Seksuolog to lekarz specjalista zajmujący się sferą płciową człowieka na każdym etapie jego życia. Niestety, w dzisiejszych czasach obserwuje się wiele problemów związanych z seksualnością. Począwszy od braku orgazmu, przez zaburzenia erekcji i libido, aż do problemów z orientacją płciową. Z seksuologiem można konsultować wszystkie kwestie związane z seksualnością.
Seksuolog – kto to?
Seksuolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się przede wszystkim problemami związanymi ze sferą seksualną. To absolwent 6-letnich studiów medycznych, który posiada również specjalizację II stopnia z dziedziny chorób wewnętrznych, neurologii, ginekologii i położnictwa lub psychiatrii, którą uzupełnił o specjalizację z seksuologii. Specjalizacja z zakresu seksuologii trwa 2 lata.
Jednocześnie nie należy mylić seksuologa z psychologiem seksuologiem. Psycholog, nawet z tytułem seksuologa, nie jest lekarzem, lecz magistrem psychologii. Nie ma również uprawnień do dotykania ciała pacjenta i przeprowadzania badania fizykalnego.
Co robi seksuolog?
Seksuolog diagnozuje, leczy i zajmuje się profilaktyką wszelkich problemów czy zaburzeń związanych ze strefą seksualności człowieka. Analizuje przyczynę problemu, doszukuje się jej w sferze fizycznej oraz psychicznej. Z jego pomocy mogą skorzystać kobiety, mężczyźni, a nawet nastolatkowie i dzieci (seksualność kształtuje się już od dnia narodzin).
Z całą pewnością warto skorzystać z pomocy seksuologa, jeśli istnieją ku temu wskazania. Życie seksualne jest bardzo ważną częścią każdego człowieka. Jeśli jest udane, czujemy spełnienie i satysfakcję, mamy dobre samopoczucie i wysoki poziom pewności siebie. Z kolei nieudane życie seksualne wpływa na wycofanie się, unikanie kontaktów interpersonalnych oraz po prostu złe samopoczucie. Może wręcz doprowadzić do depresji i kryzysów w związkach.
Wizyta u seksuologa – wskazania
Seksuolog jest w stanie pomóc przy każdym problemie związanym z seksualnością. Zalicza się do nich między innymi:
- problemy z erekcją lub jej brak;
- seksoholizm, nimfomania;
- brak satysfakcji seksualnej z partnerem, lecz uzyskiwanie jej podczas kontaktów z innymi osobami;
- częste zdrady;
- anorgazmia (brak orgazmu mimo podniecenia);
- przedwczesny wytrysk lub brak wytrysku mimo podniecenia;
- nadmierny popęd seksualny;
- nietypowe, niepokojące fantazje seksualne;
- awersja do seksu, obrzydzenie na myśl o współżyciu;
- dyskomfort psychiczny lub fizyczny podczas stosunku seksualnego;
- pochwica;
- problemy w zakresie tożsamości i orientacji płciowej.
Do seksuologa można wybrać się samemu, jak również wspólnie z partnerem. Jeśli problem rzutuje na cały związek, warto zdecydować się na tę drugą opcję. Bardzo często seksuolog współpracuje z innymi specjalistami i może zalecić konsultację z nimi, jeśli jest taka potrzeba. Przykładowo, kobieta z pochwicą powinna rozpocząć wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego, natomiast przy awersji do seksu często pomocna jest również psychoterapia.
Jak wygląda wizyta u seksuologa?
Wizyta u seksuologa trwa średnio 45-60 minut. Na pierwszej wizycie przeprowadza się bardzo szczegółowy, obszerny wywiad, który nierzadko zajmuje większość czasu. Padają pytania między innymi odnośnie:
- problemów z którymi przyszedł pacjent;
- chorób ogólnoustrojowych własnych i występujących w rodzinie;
- przyjmowanych leków i suplementów diety;
- poziomu aktywności fizycznej;
- stresu;
- aktualnego związku (długości jego trwania, charakteru, konfliktów z partnerem, podziału obowiązków, romantyzmu);
- poprzednich związków, włącznie z przyczyną ich zakończenia;
- antykoncepcji;
- jakości życia seksualnego, w tym ilości partnerów.
I wiele innych. Są to pytania absolutnie niezbędne, aby znaleźć przyczynę problemu, dlatego pacjent powinien na wizycie zrelaksować się i nie przejmować ich intymnym charakterem. Liczy się całkowita szczerość. Zatajenie już jednego faktu może rzutować na efekt terapii. W razie konieczności seksuolog zleca dodatkowe badania, takie jak morfologia, ocena hormonów płciowych i hormonów tarczycy czy USG narządu rodnego. Nierzadko okazuje się, że przyczyna leży w zdrowiu pacjenta, a nie w jego psychice. W zależności od problemu pacjenta seksuolog może również przeprowadzić badanie. Jeśli pacjent nie chce się rozebrać, zawsze może z tego zrezygnować, pozostając przy rozmowie. Badanie może jednak wiele powiedzieć o stanie zdrowia.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Lew-Starowicz Z., Lew-Satrowicz M., Skrzypulec-Plinta V., Seksuologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
- Zaburzenia seksualne a psychoterapia poznawczo-behawioralna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.