Proloterapia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Proloterapia jest techniką polegającą na wielokrotnym wstrzykiwaniu środków drażniących do więzadeł lub przyczepów ścięgnistych. Celem jest między innymi wywołanie reakcji zapalnej, co w teorii ma wzmacniać te struktury i tym samym zmniejszać ból oraz ich ewentualną niepełnosprawność.

Proloterapia

Proloterapia – charakterystyka

Proloterapia ma za zadanie nie tylko wywołać miejscowy stan zapalny celem wzmocnienia wybranych struktur. Powoduje ona bowiem także:

  • pobudzanie komórek w tych strukturach do wzrostu;
  • stymulację naturalnych mechanizmów samoleczenia organizmu.

Wielu specjalistów uznaje, że sama proloterapia nie jest aż tak skuteczna i nie likwiduje problemu. Jednak w połączeniu z innymi metodami, jak kinezyterapia, fizykoterapia, kinesiotaping czy terapia manualna, może w znacznym stopniu wspomagać leczenie dolegliwości bólowych. W Polsce w dalszym ciągu metoda nie jest popularna i rozpowszechniona.

Zastosowanie

Liczne badania potwierdziły skuteczność zabiegu w entezopatiach, chronicznych bólach pleców czy bólach stawowych. Jeden z takich eksperymentów wykazał, że 3 miesiące po rozpoczęciu wstrzyknięć u pacjentów z przewlekłym bólem stawu krzyżowo-biodrowego doszło do zwiększenia grubości więzadła krzyżowo-biodrowego o ponad 50%.

Wśród wskazań do zabiegu można znaleźć:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zabieg łagodzi dolegliwości bólowe o nasileniu od łagodnych do umiarkowanych. Ploroterapia jest stosunkowo nową metodą, w związku z czym nie ma na ten temat jeszcze zbyt wielu badań. Naukowcy w dalszym ciągu obserwują korzystne zmiany następujące po takim zabiegu.

Metodyka zabiegu

Jak wspomniano na wstępie, zabieg polega na wstrzykiwaniu w określone struktury środków drażniących. Czynność wykonuje się w odstępach tygodniowych, dwutygodniowych lub miesięcznych, co wymaga od około 3 do 8 aplikacji. Uznaje się jednak, że nie warto przekraczać 6 zabiegów. W efekcie rezultaty zazwyczaj widać po kilku miesiącach.

Środkami, które są wstrzykiwane to często różne roztwory glukozy, połączone z lidokainą, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe. Ponadto sama czynność trwa kilka minut, a pacjent odczuwa znieczulenie miejscowe przez kilka następnych godzin.

Działania niepożądane

Głównym ryzykiem leczenia proloterapią jest uszkodzenie nerwu, co może być spowodowane wstrzyknięciem w miejscu zbyt blisko niego. Należy pamiętać, że proloterapia jest ingerencją w ciało pacjenta, w związku z czym zalicza się do metod inwazyjnych. Z tego typu zabiegami zawsze może wiązać się ryzyko działań niepożądanych. W efekcie przed wykonaniem zabiegu pacjent musi podpisać zgodę. Zwykle przez kilka dni po wstrzyknięciu pacjent odczuwa ból w tym miejscu, co jest naturalną reakcją organizmu.

Bibliografia

  1. Corra-Serrania L., Herrera-Flores R., Villasenor-Moreno J., Escobar-Reyes V., Sánchez-Ortiz Á., Proloterapia: agentes proliferativos en el manejo del dolor cronico de origen musculoesqueletico, Revista Mexicana de Medicina Fisica y Rehabilitacion, 2/2015.
  2. Terrasa S., Aguero M., Frusso R., Uso de la Proloterapia en pacientes con sindromes asociados a disfuncion tendinosa cronica, Evidencia, 2/2010.
  3. Aljaro R., Proloterapia y desgarro parcial del manguito rotador, otra opcion terapeutica: a proposito de un caso; Rehabilitacion, 2/2011.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *