Szukaj
Szukaj

Endoproteza w płynie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Endoproteza w płynie (inaczej: wiskoproteza) jest zabiegiem, który może uchronić pacjenta przed koniecznością wykonania klasycznej endoprotezoplastyki stawu w późniejszym czasie. Polega na iniekcji do jamy stawowej preparatu przywracającego naturalne smarowanie powierzchni stawowych. Dzięki temu wspiera właściwą amortyzację w stawie i chroni go przed dalszą degeneracją.

Endoproteza w płynie

Endoproteza w płynie – co to jest?

Endoproteza to sztuczny staw zbudowany z kuli (na końcu której znajduje się trzpień) oraz panewki. W medycynie można spotkać kilka odmian endoprotez, które ze względu na wskazania dzieli się na całkowite i częściowe. Celem operacji jest głównie zniesienie dolegliwości bólowych i przywrócenie prawidłowych funkcji zniszczonego chorobą stawu. Każda czynność, która była ograniczona przez sztywność stawu i bolesność stawu, może zostać przywrócona do prawidłowego funkcjonowania za pomocą dobrze wykonanego zabiegu endoprotezoplastyki. Wskazaniem do klasycznej operacji jest jednak na tyle zaawansowane uszkodzenie stawu, że nie reaguje ono już na leczenie zachowawcze.

Wcześniej jednak, zanim dojdzie do tak poważnych uszkodzeń, skorzystać można z zabiegu wiskoprotezoplastyki. Endoproteza w płynie jest znacznie mniej inwazyjna. Jest formą hydrożelu lub uwodnionego biopolimeru, który (w zależności od producenta) może mieć różny skład chemiczny. Najczęściej znaleźć w nim można jony srebra lub trójwymiarowy poliakrylamid.

Endoproteza w płynie – jak wygląda zabieg?

Zabieg wiskoprotezy jest bezbolesny, dlatego przeważnie nie wymaga zastosowania żadnego znieczulenia. Po dokładnej dezynfekcji skóry w miejscu wkłucia lekarz podaje bezpośrednio do jamy stawu wiskoprotezę, czyli specjalny hydrożel, którego celem będzie uzupełnienie poziomu fizjologicznej mazi stawowej i jej utraconych wskutek choroby czy urazu właściwości. Wszystko odbywa się pod kontrolą USG, aby igła mogła dotrzeć prosto do stawu bez żadnych przeszkód.

Endoproteza w płynie – efekty zastosowania

Po zastosowaniu endoprotezy w płynie obserwuje się następujące efekty:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • bezpieczne przywrócenie lepkości mazi stawowej;
  • redukcja tarcia i mechaniczna stabilizacja stawu;
  • amortyzacja sił działających na staw, co z kolei pomaga zachować integralność chrząstki;
  • zmniejszanie sztywności stawów i dolegliwości bólowych;
  • ulga w ciągłym podrażnianiu stawu.

Wiskoproteza nie ulega biodegradacji, służy procesowi resorpcji przez dłuższy czas, pełniąc funkcję pewnego rodzaju protezy. Jak to wszystko działa? Wprowadzony preparat całkowicie pokrywa powierzchnię stawową oraz błonę maziową, pełniąc rolę amortyzatora. Nie jest przy tym podatny na ścieranie i obciążenia, dlatego przez długi czas zachowuje wszystkie swoje właściwości. W rezultacie obniża obciążenia mechaniczne w stawie i powstrzymuje dalsze uszkodzenia chrząstki.

Wiskoproteza – zalecenia po zabiegu

Już w dniu zabiegu pacjent może wrócić do domu, jednak przez okres 3-4 tygodni powinien unikać nadmiernego obciążania opracowywanego stawu. Przeciwwskazane jest dźwiganie, bieganie po schodach, skakanie czy dłuższe chodzenie. Bezwzględnie należy stosować się do zaleceń lekarza. W pewnym momencie wdraża się rehabilitację ruchową, aby wzmocnić mięśnie otaczające staw oraz mięśnie CORE stabilizujące postawę. Uzupełniająco warto suplementować kolagen oraz kwas hialuronowy, jak również warto zadbać o wysokie nawodnienie organizmu, prawidłową masę ciała oraz zdrową dietę.

Endoproteza w płynie – wskazania

Podstawowymi wskazaniami do wykonania iniekcji są:

Zabiegu nie można jednak wykonać przy zaawansowanej degeneracji powierzchni stawowych, ponieważ nie będzie skuteczny.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gołąbek R., Rola pielęgniarki w opiece i rehabilitacji chorej po zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego, Pielęgniarstwo Polskie, 2/2017.
  2. Johnston T., Hubbard M., Optimization of the visco-elastic parameters describing the heel-region of a prosthesis, Journal of Theoretical Biology, 21/2012.
  3. Hristov I., Slavchev D., Zlatev S., Alexandrov S., Visco-elastic properties of soft relining materials – review, Journal of IMAB, 2/2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *