Szukaj
Szukaj

Operacja rzepki w kolanie

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
jestem miesiąc po zabiegu, a dokładnie była to operacja rzepki w kolanie. Chodzę w ortezie zegarowej i o kulach ortopedycznych okres 6 tygodni, od 3 tygodnia zmieniam stopień zgięcia na tym etapie jest na 45 stopni. Diagnoza boczne podwichnięcie rzepki. Mam zalecone ćwiczenia w domu i je wykonuje systematycznie. Ale martwi jedna rzecz. Otóż gdy wchodzę po schodach to cała noga odskakuje mi do tyłu i czuje ból. Prostuje mi całą kończynę. Co może być przyczyną? Kontrolę mam 14 września tam gdzie miałam zabieg.

Oktawia

 

Odpowiedź


Pani Oktawio,
przyczyn stanu, który Pani opisała i odczuwanych dolegliwości może być kilka. Poniżej przedstawię najważniejsze, na które należy zwrócić szczególną uwagę i omówić z lekarzem prowadzącym podczas kontrolnej wizyty. Do prawdopodobnych przyczyn możemy zaliczyć:

  1. Osłabiony mięsień czworogłowy uda – jest to główny mięsień, który stabilizuje rzepkę i po operacji ważne jest jego wzmocnienie poprzez indywidualnie dobrane ćwiczenia do Pani aktualnego stanu i możliwości. Jeśli mięsień ten jest w dalszym ciągu osłabiony, może powodować niestabilność rzepki i ból podczas wchodzenia po schodach.
  2. Nieprawidłowe napięcie mięśnia trójgłowego łydki – napięcie mięśni łydki może wpływać na sposób, w jaki chodzi Pani po schodach, co przekłada się na ból lub trudności w ruchach zachodzących w stawie kolanowym.
  3. Zaburzona biomechanika – nieprawidłowa biomechanika stawu kolanowego może być jednym z czynników, które mogą wpływać na sposób w jaki kolano zachowuje się podczas poruszania się po schodach.
  4. Nieprawidłowe wzorce ruchowe – po operacji kolana mogą wystąpić nieprawidłowe wzorce ruchowe, które prowadzą do bólu i niestabilności. Może to obejmować m.in. nadmierną ruchomość rzepki podczas chodu.
  5. Niewłaściwe ustawienie ortezy – należy upewnić się czy ustawienie ortezy zegarowej jest właściwe i dopasowane do aktualnych Pani możliwości. W przeciwnym wypadku może wpływać to na sposób, w jaki Pani się porusza.
  6. Zbyt wcześnie wprowadzona pełna aktywność – jeżeli próbuje Pani za wcześnie wrócić do normalnej aktywności, może to powodować pojawienie się dolegliwości bólowych. Staw kolanowy i okoliczne struktury potrzebują czasu na pełne wygojenie po operacji. Stąd tak ważne jest stopniowe wprowadzanie kolejnych ćwiczeń o określonej intensywności.

Powyżej wymieniłem możliwe przyczyny dolegliwości, z którymi się Pani zmaga. Jednak, aby dokładnie sprawdzić co wywołuje opisane objawy, należy przeprowadzić odpowiednie testy funkcjonalne i dodatkowe badania jeżeli fizjoterapeuta lub ortopeda zalecą takie. To pozwoli na dostosowanie planu rehabilitacji indywidualnie do Pani przypadku i aktualnego stanu. Dodam również, że należy unikać wszelkich czynności, które nasilają ból i nie obciążać nadmiernie operowanego kolana, do momentu aż lekarz lub fizjoterapeuta nie zezwoli pełnej aktywności.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *