Szukaj
Szukaj

Transplantologia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Transplantologia to dział medycyny zajmujący się przeszczepianiem narządów wewnętrznych, np. serca, płuc czy nerki. Bardzo często przeszczep narządu jest jedyną metodą umożliwiającą ratowanie życia, wykorzystywaną w sytuacjach, gdy pacjent nie reaguje już na leczenie zachowawcze lub tradycyjne leczenie chirurgiczne. Ciekawostką jest, że w roku 1954 w Stanach Zjednoczonych dokonano pierwszej, udanej transplantologii nerki.

Transplantologia

Czym zajmuje się transplantologia?

Transplantologia zajmuje się przeszczepianiem zarówno całych narządów wewnętrznych, jak i fragmentów czy nawet komórek. To złożony proces, składający się z wielu etapów, zawsze poprzedzony dokładną oceną stanu zdrowia pacjenta oraz jego kwalifikacją do zabiegu. Zarówno biorca, jak i dawca narządu, muszą być ze sobą kompatybilni, co zmniejszy ryzyko odrzucenia przeszczepu i poważnych reakcji niepożądanych. Transplantacja polega na pobraniu narządu lub tkanki od biorcy (żywego lub martwego), a następnie na przeszczepieniu go biorcy, po uprzednim usunięciu narządu chorego.

W Polsce pierwszy przeszczep odbył się w roku 1966 i dotyczył nerki. W roku 1983 po raz pierwszy pacjentowi po transplantologii podano lek immunosupresyjny, co zapobiegło odrzuceniu przeszczepu. Był to przełom tamtejszej medycyny.

W 1995 roku została uchwalona Ustawa o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów do przeszczepów. Polska Ustawa Transplantacyjna powstała w 2005 r., a obecnie obowiązująca w 2006 r. Określa ona, kto i w jakiej sytuacji może być dawcą, a także kto ma prawo pobierać oraz wszczepiać organy.

Transplantologia – wskazania

Przeszczep narządów wewnętrznych wskazany jest w sytuacjach, w których stają się one niewydolne i niesprawne, a więc niezdolne do pełnienia swoich podstawowych funkcji. Przykładowo, wskazania do przeszczepu serca są następujące:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • schyłkowa niewydolność serca odporna na leczenie zachowawcze;
  • ostre i powikłane zapalenie mięśnia sercowego;
  • niestabilna choroba wieńcowa bez możliwości rewaskularyzacji z nawracającymi bólami wieńcowymi.

Z kolei wskazaniem do przeszczepu nerki jest schyłkowa faza niewydolności nerek, niereagująca na leczenie zachowawcze. W przypadku pacjentów z niewydolnością wątroby sytuacja jest bardziej skomplikowana. Zdrowa wątroba jest absolutnie niezbędna do przeżycia, a obecnie nie istnieje terapia paliatywna podobna do dializ dedykowana pacjentom z ostrą niewydolnością wątroby. Jedyną metodą leczenia jest więc przeszczep.

Transplantologia a leczenie immunosupresyjne

Układ odpornościowy każdego człowieka chroni organizm przed patogenami i ciałami obcymi, a tymi właśnie są narządy wewnętrzne pochodzące od innego człowieka. Komórki immunologiczne sprawnie rozpoznają tkanki własne i te, które do ciała nie należą. Na samym początku po przeszczepach często dochodziło do reakcji odrzucania ich, czego typowymi objawami są między innymi:

  • gorączka powyżej 38 stopni C;
  • silny, rozpierający ból w okolicy operowanego narządu;
  • wzrost ciśnienia tętniczego;
  • ogólne złe samopoczucie.

Objawy zależą również w dużej mierze od rodzaju przeszczepianego narządu. Przykładowo, przy odrzuconym przeszczepie nerek pojawi się ból w rzucie nerek, obrzęki oraz zahamowanie wydalania moczu. Aby nie doszło do odrzucenia przeszczepu, pacjent otrzymuje leki immunosupresyjne w dawkach dobranych indywidualnie do własnych potrzeb. Leczenie immunosupresyjne trwa przez cały okres leczenia, nawet na długo przed wykonaniem transplantacji narządu. Celem jest zmniejszenie produkcji przeciwciał i osłabienie układu immunologicznego. Podaż leków trwa aż do momentu operacji.

Transplantolog

Transplantolog to lekarz chirurg posiadający wiedzę, doświadczenie i uprawnienia w dziedzinie przeszczepiania narządów wewnętrznych. Taki lekarz musi być specjalistą w swojej dziedzinie. Przykładowo, przeszczep serca może wykonać transplantolog, który posiada specjalizację z kardiochirurgii. Musi jednak posiadać rozległą wiedzę medyczną nie tylko w swojej dziedzinie. O specjalizację w transplantologii klinicznej ubiegać się mogą lekarze, którzy posiadają już specjalizacje zabiegowe i zachowawcze (np. chirurg dziecięcy, chirurg ogólny itd.).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jasiński A., Słomski R., Szalata M., Lipiński D., Biotechnologia, 1/2006.
  2. Cierpka L., Durlik M., Transplantologia kliniczna. Przeszczepy narządowe, Wydawnictwo Termedia, Poznań 2022.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *