Szukaj
Szukaj

Kofeina może zwiększyć pamięć

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Liczne badania wskazały, że kofeina dostarcza wielu korzyści zdrowotnych, w tym może zwiększyć pamięć. Najnowsze badania sugerują, że dawka kofeiny po uczeniu się może przyczynić się do zwiększenia długoterminowej pamięci. Zespół badaczy pod kierownictwem Daniela Borota (Johns Hopkins w Baltimore) przeprowadził badania, w których przeanalizowano wpływ kofeiny jako wzmacniacz poznawczy na pamięć długotrwałą.

Kofeina może zwiększyć pamięć

 

Badanie

Aby temu dowieść przeanalizowano 160 uczestników w przedziale wiekowym 18 – 30 lat.

Przebieg

W pierwszym dniu badania uczestnikom pokazano zdjęcia różnych obiektów, a następnie zostali oni poproszeni o określenie czy zdjęcie było zrobione na zewnątrz czy wewnątrz pomieszczenia. Wkrótce po tym zadaniu losowo podano uczestnikom 200 mg kofeiny w postaci pigułki lub tabletki placebo. Następnego dnia uczestnikom pokazano te same zdjęcia, jak również kilka nowych. Badacze zadawali kolejno pytania czy zdjęcia są nowe, stare czy podobne do oryginału.

Wyniki

Naukowcy odkryli, że osoby, które miały dostarczoną kofeinę były lepsze w zidentyfikowaniu zdjęć, które były podobne, niż uczestnicy, którym dostarczono placebo. Naukowcy wskazują jednak, że obie grupy były w stanie odróżnić czy zdjęcia są stare czy nowe.

Przeprowadzono dalsze badania stosując kolejno 100 mg i 300 mg dawki kofeiny. Okazało się, że dawka 100 mg była skuteczniejsza od 200 mg, a przy dawce 300 mg nie stwierdzono poprawy w stosunku do dawki 200 mg kofeiny. Autorzy badania zgodnie stwierdzili, że dawka 200 mg jest wymagana, aby zaobserwować wzmacniający wpływ kofeiny na pamięć. Zespół stwierdził również, że wydajność pamięci nie ulega poprawie, jeśli badanym podano kofeinę godzinę przed przeprowadzeniem próby identyfikacji obrazu.

Badacze twierdzą, że istnieje wiele możliwości jak kofeina może poprawić pamięć długoterminową. Wskazują na blokowanie cząsteczki zwanej adenozyną, co uniemożliwia zatrzymanie funkcji noradrenaliny (hormonu, który może mieć pozytywny wpływ na pamięć).

Patronite
Patronite

Zwracają uwagę, że dalsze badania powinny być przeprowadzone w celu lepszego zrozumienia mechanizmów, dzięki którym kofeina wpływa na pamięć długoterminową.

Korzyści spożycia kawy

Według najnowszych danych z US Food and Drug Administration (FDA), przeciętna osoba spożywa 300 mg kofeiny dziennie. Głównymi źródłami kofeiny są:

  • kawa;
  • herbata;
  • napoje bezalkoholowe;
  • napoje energetyczne.

Liczne badania wykazują, że kofeina ma korzystny wpływ na zdrowie. Mówi się, że może zmniejszyć ryzyko choroby wątroby, natomiast jedne z badań wskazują, że pijąc 2-4 filiżanki kawy dziennie możemy zmniejszyć ryzyko samobójstwa.

Prowadzono także inne badania wśród pacjentów z chorobą Alzheimera oraz tych zagrożonych wystąpieniem choroby. W efekcie wykazano niemal 30% niższe ryzyko wystąpienia tej choroby u osób spożywających od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie. Niektóre badania wykazują ponadto spadek ryzyka demencji w późniejszym wieku. Wykazano, że blokowanie receptora adenozynowego we wczesnych stadiach choroby Alzheimera zapobiega utracie synaps w hipokampie i zmniejsza deficyty pamięci.

Podobne, ochronne działanie kawy na astroglej wiąże się z usprawnieniem pamięci długoterminowej, a obecne w kawie CGA, dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym, działają neuroprotekcyjnie, usprawniając pamięć krótkotrwałą.

Zobacz również: Fizjoterapia w chorobie Alzheimera.

Niestety są też negatywne skutki. Jedno z badań wykazało, że kofeina może zakłócić sen po jej spożyciu, a ta zawarta w napojach energetycznych może zaburzać czynność serca.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zdrojewicz Z., Grześkowiak K., Łukasiewicz M., Czy picie kawy jest zdrowe?, Medycyna Rodzinna, 3/2016.
  2. Kabzińska D., Kawa i jej wpływ na zdrowie, cz. 2, Biotechnologia, 2017.
  3. Gajos A., Lecznicze działanie kofeiny, Farmakoterapia, 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *