, zanikająca około 4. doby życia. Ze względu na konsystencję trudno ją wyczyścić, jednak jest zjawiskiem prawidłowym, wręcz pożądanym. Smółka zaczyna gromadzić się w jelitach już około 4.-5. miesiąca życia płodowego i świadczy o właściwej pracy jelit płodu. Zawiera wody płodowe, maź płodową, cholesterol, enzymy trawienne, bilirubinę oraz złuszczone komórki układu pokarmowego noworodka.

Po smółce w ciągu około 4 pierwszych dni życia pojawia się kupa przejściowa, zwykle o ciemnym, zielonkawym zabarwieniu. Powinna wystąpić 3-4 razy w ciągu doby, a towarzyszy jej mocno skoncentrowany, ciemny mocz. Każdy zdrowo rozwijający się noworodek powinien wypróżniać się nie rzadziej niż 3 razy na dobę. Dziecko po ukończeniu 4. tygodnia życia staje się niemowlęciem, wówczas kupki stają się bardziej charakterystyczne.

Zobacz również: Jakiego koloru powinna być kupka dziecka?

Jak wygląda kupka niemowlaka karmionego piersią?

Jeśli niemowlę karmione jest mlekiem matki, jego kupka ma żółtawy kolor i dobrze wyczuwalny, lekko kwaśny zapach. Konsystencja papkowata może przypominać serwatkę mleka. Taka kupa, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, nie przybiera jeszcze twardej i zbitej konsystencji typowej dla osób dorosłych.

Jak często niemowlę karmione piersią powinno robić kupkę?

O ile dzieci do 6. tygodnia życia wypróżniają się dość regularnie, bo 3-4 razy na dobę (nie mniej), o tyle układ pokarmowy niemowląt pracuje już zupełnie inaczej. Pojawia się większa nieregularność, niemowlę karmione piersią może robić od 4 nawet do 7-8 kupek w ciągu dnia. Zwłaszcza w okolicach 3. miesiąca życia pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na pokarm, a co się z tym wiąże jelita pracują intensywniej. W późniejszych miesiącach sytuacja się stabilizuje. Częstotliwość wypróżniania się dziecka zależy również od jego stopnia aktywności na co dzień. Im więcej aktywności, tym perystaltyka jelit staje się lepsza, podobnie jak ma to miejsce u ludzi dorosłych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kupka niemowlęcia karmionego piersią – co jeszcze warto wiedzieć?

Może się zdarzyć, że niemowlę nie wypróżnia się codzienne, lecz np. co 2 dni. Jest to normalne, o ile nie pojawiają się objawy niepokojące, dziecko prawidłowo przybiera na wadze, a kupa ma prawidłowy zapach, kolor i konsystencję. Objawy niepokojące:

  • białe zabarwienie kupki;
  • czerwone zabarwienie kupki (o ile dziecku nie były podawane buraczki, które zmieniają kolor stolca);
  • zaobserwowanie w kale jaj pasożytów lub dorosłych osobników pasożytów;
  • nadmierna płaczliwość, częste kolki;
  • twardy brzuszek, zaparcia;
  • nudności, wymioty, zbyt częste ulewanie pokarmu;
  • trudności z karmieniem piersią (mało wydajne karmienie, dziecko nie chce ssać piersi, matka zmaga się z brakiem pokarmu);
  • bardzo mała ilość stolca przed dłuższy okres czasu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze należy skonsultować się z pediatrą.

Zobacz również: Pierwsza wizyta u pediatry.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *