Fizjoterapia traktowana bywa – całkowicie niesłusznie – jako pomoc medyczna swoistego gorszego sortu. Odczuwając problemy z narządem ruchu pierwszą myślą jest możliwie jak najszybsza konsultacja z ortopedą. Oczywiście wizyta lekarska jest ważna, ale warto pamiętać o tym, że na wiele dolegliwości pomóc może właśnie dobry fizjoterapeuta. Wbrew temu co często się wydaje, ma on niewiele wspólnego z masażystą.
Jeśli bowiem spojrzeć na zakres wiedzy fizjoterapeutów, zauważyć można wyjątkowe spektrum – umiejętności i doświadczeń. Proces szkolenia fizjoterapeuty łączyć musi wszystko to, co niezbędne w kontekście prawidłowego procesu ruchu. Fundamentem będzie tu więc anatomia, ale wsparta m.in. biomechaniką, specyfiką fizjologii czy ogólna wiedza o ortopedii czy traumatologii. Wszystko można bowiem sprowadzić do założenia, że fizjoterapeuta to ta osoba, która jest w stanie na podstawie wielu danych i czynników pomóc w walce z bólem i ograniczeniami ruchowymi. W przypadku schorzenia bierze pod uwagę indywidualne przypadłości pacjenta, ale też codzienną ergonomię, np. to jak dana osoba spędza całe dni – czy detale: chociażby prawidłowość układania stóp podczas chodzenia.
Czy to już czas na pomoc fizjoterapeuty?
Dość częstym pytaniem bywa to, kiedy właśnie należy zgłosić się do fizjoterapeuty? Gdy pojawiają się niewielkie dysfunkcje ruchowe czy dopiero wtedy, gdy ograniczenia nie pozwalają na normalnej funkcjonowanie? Konsultacja powinna odbyć się przed wizytą u lekarza specjalisty czy wręcz przeciwnie – dopiero po niej?
Każdy, kto odczuwa problemy z narządami ruchu – niezależnie od ich skali – powinien trafić do fizjoterapeuty. Jeśli jest to niemożliwe w ramach standardowej opieki zdrowotnej warto sięgnąć po np. możliwości, jakie dają prywatne pakiety medyczne LUX MED. Usługi fizjoterapeutów są w wielu z nich w standardowym zestawieniu świadczeń.
Szczególnie ważna staje się pomoc fizjoterapeuty wtedy, gdy ból lub ogólne dolegliwości nie są nagłe, ale stają się cykliczne i stałe. Takie nawroty nie muszą być codziennością i standardem, który należy zaakceptować np. ze względu na wiek.
Dużym błędem jest też traktowanie dolegliwości nazbyt swobodnie – lekceważenie i bagatelizowanie objawów. Jak wynika z doświadczeń fizjoterapeutów, bóle stopniowo się nasilają. Problemy początkowo bagatelizowane przeistaczają się w poważniejsze schodzenia ograniczające np. możliwości ruchowe. Warto więc stosować zasadę możliwie jak najszybszej reakcji na pierwsze symptomy kłopotów zdrowotnych.
Kiedy należy zgłosić się do fizjoterapeuty?
Konsultacja z fizjoterapeutą potrzebna jest m.in. wtedy, gdy:
- pojawia się nawracający ból podczas określonych zachowań, np. siedzenia lub schylania się;
- odczuwalne są kłopoty ze stawami – szczególnie pod względem ich ruchomości;
- uciążliwy staje się ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego połączony z mrowieniem, drętwieniem, poczuciem ciepła w kończynie.
Choć fizjoterapia pozornie kojarzy się głównie z przewlekłym bólem czy niewłaściwą postawą ciała, pomoc potrzebna jest nie tylko w takich przypadkach. Fizjoterapia powinna być standardem w przypadku wszelkich skręceń, zwichnięć czy złamań – rehabilitacja pod okiem doświadczonego specjalisty niewątpliwie przyspieszy czas powrotu do zdrowia. Na zakres pomocy fizjoterapeutów można jednak spojrzeć zdecydowanie szerzej. Dotyczy to np. stanu wzmożonego napięcia mięśniowego. To uczucie, które łatwo zlekceważyć zakładając, że taki stan jest po prostu czymś naturalnym. Nic bardziej mylnego – organizm w ten sposób może reagować na nieprawidłowości wynikające z błędów postawy. Bagatelizowanie kłopotów poskutkuje spięciem, które początkowo będzie niewielkie, ale z czasem utrudni proste codzienne funkcjonowanie.
Jakie są korzyści z fizjoterapii?
Korzystanie z pomocy fizjoterapeuty – zarówno okazjonalne jak i cykliczne – przekłada się na szereg korzyści i zalet. To nie tylko skuteczne leczenie bólu przy równoczesnym ograniczaniu środków przeciwbólowych. Warto na fizjoterapię spojrzeć z pewnym wyprzedzeniem, np. ograniczanie ryzyka operacji. Wzrasta też mobilność i możliwości ruchowe. Coraz częściej na fizjoterapię patrzy się też pod kątem ogólnego przeciwdziałania przeciwko problemom zdrowotnym, które są po prostu konsekwencją wieku.
Artykuł sponsorowany