Szukaj

Taping karku (ból szyi, sztywność)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Taping karku (przy dolegliwościach takich jak ból szyi, sztywność) stanowi częste uzupełnienie leczenia fizjoterapeutycznego. Aplikacja umieszczona na ciele pacjenta działa po zakończonej rehabilitacji (w momencie, gdy pacjent opuszcza gabinet) i wzmacnia efekt terapeutyczny. Taping karku może także stanowić główną formę leczenia w niektórych przypadkach.

Taping karku

Taping karku (ból szyi, sztywność)

Dolegliwości bólowe szyi oraz uczucie sztywności są częstymi objawami zespołu przeciążenia mięśni szyi i karku, mogą mieć jednak różne pochodzenie. Zwykle przyczyną jest długotrwałe przyjmowanie wymuszonej pozycji szyi i głowy, np. siedzenie przed komputerem lub książką z opuszczoną głową.

Objawia się to nie tylko dolegliwościami opisanymi powyżej, ale również przymusowym ustawieniem szyi i głowy, co może negatywnie wpływać na jakość życia i wykonywanie codziennych czynności. Uszkodzone zostają głównie włókna mięśniowe. W efekcie skutkiem jest brak dowolnej i pełnej aktywności szyi.

Przygotowanie pacjenta

W pierwszej kolejności należy oczyścić i odtłuścić skórę pacjenta, ponieważ zwiększy to przyczepność plastrów. Następnie warto usunąć zbędne owłosienie, co z kolei zmniejszy nieprzyjemne doznania podczas usuwania taśm.

Aplikacja nr 1

W pierwszym wariancie można zastosować gotową aplikację w kształcie litery „Y”. Papierową osłonę z podstawy (ogona) należy oderwać, umieścić go pod linią włosów (górna część szyi), a jego ramiona skierować w dół oddalając się od kręgosłupa (odrywając stopniowo papierową osłonę). Podczas aplikacji (ramion plastra) poleca się pacjentowi pochylić głowę w przód. Ponadto nie można nadmiernie rozciągnąć plastra.

Kolejnym krokiem jest potarcie aplikacji na skórze, aby zwiększyć jej przyleganie i aktywować klej.

Patronite
Patronite

Następnie należy wziąć gotową aplikację w kształcie litery „I” oraz oderwać w połowie jej osłonę. Lekko rozciąga się środek i nakleja w planowym rejonie. Nie należy rozciągać końców plastra. Również po zaaplikowaniu tej taśmy warto ją potrzeć, aby zwiększyć jej przyleganie.

Aplikacja nr 2

Druga aplikacja może być wykonana bez gotowych rozwiązań. W tym celu należy zaopatrzyć się w rolkę taśm do kinesiotapingu i ostre nożyczki.

Pacjent znajduje się w pozycji wyjściowej, jaką jest swobodny siad na krześle. Niezbędne są dwie taśmy w kształcie litery „I” o szerokości około 5 cm.

Bazę bez napięcia należy umieścić w okolicy górnego kąta łopatki. Pacjent wykonuje skłon głowy w przód oraz skręt w stronę bazy. Z kolei fizjoterapeuta nakleja pasek w kierunku karku i szyi strony przeciwnej do bazy przy naprężeniu około 10%. Końce taśmy pozostają bez naprężenia. Czynność powtarza się dla drugiej strony karku.

Podsumowanie

Wyżej wymieniono jedną z technik wykorzystania aplikacji kinesiotapingu podczas dolegliwości bólowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym, jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mikołajewska E., Kinesiotaping w sporcie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.