Szukaj
Szukaj

Chromoterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Chromoterapia (tzw. koloroterapia) to inaczej leczenie kolorami. Metoda bazuje na przekonaniu, że każda barwa ze względu na różną długość fali posiada swoją energię, którą oddziałuje na organizm człowieka. Nie bez powodu przyjęło się, że zielony kolor uspokaja, natomiast czerwony kojarzy się z agresją lub zakazami. Terapeutyczne właściwości kolorów wykorzystuje się powszechnie w lecznictwie.

Chromoterapia

Chromoterapia – na czym polega?

Chromoterapia to inaczej zastosowanie kolorów w celach leczniczych. Ma inne natężenie i siłę oddziaływania. W literaturze z łatwością można znaleźć charakterystykę poszczególnych barw, a także zalecane schorzenia i choroby, do których rekomenduje się użycie określonego koloru, jako uzupełnienie głównej terapii. Chromoterapia jest metodą wysoce indywidualną, która powinna być dobierana do każdego pacjenta z osobna. Dla jednej osoby pomarańczowy jest zbyt krzykliwy, dla innych zielony to najpiękniejszy kolor ze wszystkich. Dlatego należy kierować się zarówno rekomendacjami w doborze kolorów, jak i preferencjami pacjenta.

Terapia może odbywać się indywidualnie bądź w grupie. Rozpoczyna się częścią wstępną, podczas której uczestnicy siedzą na krzesłach lub na podłodze. Podają oni swoje ulubione kolory oraz przedmioty, które się z nimi kojarzą, a następnie wykonują kilka prowadzonych ćwiczeń oddechowych. W trakcie ćwiczeń wizualizuje się wymiatanie złych energii z organizmu przez ulubiony kolor z każdym wydechem. Zajęcia właściwe polegają na „wprowadzaniu” koloru do organizmu, np. poprzez:

  • otaczanie się tymi kolorami;
  • spożywanie produktów o danym kolorze;
  • naświetlanie lampami posiadającymi filtr w preferowanym kolorze;
  • oddychanie wyobrażonym kolorem (jak w części wstępnej zajęć);
  • zabawy i ćwiczenia wizualizacji kolorów.

W przypadku dzieci, bardzo często łączy się chromoterapię z bajkoterapią. Część końcowa natomiast ma na celu uspokojenie organizmu, wyciszenie, refleksję. To dobry moment na wystawę prac plastycznych (gdy wprowadzanie kolorów do ustroju odbywało się poprzez malowanie) bądź integracyjny taniec.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Chromoterapia – kolory i ich znaczenie

Poniżej przedstawiamy znaczenie i właściwości poszczególnych kolorów, najczęściej wykorzystywanych w koloroterapii:

  • zielony – poprawia koncentrację, uspokaja, wprowadza atmosferę spokoju i relaksu. Łagodzi odczuwanie strachu oraz wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Symbolizuje odnowę życia i jest jednym z najbardziej uniwersalnych kolorów. Zastosowany w nadmiarze powoduje senność;
  • niebieski – uspokaja i relaksuje, dodaje poczucia bezpieczeństwa. Ponadto wspomaga leczenie melancholii czy depresji;
  • czerwony – ogrzewa, pobudza, dodaje energii, wzmacnia odczuwanie i procesy myślowe;
  • żółty – kolor witalności, wzmacnia i pobudza. Stymuluje pracę mózgu, inspiruje, ułatwia przyswajanie informacji, zwiększa bystrość i wnikliwość umysłu;
  • pomarańczowy – regeneruje, ożywia, pobudza, jednak w sposób łagodniejszy niż kolor czerwony.

Kolorów jest znacznie więcej, dlatego terapeuta powinien dokładnie znać oddziaływanie każdego z nich. Poszczególne kolory można ze sobą łączyć, uzyskując zupełnie inne działanie od podstawowego.

Chromoterapia – wskazania

Chromoterapię można wykorzystywać w pracy z pacjentami dorosłymi oraz z dziećmi w wieku szkolnym lub przedszkolnym. Przykładowymi wskazaniami są:

Metodę mogą wykorzystywać również osoby zdrowe, które szukają ciekawych metod na zrelaksowanie się, usunięcie nadmiernego napięcia stresowego oraz po prostu oryginalną formę odpoczynku. W pewnym sensie chromoterapią jest nawet spacer po lesie. Podświadomie wybieramy się tam wiosną, gdy wokół jest mnóstwo zieleni, aby się zrelaksować.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Moczia K., Godawa J., Malowane słowem, gestem, oddechem… czyli koloroterapia na zajęciach terapeutyczno-rewalidacyjnych, Chowanna, 1/2009.
  2. Stąpór T., Chromoterapia – leczenie kolorem, Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *