Taping karku (przy dolegliwościach takich jak ból szyi, sztywność) stanowi częste uzupełnienie leczenia fizjoterapeutycznego. Aplikacja umieszczona na ciele pacjenta działa po zakończonej rehabilitacji (w momencie, gdy pacjent opuszcza gabinet) i wzmacnia efekt terapeutyczny. Taping karku może także stanowić główną formę leczenia w niektórych przypadkach.
Taping karku (ból szyi, sztywność)
Dolegliwości bólowe szyi oraz uczucie sztywności są częstymi objawami zespołu przeciążenia mięśni szyi i karku, mogą mieć jednak różne pochodzenie. Zwykle przyczyną jest długotrwałe przyjmowanie wymuszonej pozycji szyi i głowy, np. siedzenie przed komputerem lub książką z opuszczoną głową.
Objawia się to nie tylko dolegliwościami opisanymi powyżej, ale również przymusowym ustawieniem szyi i głowy, co może negatywnie wpływać na jakość życia i wykonywanie codziennych czynności. Uszkodzone zostają głównie włókna mięśniowe. W efekcie skutkiem jest brak dowolnej i pełnej aktywności szyi.
Przygotowanie pacjenta
W pierwszej kolejności należy oczyścić i odtłuścić skórę pacjenta, ponieważ zwiększy to przyczepność plastrów. Następnie warto usunąć zbędne owłosienie, co z kolei zmniejszy nieprzyjemne doznania podczas usuwania taśm.
Aplikacja nr 1
W pierwszym wariancie można zastosować gotową aplikację w kształcie litery „Y”. Papierową osłonę z podstawy (ogona) należy oderwać, umieścić go pod linią włosów (górna część szyi), a jego ramiona skierować w dół oddalając się od kręgosłupa (odrywając stopniowo papierową osłonę). Podczas aplikacji (ramion plastra) poleca się pacjentowi pochylić głowę w przód. Ponadto nie można nadmiernie rozciągnąć plastra.
Kolejnym krokiem jest potarcie aplikacji na skórze, aby zwiększyć jej przyleganie i aktywować klej.
Następnie należy wziąć gotową aplikację w kształcie litery „I” oraz oderwać w połowie jej osłonę. Lekko rozciąga się środek i nakleja w planowym rejonie. Nie należy rozciągać końców plastra. Również po zaaplikowaniu tej taśmy warto ją potrzeć, aby zwiększyć jej przyleganie.
Aplikacja nr 2
Druga aplikacja może być wykonana bez gotowych rozwiązań. W tym celu należy zaopatrzyć się w rolkę taśm do kinesiotapingu i ostre nożyczki.
Pacjent znajduje się w pozycji wyjściowej, jaką jest swobodny siad na krześle. Niezbędne są dwie taśmy w kształcie litery „I” o szerokości około 5 cm.
Bazę bez napięcia należy umieścić w okolicy górnego kąta łopatki. Pacjent wykonuje skłon głowy w przód oraz skręt w stronę bazy. Z kolei fizjoterapeuta nakleja pasek w kierunku karku i szyi strony przeciwnej do bazy przy naprężeniu około 10%. Końce taśmy pozostają bez naprężenia. Czynność powtarza się dla drugiej strony karku.
Podsumowanie
Wyżej wymieniono jedną z technik wykorzystania aplikacji kinesiotapingu podczas dolegliwości bólowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym, jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.
Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mikołajewska E., Kinesiotaping w sporcie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016.