Szukaj

Zespół Lyncha

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zespół Lyncha (dziedziczny rak jelita grubego) to zespół dziedzicznej predyspozycji do nowotworów, dziedziczony w sposób autosomalny dominujący. Stanowi do 3% wszystkich chorób nowotworowych jelita grubego. W jego terapii kluczowe jest wczesne rozpoznanie, ponieważ zwiększa rokowania pacjenta i daje możliwość zastosowania oszczędzających terapii onkologicznych.

Zespół Lyncha

Zespół Lyncha – przyczyny

Klinicznie wyróżnia się kilka postaci zespołu Lyncha:

  • zachorowania wyłącznie na raka jelita grubego;
  • zachorowania na raka jelita grubego oraz nowotwory ze spektrum;
  • zespół Torrego i Muira – do nowotworów złośliwych jelita grubego oraz pozostałych zachorowań ze spektrum dołączają nowotwory skóry;
  • zespół Turcota – współistnienie nowotworów złośliwych jelita grubego wraz z pierwotnymi guzami mózgu.

Zespół Lyncha dziedziczy się autosomalnie dominująco, a bezpośrednimi przyczynami jego powstawania są mutacje w genach: MLH1, MSH2, MSH6 i PMS2, jak również zmiany patogenne w genie EPCAM. Także delecja (to rodzaj strukturalnej nieprawidłowości chromosomowej) w obrębie genu EPCAM jest przyczyną hipermetylacji przyległego genu MSH2, co skutkuje wyciszeniem jego funkcji. Wciąż jednak nie wiadomo, dlaczego dochodzi do tych mutacji.

Zespół Lyncha – objawy

W obrazie klinicznym zespołu Lyncha stwierdza się występowanie następujących objawów:

Dodatkowo stolce przybierają charakterystyczny, ołówkowaty wygląd. Może dojść do pogorszenia odporności i ogólnego samopoczucia.

Patronite
Patronite

Diagnostyka zespołu Lyncha

Podstawą diagnostyki zespołu Lyncha są tzw. kryteria Amsterdamskie II. Spełnienie wszystkich składowych tej skali stanowi wskazanie do wykonania badań genetycznych. Kryteria Amsterdamskie II:

  • stwierdzenie nowotworu złośliwego u co najmniej 3 członków;
  • przypadki zachorowań na raka jelita grubego w co najmniej 2 kolejnych pokoleniach;
  • co najmniej 1 z chorujących na raka jelita grubego jest krewnym I stopnia w stosunku do pozostałych;
  • co najmniej 1 zachorowanie na raka jelita grubego wystąpiło przez 50. rokiem życia;
  • wykluczenie rodzinnej polipowatości (FAP);
  • zweryfikowane rozpoznanie histopatologiczne.

W dalszej kolejności warto wykonać kolonoskopię, która rzetelnie i dokładnie uwidoczni światło jelita grubego. W jej trakcie pobiera się wycinek do badań histopatologicznych. Pełne potwierdzenie zespołu stawiane jest jednak dopiero po wykonaniu badań genetycznych stwierdzających mutacje we wspomnianych genach.

W zespole Lyncha bardzo ważna jest profilaktyka. Jeśli u jednego członka rodziny stwierdzono chorobę, jego bliscy powinni wdrożyć postępowanie mające na celu minimalizowanie ryzyka rozwoju raka. Przede wszystkim zaleca się unikanie czynników rakotwórczych, w tym palenia papierosów, a także przestrzeganie zdrowego stylu życia, z uwzględnieniem utrzymania prawidłowej masy ciała i zbilansowanej diety. Kluczowe są też regularne badania kontrolne.

Zespół Lyncha – leczenie

Postępowanie w przebiegu zespołu Lyncha niewiele różni się od postępowania przy innych chorobach nowotworowych jelita grubego. W pierwszej kolejności należy chirurgicznie usunąć zajęte nowotworowo części jelita grubego, a następnie uzupełnić leczenie chemioterapią. Konieczne bywa zastosowanie stomii jelitowej. Bez względu na wybrane metody leczenia, w dalszym postępowaniu kluczowy jest zdrowy tryb życia, unikanie używek, stosowanie zbilansowanej diety oraz aktywność fizyczna.

Rekomenduje się ponadto, aby osoby spokrewnione z chorymi poddawały się regularnej kolonoskopii co 1-2 lata, już od 20-25 roku życia. Warto też wykonać w tym kierunku badania genetyczne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Janus-Szymańska G., Doraczyńska-Kowalik A., Bębenek M., Cisarz E., Gil J., Podstawy medycyny personalizowanej raka jelita grubego, Nowotwory, 1/2021.
  2. Klusek J., Głuszek S., Klusek J., Wybrane mutacje związane z dużym ryzykiem wystąpienia nowotworów jelita grubego, 7/2012.
  3. Wronkowski Z., Brużewicz S., Nowotwory jelita grubego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.