Szukaj
Szukaj

Neuropatia nerwu pachowego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Neuropatia nerwu pachowego występuje stosunkowo rzadko i zwykle jest wynikiem urazu, np. zwichnięcia stawu ramiennego lub złamania. Bardzo często jednak jej objawy są bagatelizowane lub mylnie diagnozowane.

Neuropatia nerwu pachowego

Anatomia nerwu pachowego

Nerw pachowy jest dość grubym nerwem i zawiera włókna z C5-C6. Odchodzi w dole pachowym od pęczka tylnego splotu ramiennego. Początkowo znajduje się on przed mięśniem podłopatkowym, nieco ku tyłowi od tętnicy pachowej. Następnie kieruje się do boku i ku tyłowi, gdzie zawija się dookoła dolnego brzegu mięśnia podłopatkowego. Dalej, wraz z tętnicą tylną okalającą ramię przechodzi przez otwór czworoboczny, przyśrodkowo od szyjki chirurgicznej kości ramiennej. Jest przykryty mięśniem naramiennym.

Dzieli się na liczne gałęzie:

  • mięśniowe;
  • stawowe;
  • międzyguzkową;
  • nerw skórny boczny ramienia.

Gałęzie mięśniowe zaopatrują mięsień obły mniejszy oraz mięsień naramienny. Poza tym od nerwu pachowego często odchodzi jeden z nerwów podłopatkowych.

Gałęzie stawowe (najczęściej w liczbie 2) zaopatrują staw ramienny. Jedna z nich oddziela się od nerwu pachowego w jego początkowym odcinku i biegnie wzdłuż mięśnia podłopatkowego unerwiając przednią powierzchnię stawu ramiennego. Druga z kolei występuje niestale i zaopatruje przyśrodkową część stawu ramiennego.

Gałąź międzyguzkowa zaopatruje okostną bliższej części stawu ramiennego, natomiast nerw skórny boczny ramienia jest najdłuższą gałęzią nerwu pachowego. Odpowiada za unerwienie skóry nad boczną i tylną częścią mięśnia naramiennego, a także skórę tylnej i częściowo bocznej powierzchni ramienia.

Neuropatia nerwu pachowego

Wszelkie neuropatie obwodowe wiążą się ze zniesieniem czucia oraz / lub zaburzeniami motorycznymi w zakresie unerwienia danego nerwu. Podczas podejmowania leczenia ważne jest, aby uwzględnić istniejące objawy oraz przede wszystkim przyczynę dolegliwości. Powrót do zdrowia jest możliwy, jednak ważne jest szybkie podjęcie postępowania leczniczego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Objawy

Głównym objawem jest brak skurczu mięśnia naramiennego oraz niemożność czynnego odwiedzenia ramienia. Warto jednak pamiętać, że neuropatia nerwu pachowego nie zawsze powoduje całkowitą niemożność odwodzenia ramienia, ponieważ wyzwala się kompensacja ruchami trickowymi oraz działanie stożka rotatorów, głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia i mięśnia piersiowego większego.

Dodatkowo zauważa się zniesienie czucia powierzchownego na obszarze unerwianym przez nerw skórny boczny ramienia, który jest gałęzią nerwu pachowego.

Neuropatia nerwu pachowego – leczenie

Na samym początku konieczne jest usunięcie przyczyny dolegliwości, czyli nastawienie złamania bądź zwichnięcia. Następnie kończynę górną należy unieruchomić w szynie odwodzącej. Po upływie około 7-10 dni usuwa się górną łuskę opatrunku i podejmuje ćwiczenia kończyny wraz z zabiegami fizykalnymi.

Jeśli niedowład nerwu pachowego jest spowodowany krótkotrwałym uciskiem, objawy cofają się niemal natychmiast po nastawieniu zwichnięcia lub złamania. W przypadkach stłuczenia lub rozciągnięcia nerwu, czas reinerwacji znacznie się wydłuża.

Wielu badaczy twierdzi, że powrót do zdrowia umożliwiają:

  • zniesienie niestabilności stawu ramiennego;
  • poprawa postawy ciała;
  • wzmocnienie siły mięśniowej obręczy kończyny górnej oraz mięśni grzbietu.

Jeśli po upływie około 3-4 miesięcy nie odnotowuje się powrotu do zdrowia, pozostaje podjęcie leczenia operacyjnego.

Na regenerację nerwu korzystnie wpływają zabiegi z zakresu ciepłolecznictwa, do których zalicza się między innymi okłady borowinowe lub parafinowe, diatermię krótkofalową lub ciepłe kąpiele. Przeprowadzone badania i obserwacje wykazały również, że znaczne korzyści odnotowuje się podczas naprzemiennego stosowania laseroterapii i magnetoterapii.

Bibliografia

  1. Dziak A., Tayara S., Urazy i uszkodzenia w sporcie, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2000.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *