Szukaj
Szukaj

Neuropatia nerwu nadłopatkowego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Neuropatia nerwu nadłopatkowego jest dość rzadką jednostką chorobową. Jednak może ona stanowić przyczynę bolesności barku, szczególnie wśród osób aktywnych fizycznie. Nerw nadłopatkowy wychodzi z górnego pnia splotu ramiennego, z poziomu C5-C6. Do schorzenia dochodzi zazwyczaj w wyniku usidlenia we wcięciu łopatki, co daje określone i charakterystyczne objawy.

 

Przyczyny

Ruch odwiedzenia ramienia w początkowej fazie zachodzi głównie w stawie ramiennym. Łopatka jest wówczas ustabilizowana mięśniami do klatki piersiowej. Dopiero powyżej 60 stopni odwiedzenia ruch przenosi się coraz bardziej na staw łopatkowo-żebrowy. Po osiągnięciu 90 stopni staw ramienny blokuje się. W efekcie, dalszy ruch możliwy jest dzięki rotacji łopatki.

W związku z tym, najczęstszą przyczyną neuropatii nerwu nadłopatkowego jest uraz barku, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia kości lub tylko tkanek miękkich. Zarówno uraz bezpośredni jak i pośredni może spowodować przemieszczenie się łopatki, wystarczające do uszkodzenia nerwu nadłopatkowego. U chorych z wąskim wcięciem łopatki istnieją dogodne warunki dla mechanicznego drażnienia nerwu i powstawania neuropatii.

Objawy

Objawy często pojawiają się z opóźnieniem, ponieważ dochodzi do pourazowego ograniczenia ruchomości w stawie ramiennym.

Głównym objawem jest bolesność łopatki podczas wykonywania ruchów (głównie odwodzenia ramienia ponad poziom), gdyż dochodzi do przesuwania się wcięcia łopatki względem zmienionego zapalnie nerwu. W związku z tym chory będzie unikał ruchów chorym barkiem.

Czasami z powodu pourazowego ograniczenia ruchomości stawu ramiennego dochodzi do kompensacyjnego zwiększenia amplitudy ruchów łopatki, co samo przez się może prowadzić do neuropatii – zwłaszcza, gdy istnieją ku temu predyspozycje anatomiczne (np. małe wcięcie łopatki).

Neuropatię nerwu nadłopatkowego należy podejrzewać zawsze, gdy po okresie unieruchomienia potrzebnym do wygojenia określonego uszkodzenia pozostają spoczynkowe bóle barku.

Podsumowując, objawy obejmują:

Patronite
Patronite
  • dolegliwości bólowe umiejscowione głęboko i trudne do zlokalizowania na boczno-tylnej powierzchni barku, dodatkowo mogą promieniować wzdłuż nerwu promieniowego;
  • ból nocny i spoczynkowy w ostrej fazie schorzenia;
  • zaniki mięśnia nadgrzebieniowego i mięśnia podgrzebieniowego w przypadku długotrwałej neuropatii (co przekłada się na ograniczenie odwodzenia i rotacji stawu ramiennego).

Diagnostyka

Szczególne znaczenie diagnostyczne ma próba biernego przywodzenia wyprostowanego ramienia poza linię środkową ciała. Czynność wywołuje silny ból, ponieważ wiąże się z odciąganiem łopatki od klatki piersiowej, co napina nerw nadłopatkowy.

Wartość diagnostyczną ma również ostrzyknięcie nerwu hydrokortyzonem. Jeśli lek zniesie bóle nocne i promieniowanie wzdłuż nerwu promieniowego i jednocześnie poprawi ruchomość łopatki, można podejrzewać neuropatię nerwu nadłopatkowego.

Zobacz również: Neuropatia nerwu grzbietowego łopatki.

Neuropatia nerwu nadłopatkowego – leczenie

Wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od intensywności procesu zapalnego oraz od wielkości wcięcia łopatki.

Pierwszym i podstawowym wyborem jest ostrzyknięcie hydrokortyzonem, co zwykle przynosi oczekiwane rezultaty. Należy pamiętać, że metoda ta może być niebezpieczna, ponieważ nad wcięciem łopatki znajduje się pęczek naczyniowy. W związku z tym lek należy wstrzyknąć do przestrzeni położonej między przednią powierzchnią mięśnia nadgrzebieniowego, a tylną dołu nadgrzebieniowego.

W przypadku, gdy blokady nie rozwiązują problemu, konieczne staje się odbarczenie nerwu nadłopatkowego. Ruchomość w stawach barku można jednocześnie odblokować resekcją więzadła kruczo-barkowego. Postępowanie lecznicze można z powodzeniem wspomagać odpowiednio dobraną terapią manualną i zabiegami fizykalnymi.

Należy pamiętać, że różnego rodzaju procesy zapalne barku mogą trwać do 2 lat, podobnie jak neuropatia, która trwa do około 18 miesięcy. Dodatkowo, każda z tych chorób przebiega odrębnym torem.

Bibliografia

  1. Dziak A., Tayara S., Urazy i uszkodzenia w sporcie, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2000.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.