Szukaj
Szukaj

Neuropatia nerwu udowo-goleniowego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Neuropatia nerwu udowo-goleniowego jest wynikiem usidlenia gałązki podrzepkowej tego nerwu, przebiegającej między powierzchowną a głęboką składową przyśrodkowego więzadła pobocznego stawu kolanowego.

Neuropatia nerwu udowo-goleniowego

Nerw udowo-goleniowy – charakterystyka

Nerw udowo-goleniowy to przyśrodkowa gałąź warstwy głębokiej końcowych gałęzi nerwu udowego. Jednocześnie stanowi najdłuższą gałąź skórną tego nerwu. Na początku biegnie do tyłu od mięśnia krawieckiego, aby następnie wraz z tętnicą udową wejść do kanału przywodzicieli. Kanał ten opuszcza wraz z tętnicą zstępującą kolana. Poniżej stawu kolanowego biegnie wzdłuż przyśrodkowej części goleni wspólnie z żyłą odpiszczelową. Zaopatruje czuciowo powierzchnię przednio-przyśrodkową stawu kolanowego i goleni, aż do brzegu przyśrodkowego stopy.

Neuropatia nerwu udowo-goleniowego

Schorzenie występuje z reguły u osób po 40. roku życia ze zmianami zwyrodnieniowymi stawu kolanowego. Jeśli neuropatia wystąpi u osób w młodszym wieku, zwykle ma związek z urazem.

W związku z faktem, że nerwu udowo-goleniowy jest nerwem czuciowym, objawy związane z jego uszkodzeniem będą ograniczone do zaburzeń czucia.

Przyczyny

Nerw udowo-goleniowy jest zwykle urażany przez uwypuklającą się łąkotkę przyśrodkową lub kostninę (np. wyrośla kostne).

Niekiedy przyczyną mogą być uszkodzenia jatrogenne, m.in. meniscektomia.

Objawy

Do charakterystycznych objawów neuropatii nerwu udowo-goleniowego zalicza się:

  • dolegliwości bólowe – umiejscowione na przyśrodkowej powierzchni stawu kolanowego i promieniujące do dołu w stronę przyśrodkowej powierzchni stopy. Ból nasila się zazwyczaj podczas wyprostu stawu kolanowego oraz przywodzeniu uda wbrew oporowi;
  • ucisk w miejscu wyjścia nerwu udowo-goleniowego z powięzi pod mięśniem krawieckim – na wysokości około 4 palców nad kłykciem przyśrodkowym kości udowej. Ucisk ten wywołuje miejscowy, promieniujący ból.

Dolegliwości nasila schodzenie ze schodów. Dodatkowo z neuropatią nerwu udowo-goleniowego często współwystępuje neuropatia nerwów międzypalcowych stopy w tej samej kończynie dolnej. Z powodu ochronnego ustawienia kolana (w lekkim zgięciu) dochodzi do pozornego skrócenia kończyny, a tym samym do kompensacyjnego przeprostu palców w stawach międzypaliczkowych. Efektem tego jest urażenie nerwów międzypalcowych.

Zobacz również: Skrócenie kończyny dolnej – przyczyny i leczenie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Leczenie

Znaczenie diagnostyczne ma oskrzyknięcie miejsca usidlenia nerwu. Należy przy tym pamiętać o przebiegającym w pobliżu pęczku naczyniowym.

W przypadku niezbyt nasilonych dolegliwości zwykle szybki efekt przynosi stosowanie leków przeciwzapalnych w połączeniu z zabiegami fizykalnymi. W zaostrzeniach neuropatii zaleca się oszczędzanie kończyny dolnej, a przede wszystkim unikanie czynności nasilających ból.

Jeśli dolegliwości są bardzo duże i znacznie utrudniają funkcjonowanie, jedynym rozwiązaniem jest operacyjna rewizja nerwu udowo-goleniowego.

Fizykoterapia

Celem stosowania fizykoterapii w przypadku neuropatii jest:

  • przyspieszanie regeneracji nerwu;
  • spowalnianie zaniku włókien mięśniowych oraz narządów końcowych (czuciowych i gruczołowych).

Największy wpływ na przyspieszenie regeneracji nerwu ma prawidłowe ocieplenie kończyny i zabiegi fizykalne z zakresu ciepłolecznictwa. Jest to bardzo ważne, ponieważ temperatura w odnerwionej kończynie zwykle jest niższa (niekiedy nawet o kilkanaście stopni), co spowalnia regenerację struktur nerwowych.

W leczeniu ciepłem wykorzystuje się zatem:

Zabiegi fizykalne powinny być stosowane kilkukrotnie w ciągu dnia, przez 6 dni w tygodniu, aż do uzyskania poprawy.

Zauważono, że w dysfunkcjach nerwów obwodowych bardzo dobre efekty daje naprzemienne stosowanie magnetoterapii i laseroterapii.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Kwolek A., Snela S., Rehabilitacja w chorobach i uszkodzeniach obwodowego układu nerwowego, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, 1/2008.
  3. Dziak A., Tayara S., Urazy i uszkodzenia w sporcie, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2000.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *