Szukaj

Wzmożone pragnienie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wzmożone pragnienie (inaczej: polidypsja) to subiektywne odczucie potrzeby nawodnienia, czyli spożywania większej ilości płynów, niż to w rzeczywistości konieczne. W ciągu dnia powinno się wypijać około 1,5-2 l wody, a ilość ta wzrasta w stanach nadmiernej potliwości, podczas gorączki czy dużej aktywności fizycznej. Jeśli podaż wody jest znacznie większa, bez konkretnej przyczyny, można mówić o polidypsji. Często sięga ona nawet 6 litrów na dobę.

Wzmożone pragnienie

Z czego wynika polidypsja?

Istnieje wiele przyczyn wzmożonego pragnienia. Na początku należy zwrócić uwagę na dietę, ponieważ ostre i słone potrawy również wpływają na chęć picia wody. Podobnie jak niedobór sodu w organizmie. Wśród przyczyn niezwiązanych ze stylem życia wyróżniamy:

Wymioty, nudności, przewlekłe biegunki i przyjmowanie niektórych leków również wpływają na wystąpienie wzmożonego pragnienia. W szczególności leków uspokajających, antydepresyjnych, przeciwbólowych i moczopędnych. Jeśli polidypsja wystąpi u dziecka, warto zbadać go pod kątem cukrzycy typu 1.

Wzmożone pragnienie a psychika

Bardzo często obserwuje się wzmożone pragnienie w sytuacjach wzmożonego stresu. Jedną z przyczyn jest w tym wypadku chęć „zajadania” stresu, choć w tym przypadku ma ona postać picia płynów. Dzieje się tak, ponieważ stres i niepokój powodują wysuszenie błon śluzowych jamy ustnej. Naturalnym odruchem organizmu jest chęć zwilżenia suchych tkanek.

tubapay
tubapay

Choroby spichrzeniowe

Ciekawą grupą schorzeń powodujących wzmożone pragnienie są tzw. choroby spichrzeniowe. Są one uwarunkowane genetycznie, a ich konkretną przyczyną jest brak wystarczającej aktywności różnych enzymów. Nagromadzenie różnych półproduktów wskutek niezmetabolizowania substancji doprowadza do dysfunkcji narządów wewnętrznych. Efektem tego jest szereg objawów, w tym również wzmożone pragnienie.

Kiedy diagnozujemy polidypsję?

Jak wspomniano, średnia ilość spożywanych płynów w ciągu doby wynosi 1,5-2 l. Przekroczenie normy występuje natomiast przy spożyciu ponad 5 litrów dziennie, przy założeniu, że dana osoba nie trenuje dużo, a warunki atmosferyczne nie powodują zwiększenia zapotrzebowania na płyny. Podstawą leczenia jest terapia choroby podstawowej.

Zobacz również: Jak odgazować wodę?

Czy wzmożone pragnienie zawsze oznacza chorobę?

Nie zawsze wzmożone pragnienie, nawet jeśli jest mocno nadmierne, wskazuje na obecność poważnych chorób. Na polidypsję wpływają warunki atmosferyczne – wilgoć, wysoka temperatura, silny wiatr, skrajne emocje, ciąża, dieta czy nawet niewyspanie. Wszelkie sytuacje powodujące wzmożoną potliwość również mają tutaj znaczenie. Mowa między innymi o grypie i infekcjach przebiegających z gorączką, dużej aktywności lub pracy fizycznej, a także biegunce. Warto zacząć się niepokoić w sytuacjach, gdy polidypsja pojawia się bez konkretnej przyczyny i występuje przez dłuższy czas.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jaroń K., Pawlak A., Dysfunkcje mięśnia sercowego w przebiegu chorób spichrzeniowych, Kardiologia Inwazyjna, 2/2016.
  2. Smyczyńska J., Lewiński A., Hilczer M., Zaburzenia gospodarki wodno-sodowej w przebiegu endokrynopatii u dzieci, Endokrynologia Pediatryczna, 9/2010.
  3. Olędzka-Oręziak M., Woźniak P., Wardyn K., Postępowanie diagnostyczne u pacjentów z hiponatremią i zaburzeniami psychicznymi, Postępy Nauk Medycznych, 9/2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.